Wkład własny 10 czy 20 procent?

Wkład własny 10 czy 20 procent? To bardzo ważne pytanie dotyczące zarówno kredytu hipotecznego, jak i wyboru banku. Jeżeli chcesz wziąć kredyt na zakup nieruchomości, to każdy z banków będzie wymagał od nas zgromadzenia wkładu własnego. Jego minimalna wysokość to 10 procent, standardowa to 20 procent.

wkład własny 10 czy 20 procent?

Konieczność wniesienia wkładu własnego została szerzej opisana w Rekomendacji S wydanej przez KNF 1.

Poniżej możesz zapoznać się z najnowszymi propozycjami kredytów hipotecznych, w których minimalny wkład własny wynosi 10-20 proc. Jeżeli chcesz uzyskać szersze porównanie dostępnych kredytów hipotecznych, wystarczy umówić się na spotkanie z jednym z pośredników finansowych. Jest ono oczywiście bezpłatne, w dowolnym terminie i niezobowiązujące.

O wkładzie własnym pisaliśmy na blogu już wielokrotnie. Temat był poruszany w poniższych artykułach:

Ze względu jednak na liczne pytania, postanowiliśmy poruszyć jeszcze kilka dodatkowych tematów.

Jak wyliczyć wysokość wkładu własnego dla kredytu hipotecznego?

Wysokość wkładu własnego dla kredytu hipotecznego (kredyt mieszkaniowy) jest ustalany od wartości nieruchomości, którą zamierzamy kupić. Może to być zarówno mieszkanie, dom czy garaż.

Pamiętaj! Jeżeli jakaś kwestia jest niezrozumiała lub wymaga większego wyjaśnienia, to wystarczy o nią zapytać doradcę w banku lub pośrednika finansowego podczas rozmowy.

Do wyliczania wkładu własnego brana jest między innymi pod uwagę:

 • cena mieszkania – jeżeli zakup jest na rynku wtórnym lub pierwotnego,
 • cena działki,
 • przy budowie domu – niższa wartość z kosztorysu, ewentualnie operatu szacunkowego,
 • suma, jaką oszacował rzeczoznawca majątkowy po wykonaniu np. wykończenia lub remontu.

Operat szacunkowy – dokument, który zawiera wycenę nieruchomości, sporządzony przez rzeczoznawcę majątkowego.

Następnie od ustalonej ceny jest wyliczany wkład własny np. 10 procent (kredyt hipoteczny z niskim wkładem) lub 20 procent, jeżeli jest to standardowym.

Uwaga! Są banki, które wymagają 30 procentowego, a nawet i 40 procentowego wkładu własnego!

Wkład własny 10 czy 20 procent. Szacunkowe wyliczenia

Chcąc kupić mieszkanie, którego wartość wynosi np. 300 tys. zł, to minimalny wkład własny dla:

 • 10 procent wynosi 30 tys. zł,
 • 20 procent wynosi 60 tys. zł.

Natomiast, jeżeli posiadamy działkę budowlaną czy inną nieruchomość, której wartość wynosi 25 tys. zł, to wówczas jest ona doliczana do wkładu własnego. W takiej sytuacji musimy zgromadzić oszczędności w wysokości – odpowiednio: 5 tys. zł lub 35 tys. zł.

Uzyskanie kredytu hipotecznego jest obecnie znacznie trudniejsze niż było to na początku rokuwskazuje Daniel Baliński, ekspert z portalu Kredyty Porównywarka. Przede wszystkim sytuacja związana jest z wymaganym przez banki wkładu własnego. Podkreśla, że na początku 2020 r. duża część akceptowała 10 procentowy wkład własny, kiedy obecnie zdecydowana większość wymaga wkładu własnego wynoszącego co najmniej 20 procent.

wkład własny 10 czy 20 procent wyliczenia

Kredyt hipoteczny z wkładem własny pomiędzy 10 procent, a 20

Jeżeli nasz wkład własny oscyluje pomiędzy 10, a 20 procent, to wówczas, brakującą cześć należy ubezpieczyć. Jest to tzw. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub inaczej ubezpieczenie ryzyka wysokiego LTV.

Uwaga! Opcja oczywiście jest dostępna tylko w przypadku propozycji kredytowej z minimalnym poziomem wkładu własnego wynoszącym 10 procent.

Każde ubezpieczenie, przy dowolnym kredycie, jest dodatkowym kosztem, co oczywiście wiąże się między innymi z wyższą ratą kredytową.

W przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu, oznacza to, że brakująca część wkładu (do 20 procent) jest ubezpieczona i koszt ubezpieczenia jest ponoszony, aż do chwili, kiedy saldo kredytu wyniesie 80% wartości zabezpieczenia.

LTV (Loan to Value) – stosunek kwoty kredytu hipotecznego do wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytu.

O tym co może być wkładem własnym, przeczytasz tutaj: Wkład Własny Kredyt Hipoteczny 2021.

Zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym

Decyzja dotycząca zakupu mieszkania lub domu korzystają z kredytu hipotecznego, i to niezależnie czy Twój wkład własny będzie na poziomie 10 procent czy 20, musi być… przemyślana. Tak. To z pewnością truizm, ale konieczne jest uświadomienie sobie, że zobowiązanie z wysoką ratę kredytową przyjdzie Tobie spłacać być może przez 20 lat i więcej.

Warto nie tylko sprawdzić ostateczne warunki umowy kredytowej, ale i porównać bieżące propozycje kredytowe. Należy wziąć pod uwagę własne oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe.

 • Wybór rat (malejące lub równe),
 • Wakacje kredytowe,
 • Obniżka marży w zamian za skorzystanie z dodatkowych produktów oferowanych przez bank,
 • Prowizja 0%,
 • Możliwość skorzystania z różnych ubezpieczeń

W sytuacji, kiedy masz wysoką zdolność kredytową, wysoki poziom wkładu własnego oraz pozytywną historię kredytową, to z pewnością możesz liczyć na lepsze warunki kredytowania (czytaj: mniej zapłacisz za kredyt). Nie wiesz na jaki bank się zdecydować? Powyżej możesz wybrać jednego z trzech pośredników kredytowych, którzy udzielą Tobie profesjonalnej pomocy.

Dodatkowe informacje: 2021 kredyt hipoteczny. Wkład własny


1 knf.gov.pl Nowelizacja Rekomendacji S KNF.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok