Wiem jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny! Najlepsze metody!

2023-11-20 – ostatnia aktualizacja

Wiem jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny napisał jeden z forumowiczów… I co? Podał link do tzw. kalkulatora kredytów hipotecznych. I czy faktycznie taki kalkulator pomoże wyszukać najlepszy i najtańszy kredyt hipoteczny? Nie. I to z kilku prozaicznych powodów.

Wiem jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny! Najlepsze metody!

W sieci namnożyło się wiele różnorakich kalkulatorów kredytowych: do wyliczenia rat, oszacowania zdolności kredytowej, stworzenia rankingu kredytowego. Przy wyszukiwaniu kredytów i banków korzystamy z narzędzi internetowych, które wyświetlają kredyty i banki. Wystarczy wpisać do tabelek odpowiednie wartości, a kalkulatory wyliczą dla nas konkretne wyniki. Wydawać się mogłoby, że podjęcie decyzji jest wówczas banalnie proste, szybkie i nie wymagające większego zastanowienia. Przecież wystarczy wówczas już tylko wysłać wniosek i umówić się z przedstawicielem banku w sprawie kredytu.

Kalkulator kredytowy – hipoteczny, gotówkowy

Z kalkulatorów kredytowych korzystają już dziesiątki Polaków, szukając za ich pomocą kredytów i pożyczek gotówkowych, hipotecznych, ale i także pożyczek pozabankowych. Uważają, że kalkulatory zdolności kredytowej wyliczą zdolność kredytową, kalkulatory kredytowe obliczą ratę kredytu a ranking kredytów hipotecznych pokazuje najlepsze i najtańsze kredyty bankowe.

Prawda jest inna: nie są to prawdziwe kalkulatory kredytowe, ale tylko narzędzie, które może być pomocne w wyszukaniu kredytu lub pożyczki.

Zwróć uwagę, że nawet na stronach banków, na których są kalkulatory kredytowe, znajduje się informacja, że: „wyliczenia kalkulatora mają charakter szacunkowy i nie stanowią oferty kredytowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego„.

Kalkulator zdolności kredytowej – co bierze się pod uwagę:

 • całkowity przychód netto (uzyskiwane zarobki – jeżeli są to wspólne, z partnerem, to je łączymy),
 • koszty utrzymania w miesiącu (wydatki na życie, media, sprawy bieżące),
  liczba osób w gospodarstwie domowym (ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu),
  wartość kupowanej nieruchomości,
 • okres kredytowania w latach (w przypadku kredytów gotówkowych okres kredytowania podawany jest w miesiącach),
 • łączny koszt zobowiązań (suma rat kredytów, limity kart kredytowych, limity kredytów odnawialnych, pożyczki pozabankowe).

Korzystasz z kalkulatorów kredytowych? Pamiętaj!

1. KALKULATOR NIE WYLICZY DOKŁADNIE RAT KREDYTOWYCH

Kalkulatory mają przede wszystkim oszacować wysokość raty. Nie wyliczą jej dokładnie, ponieważ cena jakiegokolwiek kredytu zależy od wielu czynników, a nie wszystkie mogą być w nich uwzględnione.

Sprawdź: porównywarka kredytów hipotecznych

2. KALKULATORY NIE WYLICZĄ ZDOLNOŚCI KREDYTOWEJ

Nie? A to niby dlaczego? Przecież zdolność kredytową, to zestawienie wydatków i przychodów potencjalnego kredytobiorcy. Każdy bank wylicza inaczej zdolność kredytową, stosując podobną metodologię. Ale ogólny wzór czy algorytm jej wyliczania jest ściśle chronioną tajemnicą. Dodatkowo każdy z czynników branych pod uwagę przy jej wyliczaniu ma inną wagę, a zatem wpływa na wynik końcowy. Podobnie jak przy wyliczaniu rat kredytowych, taki kalkulator można stosować tylko i wyłącznie poglądowo. Różnice w wyliczaniu zdolności kredytowej, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, przy użyciu kalkulatora hipotecznego, a faktycznymi wyliczeniami banku, mogą być bardzo duże.

3. NIE MA RANKINGU KREDYTÓW

Jak to, przecież na wielu portalach kredytowych można znaleźć, a to ranking kredytów gotówkowych, a to najnowszy ranking kredytów hipotecznych na 2023? Czysty marketing. Na portalu Kredyty Porównywarka, wielokrotnie poruszaliśmy temat, w jaki sposób są tworzone takie rankingi kredytowe. Przypomnijmy, że takie rankingi są tworzone najczęściej na konkretne zamówienie, biorąc pod uwagę popularne kredyty i nie uwzględniają indywidualnej oceny kredytowej klienta. Tym samym nie są do końca wiarygodne i nie muszą prezentować TOP 10 NAJTAŃSZYCH KREDYTÓW.

To jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny bez kalkulatora?

Dobre pytania, ale można. I nie jest to wcale trudne. Chcesz się dowiedzieć jaką masz zdolność kredytową? Jakie są dostępne banki i kredyty hipoteczne? A może musisz być poprowadzony „za rękę”, krok po kroku? Skontaktuj się ze sprawdzonym ekspertem finansowym.

 1. Wyślij wniosek do wybranego Eksperta i umów się na spotkanie.
 2. Dowiesz się czy masz zdolność kredytową i ile ona wynosi.
 3. Wybrany Ekspert zbada Twoje potrzebny (cel kredytu, jaka nieruchomość, itp).
 4. Oferty kredytów hipotecznych zostaną przeanalizowane pod kątem Twoich indywidualnych wymagań i oczekiwań.
 5. Wybór najlepszej oferty kredytowej.
 6. Zapoznasz się ze wszystkimi aspektami oferty, uzyskasz odpowiedź na swoje pytania.

NIE ODPOWIADA OFERTA? NIE MUSISZ KORZYSTAĆ – spotkanie jest bezpłatne i niezobowiązujące. Jeżeli jednak zdecydujesz się na kredyt, to pośrednik finansowy udzieli niezbędną pomoc w skompletowaniu wymaganych dokumentów i wysłanie wniosków kredytowych.

Jak znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny?

 1. Warunki kredytu hipotecznego możesz negocjować.
 2. Im lepsza nasza zdolność i wiarygodność kredytowa, tym silniejsza nasza pozycja negocjacyjna z bankiem oraz lepsze warunki kredytowania.
 3. Wyższy wkład własny (przekraczający 10% wartości nieruchomości, a najlepiej ponad 20%), to lepsza oferta kredytowa.
 4. Banki oferują różne oprocentowania dla różnych kwot kredytu hipotecznego.
  Składowymi oprocentowania kredytu hipotecznego są: stopa procentowa (zmienna, ustalana przez NBP) oraz marża banku (zysk banku). Im mniejsze jest oprocentowanie i marża to tańszy kredyt hipoteczny.
 5. Prowizja jest naliczana jednorazowo od wysokości kredytu hipotecznego. Jej wysokość to przeważnie 1-3% wartości kredytu. Prowizja jest to jednak śladowy koszt kredytu, dlatego nie powinniśmy wybierać oferty kredytu hipotecznego, tylko dlatego, że bank ustalił jej wysokość na 0%.
 6. Dłuższy okres spłaty kredytu, to oczywiście droższy kredyt, ale mniejsza rata kredytowa.

To warto również wiedzieć!

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok