Nie konsolidujemy pożyczek pozabankowych, wyłączenie kredyty bankowe. Taką odpowiedź uzyskasz w większości banków (jeżeli nie we wszystkich). Skonsolidować można zobowiązania, m.in. jak: kredyty i pożyczki gotówkowe, ratalne, samochodowe, zadłużenia na kartach kredytowych i limity w rachunkach.

warto połączyć kredyty w jeden z niższą ratą

Jeżeli chcesz skonsolidować pożyczki pozabankowe, to skorzystaj z pożyczki konsolidacyjnej lub kredytu konsolidacyjnego z dodatkową gotówką – innej możliwości nie ma.

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, kredytobiorca nie musi samodzielnie wykonywać czynności związanych z konsolidacją zobowiązań z innych banków, w tym również i spłaty konsolidowanych zobowiązań. To wszystko zrobi bank na podstawie wniosku kredytowego. Pozamyka je i w następnym kroku udziela kredyt.

Czy konsolidacja kredytów to duże korzyści dla kredytobiorców? Najczęściej plusów takiego rozwiązania jest kilka, z których najważniejszymi są:

Po przeprowadzonej konsolidacji nie trzeba już pamiętać o spłacie kilku zobowiązań w różnych bankach, z różnymi terminami płatności i skupić się na jednej racie. Warto dodać, że często jest ona ustalana tak, aby wypadała 2-3 dni po wpłynięciu wynagrodzenia na konto.

Konsolidacja zobowiązań to nie tylko wsparcie dla domowego budżetu, w sytuacji, kiedy dotykają nas przejściowe kłopoty lub przewidywane w długim okresie, ale konsolidacja również oznacza możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel.

Czy konsolidacja się opłaca?

Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od głównego celu kredytowania. Tak nawiasem mówiąc, żaden kredyt konsumencki nie jest opłacalny.

Jeżeli porzucimy konotację ekonomiczną słowa „opłacalny„, to konsolidację kredytów można wziąć pod uwagę w sytuacji, kiedy chcesz:

Jeżeli zdefiniujesz sytuację finansową, w której się obecnie znajdujesz, to tym łatwiej jest dokonać odpowiedniego wyboru i dopasować kredyt do potrzeb i oczekiwań.

W większości przypadków konsolidacja jest wybierana, kiedy 1. suma rat jest zbyt duża lub 2. w perspektywie najbliższych miesięcy pojawią się nowe wydatki (nie tylko w przypadku, kiedy ubiegasz się o kredyt mieszkaniowy).

Niezależnie które okoliczności determinują podjęcie decyzji, to należy zawsze o tym pamiętać, że zmniejszenie raty kredytowej jest konsekwencją wydłużenia czasu spłaty. A to z kolei prowadzi do zwiększenia kosztów odsetkowych i całkowitego zadłużenia.

wysokość raty a czas spłaty kredytu

całkowity koszt kredytu a czas spłaty kredytu

Bank przy ocenie kredytowej weźmie pod uwagę również – poza zdolnością kredytową – ocenę historii kredytowej w BIK. Jeśli w chwili składania wniosku występują przeterminowane zadłużenia (więcej niż 30 dni), to szansę na udzielenie kredytu dramatycznie spadają.

Sprawdź cenę kredytu konsolidacyjnego

Zanim zdecydujesz się na konsolidację i wybierzesz kredyt konsolidacyjny, to sprawdź, czy koszty konsolidacji nie przewyższą korzyści związanych z zaciągnięciem tego kredytu. Pamiętaj, że nie ma obowiązku, aby konsolidować wszystkie kredyty.

Koszt konsolidacji jest jasny… Jest to koszt całkowity zobowiązania. Do podstawowych kosztów kredytowych należy zaliczyć:

O ile oprocentowanie kredytu występuje zawsze, to pozostałe koszty nie muszą wystąpić. Na przykład do końca czerwca 2021 r. obowiązuje promocja na pożyczkę konsolidacyjną w Banku Pekao – bez prowizji.

Najlepszym sposobem, aby wybrać korzystniejszy kredyt konsolidacyjny pod względem ceny, jest porównanie ofert dostępnych w bankach. Nie ma konieczności sprawdzania 20 banków, niekiedy wystarczą dwie indywidualne oferty kredytowe, aby wybrać tańszy kredyt.

Jedna odpowiedź

  1. Pingback: Damian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.