W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy

2022-12-31 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy? Najlepiej w takim, który ma najlepszą propozycję kredytową. A jaka jest najlepsza? To już jest decyzja indywidualna: czy najważniejsza jest cena kredytu, parametry dodatkowe czy może możliwość złożenia wniosku przez internet.

w jakim banku wziąć kredyt gotówkowy

Kredyt i pożyczki gotówkowe są od wielu lat jednymi z najbardziej popularnych produktów kredytów. Jest to spowodowane tym, że środki finansowe można przeznaczyć na dowolny cel, a formalności są ograniczone do niezbędnego minimum.

Kredyt gotówkowy jest kredytem konsumenckim, oferowany KONSUMENTOM w celu sfinansowania np. zakupu samochodu, sprzętu RTV, remontu mieszkania czy też innych usług, które nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Kwota kredytu nie może przekroczyć 255 550 zł (albo równowartości tej kwoty wyrażonej w walucie obcej).

Ale zanim odpowiemy w jakim banku wziąć kredyt gotówkowy, to dlaczego warto?

Jest to z pewnością atrakcyjna forma pożyczanie pieniędzy i najbardziej popularna:

 • minimalne formalności – wstępna ocena zdolności kredytowej i decyzja kredytowa nawet w ciągu kilkunastu minut,
 • szybkie podpisanie umowy – w zależności od oferty, podpisanie umowy może odbyć się w placówce banku, za pośrednictwem kuriera, jak i elektronicznie,
 • możliwość uzyskania gotówki nawet w tym samym dniu, co złożony wniosek kredytowy,
 • o kredyt gotówkowy można wnioskować tradycyjnie w placówce bankowej, jak i przez internet,
 • wysoka maksymalna kwota kredytu – do 200 tysięcy złotych,
 • elastyczny czas spłaty – od kilku miesięcy do 120 (10 lat na spłatę zadłużenia),
 • dla nowych i dotychczasowych klientów – możliwość ubiegania się o kredyt bez konieczności zakładania konta,
 • korzystne opłaty – zwłaszcza w przypadku promocji kredytów gotówkowych, np. atrakcyjne oprocentowanie, brak prowizji, możliwość skorzystania z ubezpieczenia kredytu.

Kredyt gotówkowy lub pożyczka gotówkowa. Prezentacja propozycji w bankach

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy i w jakim banku wziąć kredyt gotówkowy? Oczywiście najlepszym sposobem jest porównanie propozycji, a następnie kontaktując się z bankami, porównać przygotowane oferty kredytowe.

Jeżeli interesuje Ciebie cena kredytu gotówkowego, zwracaj uwagę na całkowity koszt kredytu oraz RRSO. Natomiast, jeżeli nie koszt kredytu jest najważniejszy, to należy sprawdzić pozostałe parametry, np.: maksymalny czas kredytowania, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, karencja w spłacie kredytu, złożenie wniosku przez internet, itp.

A może kredyt lub pożyczka gotówkowa z rankingiem?

Rozszerzając pytanie: W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy? można się zastanowić, czy przy wyszukiwaniu i porównywaniu kredytów może warto skorzystać z przygotowywanych rankingów? I tak, i nie. W rankingach kredytów gotówkowych prezentowane są tylko niektóre PROPOZYCJE (nie oferty) kilku czołowych banków w Polsce.

Banków komercyjnych w Polsce oferujących kredyty i pożyczki gotówkowe jest ponad 20. Dochodzą jeszcze banki spółdzielcze oraz SKOK-i. Ogólna liczba wszystkich dostępnych propozycji kredytowych i pożyczkowych (tylko w segmencie produktów gotówkowych) przekracza zdecydowanie 150!

Dokonując wyboru na podstawie rankingu kredytowego musisz wziąć pod uwagę, że:

 • Niekoniecznie masz do czynienia z aktualnym rankingiem. Jeżeli ranking kredytów gotówkowych został sporządzony na początku miesiąca, to w połowie lub na koniec miesiąca propozycje mogą być już nieaktualne (wycofane z oferty banku).
 • Zmiana parametrów oferty kredytowej – ze względu na wystąpienia nieoczekiwanej sytuacji ekonomicznej. Miało to miejsce np. w początkowych miesiącach pandemii i lockdown-u czy po podwyżce stóp procentowych.
 • Rankingi kredytów gotówkowych są sporządzane dla modelowego klienta, który… w przyrodzie nie występuje.
 • Wysokość kredytu i okres kredytowania jest ustalany arbitralnie, aby uzyskać jak najbardziej szeroką gamę produktów.
 • Ranking kredytów gotówkowych może zostać sporządzony na zlecenie banku lub zawierać oferty sponsorowane.
 • Wyliczenia w wyszukiwarce kredytów, która jest traktowana jak ranking kredytowy, opierają się najczęściej na wyliczeniach wziętych z przykładu reprezentacyjnego.

Ranking kredytów gotówkowych, to najtańszy kredyt

Już na podstawie tego co zostało napisane powyżej, niekonieczne ranking kredytów gotówkowych to zestawienie najtańszych ofert dostępnych na rynku:

 • Oprocentowanie nominalne kredytu, prowizja kredytowa może być naliczana wg taryfikatora banku – w zależności od konkretnego przedziału wartości kredytu. Inne zatem będzie oprocentowanie nominalne np. dla kredytów gotówkowych krótkoterminowych do wysokości 20 tys. zł, a inne dla kredytów gotówkowych powyżej 70 tys. zł.
 • Ubezpieczenie kredytu gotówkowego – dla niewielkich kwot i krótkiego czasu spłaty nie musi być oferowane. Przy wysokich kwotach z długim okresem kredytowania wykupienie ubezpieczenia niekiedy jest konieczne. Wykupienie ubezpieczenia, przy niezmienionych pozostałych parametrach kredytu, to droższe finansowanie.
 • Rzeczywisty koszt kredytu może być całkowicie inny. Ostateczna cena kredytu zależy od wielu różnych czynników: oprocentowania nominalnego kredytu, opłat dodatkowych, wysokości i czasu spłaty kredytu, rodzaju rat (malejące lub stałe), daty płatności rat oraz daty wypłaty środków.
 • Oferty kredytowe są przygotowywane indywidualnie – brana jest pod uwagę indywidualna ocena kredytowa potencjalnego kredytobiorcy.
 • Żaden ranking kredytowy nie uwzględnia zdolności i wiarygodności kredytowej, a co jest kluczowe przy przedstawianiu oferty.

Wszystkie te elementy sprawiają, że ranking kredytów gotówkowych nie może być traktowany jako rzeczywista analiza kredytów gotówkowych, ale jako jedynie, jako pomoc przy podejmowaniu decyzji w wyborze banku. Pomimo, że są one najczęściej przygotowywane przez ekspertów, należy mieć na uwadze, że niekoniecznie tzw. TOP 10 kredytów gotówkowych działa w zakresie interesów potencjalnych kredytobiorców.

Tani kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?

Nie dla każdego kredytobiorcy koszty całkowite kredytu są najważniejsze (wystarczy spojrzeć na pożyczki pozabankowe – pożyczki pozabankowe do 60 dni porównywarka 2000 zł), ale oczywiście, dla większości z pewnością są najbardziej istotne.

Czy jest możliwy darmowy kredyt gotówkowy – za 0 zł, z RRSO 0% – bez żadnych kosztów? Nie. Takiego kredytu w banku nie znajdziesz.

Czasami są dostępne pożyczki gotówkowe bankowe w promocji dla nowych klientów na niewielkie kwoty – do 2000 zł i z maksymalnym czasem spłaty nieprzekraczającym 24 miesięcy.

Jeżeli oprocentowanie nominalne pożyczki gotówkowej wynosi 0%, to oznacza brak kosztów i pożyczka jest za darmo? Nie. Brak oprocentowania nie oznacza, że nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów.

Do najczęściej naliczanych opłat dokonywanych przez bank należą:

 • odsetki oraz
 • prowizja od udzielonego kredytu.

Natomiast wszystkie koszty dodane do siebie, te które musisz ponieść na rzecz banku, stanowią o cenie kredytu. Jest to całkowity koszt kredytu wyrażony kwotowo oraz w postaci procentowej w stosunku rocznym – prezentowany jest przez wskaźnik RRSO.

Wybierając zatem najtańszy kredyt gotówkowy sprawdź i porównaj oferty uwzględniając oba wspomniane elementy.

Przeprowadzając prawidłową analizę porównawczą kredytów pod względem ceny, musisz pamiętać o tym, aby porównywać takie same oferty – co do wysokości kredytu, czasu spłaty i rodzaju rat.

Aktualizacja wpisu W jakim banku wziąć kredyt gotówkowy? Grudzień 2022 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok