W którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

W którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny? Pytanie jest bardzo dobre i często zadawane przez kredytobiorców. Odpowiedź nie jest skomplikowana i w zasadzie sprowadza się do oceny kredytowej. Jeżeli masz odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną historię kredytową, to z uzyskaniem kredytu nie będzie problemu w żadnym banku.

w którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

Najczęstsza przyczyna, która decyduje o konsolidacji kredytów? Przede wszystkim zbyt duża liczba zobowiązań, które należy spłacać w każdym miesiącu. Zbyt duże miesięczne obciążenia z tytułu regulowania zadłużenia, prędzej czy później, może doprowadzić do utraty płynności finansowej. To jest oczywiście skutek przekredytowania, a nie przyczyna. Rozwiązaniem problemu może być:

 • zwiększenie dochodów,
 • ograniczenie wydatków,
 • restrukturyzacja zobowiązań,
 • konsolidacja kredytowa.

Ponieważ zastanawiamy się nad pytaniem: w którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny, dlatego zajmiemy się wyłącznie konsolidacją kredytów.

W którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny? Przegląd banków

Główną zaletą konsolidacji kredytowej jest to, że dzięki kredytowi konsolidacyjnemu można w zasadniczy sposób obniżyć wysokość nowej raty. Poniżej zostanie wyjaśnione w jaki sposób to się dzieje, ale na początek zapoznaj się z propozycjami banków, z którymi skontaktujesz się szybko w sprawie kredytu.

Jeżeli chcesz skorzystać z konsolidacji, to najlepszym sposobem jest bezpośredni kontakt z bankiem w sprawie oferty. Dowiesz się nie tylko, jak przedstawiają się indywidualne warunki kredytowania, ale dodatkowo doradca bankowy przeprowadzi wyliczenia, aby jak najlepiej dostosować wysokość nowej raty do Twoich możliwości finansowych.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny możesz wnioskować wyłącznie w bankach (komercyjnych i spółdzielczych) oraz w SKOK-ach. Jest to kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę wybranych kredytów i pożyczek (zaakceptowanych przez bank udzielający finansowani). Oznacza to, że korzystając z nowego kredytu zamkniesz stare zobowiązania bankowe.

Rozwiązanie takie jest powszechnie stosowane przez tych kredytobiorców, którzy:

 • spłacają kilka (dwa lub więcej) zobowiązań i chcą ograniczyć ich liczbę,
 • chcą w zdecydowany sposób poprawić płynność finansową i strukturę domowego budżetu,
 • decydują się na skonsolidowanie kredytów, aby poprawić zdolność kredytową,
 • mają możliwość zaoszczędzenia na spłacie zobowiązania.

Jeżeli przestałeś radzić sobie z regulowaniem zobowiązań, to z dużym prawdopodobieństwem bank odrzuci Twój wniosek kredytowy. Nie ma takiego produktu jak kredyt konsolidacyjny bez BIK – bank ZAWSZE sprawdzi Twoją historię kredytową, która jest uwzględniana w ocenie kredytowej.

W pierwszych trzech przypadkach następuje obniżenie raty kredytowej poprzez wydłużenie czasu spłaty. W ostatnim przypadku najczęściej zostaje skrócony okres kredytowania, co powoduje wzrost raty kredytowej. Więcej wyliczeń dotyczącej tej sytuacji, znajdziesz w artykule: Czy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny a konsolidowane kredyty

Wspomniane zostało, że wnioskować o kredyt konsolidacyjny możesz tylko w banku lub w SKOK-u. Nie oznacza to jednak wcale, że propozycje kredytowe są takie same. Wręcz przeciwnie. Banki samodzielnie ustalają warunki kredytowe. Częścią wspólną jest przeprowadzana ocena kredytowa, która bierze pod uwagę:

 • zdolność kredytową – odpowiednio wysoki dochód rozporządzalny, wyliczony na podstawie uzyskiwanych dochodów oraz wydatków, wliczając ratę nowego zobowiązania,
 • wiarygodność kredytowa – brana pod uwagę historię kredytową w BIK oraz sprawdzane są dodatkowo bazy wewnętrzne oraz bazy dłużników.

Na podstawie przeprowadzonej oceny kredytowej przedstawiana jest oferta kredytowa. Maksymalna kwota kredytu oraz czas spłaty zadłużenia, minimalna kwota konsolidacji czy zakres konsolidowanych produktów różnić się mogą, i to w zasadniczy sposób, w poszczególnych bankach. W teorii skonsolidować można kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • hipoteczne,
 • konsolidacyjne,
 • studenckie oraz
 • karty kredytowe oraz limity w rachunkach ROR.

Dodatkowo należy pamiętać, że wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • gotówkowe oraz
 • hipoteczne.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe są z pewnością najbardziej popularne i powszechne, i nie wymagają – z reguły – dodatkowego zabezpieczenia. Konsolidacja hipoteczna wymaga zabezpieczenia hipotecznego na nieruchomości:

 • konsolidacja obejmuje kredyt/pożyczkę hipoteczną lub
 • pozostałe kredyty, a zabezpieczeniem jest hipoteka na nieobciążonej nieruchomości, będącej w posiadaniu kredytobiorcy lub osoby trzeciej.

podział kredyt konsolidacyjny gotówkowy a hipoteczny

Jak przygotować się do kredytu konsolidacyjnego?

Oczywiście pierwsza sugestia, która sama się nasuwa, to wyszukanie banku, który ma najkorzystniejszą propozycję kredytową. Z dużym prawdopodobieństwem, po dobrze przeprowadzonej analizie kosztów, taki kredyt konsolidacyjny będzie najtańszy. Porównując kredyty konsolidacyjne, zwróć uwagę na całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO. Im mniejsze koszt całkowity (w złotówkach) i RRSO (w procentach), to kredyt będzie tańszy.

Na całkowity koszt kredytu wpływają odsetki, prowizja kredytowa oraz opłaty dodatkowe, np. ubezpieczenie. RRSO – Rzeczywisty Roczna Stopa Oprocentowania – przedstawia koszt kredytu w ujęciu procentowym w skali roku. Porównując kredyty pod względem ceny, należy porównywać je z uwzględnieniem takim samych parametrów: co do wysokości, czasu kredytowania, rodzaju rat i opłat dodatkowych.

Warto zawsze pamiętać o tym, że im lepsza jest ocena kredytowa, a więc zarówno zdolność kredytowa, jak i ocena w BIK, to tym lepsze warunki mogą zostać zaoferowane.

1. Zadecyduj, które produkty kredytowe chcesz wcześniej spłacić. Mogą to być wszystkie kredyty i pożyczki, ale również wybrane, np. rezygnując z konsolidowania niewielkich kwot lub tych zobowiązań, do zamknięcia których zostało kilka miesięcy.
2. Podlicz zobowiązania do konsolidacji – w ten sposób określisz wysokość kredytu konsolidacyjnego. Nie zapomnij podsumować również rat, aby ustalić nową, która w zdecydowanie mniejszy sposób obciąży domowy budżet.

Na koniec musisz wiedzieć, że im dłuższy jest czas spłaty, to oczywiście rata kredytowa będzie mniejsza. Z drugiej jednak strony wzrośnie koszt kredytowy – większy będzie koszt odsetkowy. Jeżeli podstawowym celem konsolidacji jest zwiększenie płynności finansowej, nie decyduj się na dodatkową gotówkę, chyba, że chcesz ją przeznaczyć na spłatę pożyczek pozabankowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok