Warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą?

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

Warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą? Niekiedy warto, niekiedy można, a najczęściej jest to konieczne. Skonsolidować można zobowiązania, m.in. jak: kredyty i pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, zadłużenia na kartach kredytowych i limity w rachunkach.

warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą

Jeżeli chcesz skonsolidować pożyczki pozabankowe, to skorzystaj z pożyczki konsolidacyjnej lub kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką – innej możliwości nie ma.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca nie musi samodzielnie wykonywać czynności związanych z konsolidacją zobowiązań z innych banków, w tym również i spłaty konsolidowanych zobowiązań. To wszystko zrobi bank na podstawie wniosku kredytowego. Pozamyka je i w następnym kroku udziela kredyt.

W przypadku pożyczek konsolidacyjnych (bankowych), to pożyczkobiorca najczęściej samodzielnie spłaca zobowiązania ze środków, które są przelewane na jego konto.

Dlaczego warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą?

Czy konsolidacja kredytów to duże korzyści dla kredytobiorców? Najczęściej plusów takiego rozwiązania jest kilka, z których najważniejszymi są:

  • Zmniejszenie liczby spłacanych kredytów i pożyczek.
  • Wydłużenie spłaty kredytu. Następuje wówczas obniżenie raty, a tym samym obciążenie dla domowego budżetu jest znacznie mniejsze.
  • Zwiększenie zdolności kredytowej.

Po przeprowadzonej konsolidacji nie trzeba już pamiętać o spłacie kilku zobowiązań w różnych bankach, z różnymi terminami płatności i skupić się na jednej racie. Warto dodać, że często jest ona ustalana tak, aby wypadała 2-3 dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

W jaki banku warto połączyć kredyty?

Konsolidacja zobowiązań to nie tylko wsparcie dla domowego budżetu, w sytuacji, kiedy dotykają nas przejściowe kłopoty lub przewidywane w długim okresie, ale również oznacza możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel.

Kredyt na połączenie znaleźć można nie w jednym, a w kilku bankach. To kredyty konsolidacyjne, o które można wnioskować bezpośrednio w placówce lub internetowe. Do poniższych banków wyślesz formularz kontaktowy, aby poznać szczegółowe warunki kredytowania.

Najlepszym sposobem, aby wybrać korzystniejszy kredyt konsolidacyjny pod względem ceny, jest porównanie ofert dostępnych w bankach. Nie ma konieczności sprawdzania 20 banków, niekiedy wystarczą dwie indywidualne oferty kredytowe, aby wybrać tańszy kredyt.

Czy konsolidacja się opłaca i tym samym czy warto łączyć kredyty

Na to pytanie nie można dać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od głównego celu kredytowania.

Tak nawiasem mówiąc, żaden kredyt konsumencki nie jest opłacalny.

Jeżeli porzucimy konotację ekonomiczną słowa opłacalny, to konsolidację kredytów można wziąć pod uwagę w sytuacji, kiedy chcesz:

  • zmniejszyć liczbę spłacanych zobowiązań i obawiasz się, że przeoczysz ratę kredytową – zwłaszcza wówczas, kiedy nie masz ustalonych stałych zleceń,
  • konieczna jest jak najszybsza poprawa płynności finansowej bez konieczności zwiększania dochodów lub ograniczania innych wydatków,
  • wziąć dodatkową gotówkę w ramach konsolidacji lub za jakiś czas nowy kredyt bądź pożyczkę.

Jeżeli zdefiniujesz sytuację finansową, w której się obecnie znajdujesz, to tym łatwiej jest dokonać odpowiedniego wyboru i dopasować kredyt do potrzeb i oczekiwań.

Dlaczego decydujemy się na konsolidowanie kredytów?

W większości przypadków konsolidacja jest wybierana, kiedy:

1. suma rat jest zbyt duża lub
2. w perspektywie najbliższych miesięcy pojawią się nowe wydatki (nie tylko w przypadku, kiedy ubiegasz się o kredyt mieszkaniowy).

Niezależnie które okoliczności determinują podjęcie decyzji, to należy zawsze o tym pamiętać, że zmniejszenie raty kredytowej jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty. A to z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów odsetkowych i całkowitego zadłużenia.

wysokość raty a czas spłaty kredytu

całkowity koszt kredytu a czas spłaty kredytu

Bank przy ocenie kredytowej weźmie pod uwagę również – poza zdolnością kredytową – ocenę historii kredytowej w BIK. Jeśli w chwili składania wniosku występują przeterminowane zadłużenia (więcej niż 30 dni), to szansę na udzielenie kredytu dramatycznie spadają.

Sprawdź cenę kredytu konsolidacyjnego

Zanim zdecydujesz się na konsolidację i wybierzesz kredyt konsolidacyjny, to sprawdź, czy koszty konsolidacji nie przewyższą korzyści związanych z zaciągnięciem tego kredytu. Pamiętaj, że nie ma obowiązku, aby konsolidować wszystkich posiadanych kredytów.

Koszt konsolidacji jest jasny… Jest to koszt całkowity zobowiązania. Do podstawowych kosztów kredytowych należy zaliczyć:

  • odsetki kredytowe,
  • prowizję za udzielenie kredytu,
  • opłaty dodatkowe,
  • ubezpieczenie,
  • tylko z zabezpieczeniem hipotecznym: wycena nieruchomości, koszty ustanowienia hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości.

O ile oprocentowanie kredytu występuje zawsze, to pozostałe koszty nie muszą wystąpić. Na przykład do końca czerwca 2023 r. obowiązuje promocja na pożyczkę konsolidacyjną w Banku Pekao – bez prowizji (Obniż ratę kredytu. Bank Pekao S.A. i pożyczka konsolidacyjna w promocji).

1 komentarz do “Warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą?”

  1. Pingback: Damian

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok