W jakim banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

2024-01-28 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Na pewno nie jest łatwo znaleźć tani, a co dopiero najtańszy. Możemy jednak podjąć pewne kroki, które ułatwiają wybór odpowiedniego banku, w którym złożymy wniosek kredytowy. Należy zwrócić uwagę, jeżeli zależy nam na cenie, na niektóre czynniki, które wpływają na jego koszt.

w jakim banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy

Pamiętajmy, że: LEPSZA OCENA KREDYTOWA = LEPSZA OFERTA KREDYTOWA. W poniższym artykule poszukamy odpowiedzi na pytanie W jakim banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Dowiesz się nie tylko jakie czynniki wpływają na cenę wszystkich kredytów gotówkowych, ale i jak porównać oferty przedstawione przez banki.

Na początku jednak szybki przegląd propozycji kredytowych, czyli w jakim banku wziąć kredyt gotówkowy
?

W poniższych wpisach zostały omówione propozycje:

Bank Pekao – pożyczka gotówkowa bez prowizji w Banku Pekao. Dlaczego jest to jedna z najlepszych obecnie propozycji pożyczkowych na rynku.
Pożyczka gotówkowa w Raiffeisen – stuprocentowa pożyczka gotówkowa przez internet bez konieczności zakładania konta w banku.

Nie korzystaj z oferty kredytu gotówkowego w pierwszym lepszym banku, tylko dlatego, że obejrzałaś fajną reklamę. Może i jest ona bardzo zabawna, ale to nie pan z reklamy będzie za ciebie spłacać kredyt.

Przy wyborze kredytu, nie tylko gotówkowego, porównując oferty banków należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów:

Kredyt gotówkowy: oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie

OPROCENTOWANIE nominalne kredytu gotówkowego, to najczęściej eksponowany element w reklamach: „tylko 9.99%”, „oprocentowanie kredytu promocyjne na 10.49%”. Im wyższe jest oprocentowanie, tym większe zapłacimy odsetki od kredytu.

PROWIZJA. Opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu. Bardzo ważny czynnik, który ma wpływa na cenę kredytu. Najczęściej zachodzi sytuacja, że przy obniżonym oprocentowaniu nominalnym prowizja jest podwyższana i odwrotnie. Oczywiście im wyższa jest prowizja, tym kredyt jest droższy.

ZABEZPIECZENIE. Banki oferuję zarówno kredyty gotówkowe z zabezpieczeniem jego spłaty, jak i bez zabezpieczenia. Przy stosunkowo niewielkich kwotach kredyt gotówkowy w banku uzyskamy bardzo często wyłącznie na zaświadczenie o zarobkach. Przy kwocie wyższej i na dłuższy okres czasu, zabezpieczeniem może być np. weksel lub poręczenie osób trzecich.

UBEZPIECZENIE kredytu może być obowiązkowe lub nieobowiązkowe. W przypadku kiedy nie jest ono konieczne, sami musimy zadecydować czy za nie zapłacić. Należy sprawdzić od jakich zdarzeniem losowych kredyt jest ubezpieczony. W przypadku kiedy takie ubezpieczenie jest wymagane, należy nie tylko sprawdzić umowę polisy ubezpieczeniowej, ale również dowiedzieć się czy ewentualnie sami możemy znaleźć innego ubezpieczyciela – ubezpieczenie może być wówczas tańsze.

Dodatkowe czynniki przy porównaniu kredytów

PROLONGATA. Może zdarzyć się tak, że wystąpią okresowe trudności finansowe i nie będziemy mogli regulować rat kredytowych. Warto zapytać się w banku czy jest opcja „wakacji kredytowych”, czyli zawieszenia na pewien okres czasu (najczęściej 1-3 miesięcy) spłacania rat.

DODATKOWE KORZYŚCI. Banki bardzo często w zamian za obniżenie oprocentowania kredytu gotówkowego lub prowizji, oferują konsumentom produkty dodatkowe. Może to być np. założenie konta bankowego, na które w trakcie trwania umowy kredytowej będzie wpłacane wynagrodzenie. Należy sprawdzić czy wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Porównanie kredytów gotówkowych z porównywarką

Jak można wybrać bank, w którym złożymy wniosek kredytowy? Możliwości jest kilka.

Jednym z najbardziej popularnych jest porównywarka, dostępna również w serwisie: porównywarka kredytów gotówkowych. Jest to narzędzie bardzo proste w obsłudze, a jednocześnie dające szybki przegląd zgromadzonych propozycji bankowych. Wpisując wysokość kredytu gotówkowego oraz okres kredytowania otrzymujemy zestawienie banków, w których może złożyć wniosek lub skontaktować się z wybranym bankiem (wystarczy wypełnić formularz online).

Pamiętajmy jednak, że porównywarka pomoże dokonać wstępnej selekcji banków. Ale nie służy do tego, aby dokładnie wyliczyć raty kredytowe, ale jedynie do oszacowania ich wysokości i do kontaktu z bankiem. To w jakim banku wziąć kredyt wymaga przeprowadzenia odpowiedniej analizy kosztów.

Możesz oczywiście stworzyć swój własny ranking kredytów gotówkowych i wybrać najbardziej korzystny kredyt. Wystarczy wybrać trzy banki i na podstawie informacji uzyskanych bezpośrednio z banków uszeregować je pod względem ceny, czyli kosztów całkowitych.

Porównywane kredyty muszą mieć jednakowe wartości: wysokość, okres kredytowania i rodzaj rat (stałe lub malejące).

W którym banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy?

Najlepszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszego kredytu gotówkowego jest porównanie ofert różnych banków. Zakładając, że mamy odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową, to w rozmowie z pracownikiem banku należy tylko podać kwotę kredytu, okres kredytowania i można uzyskać wstępną ofertę.

A obecnie, w styczniu 2024 r., w którym banku najlepiej wziąć kredyt gotówkowy? Jest kilka ciekawych propozycji, z których można m.in. wyróżnić:

1. Alior Bank z jego internetowym kredytem gotówkowym do 200 tys. zł bez prowizji. Minusem jest konieczność wykupienia ubezpieczenia przy kwocie równej i przekraczającej 100 tys. zł kredytu brutto.
2. Bank Pekao z pożyczką gotówkową do 250 tys. zł z jednym z najniższych na rynku oprocentowań nominalnych: 10,98%.
3. Natomiast w banku BNP Paribas również jest możliwość otrzymania kredytu gotówkowego z niskim – 10,99%, ale w tym przypadku jest to oprocentowanie stałe.
4. Interesującą propozycję pożyczki gotówkowej przygotował Raiffeisen Digital Bank . Jest to pierwsza mobilna pożyczka gotówkowa, również dla nowych klientów banku, na aplikację. Nie ma konieczności zakładania rachunku osobistego.
5. W banku Santander kredyt gotówkowy jest w zasadzie najwyższy na rynku (w PKO BP również). Maksymalna kwota propozycji kredytowej to 300 000 zł.

Czy wiesz, że bank może udzielić kredytu gotówkowego stałym klientom banków, bez konieczności przedstawiania przez nich zaświadczeń o dochodach. Kwota kredytu nie przekroczy 6- lub 12-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Tzw. kredyt gotówkowy bez zaświadczeń może być udzielany również nowym klientom banku do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Ale jednak w tym przypadku musimy być przygotowani na to, że jednak bank zażąda przedstawienia zaświadczenia o otrzymywanych dochodach lub w przypadku emerytów i rencistów odcinka emerytury lub renty.

W jakim banku jest najmniejsze oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Oprocentowanie kredytu gotówkowego to jeden z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze oferty kredytowej. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy będzie to duży kredyt z długim czasem spłaty.

A im niższe jest oprocentowanie nominalne, tym niższy koszt odsetkowy kredytu.

Oprocentowanie kredytów gotówkowych uzależnione jest od sytuacji gospodarczej i polityki pieniężnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Wysokie stopy procentowe NBP oznaczają wysokie oprocentowanie kredytów i pożyczek gotówkowych.

W I kwartale 2024 r. roku jedno z najniższych oprocentowań nominalnych kredytu gotówkowego ma Citi Handlowy. Dla pożyczki gotówkowej w promocji dla nowych klientów wynosi ono 9,99%, ale jest to pożyczka z prowizją.

Nieco większe oprocentowanie kredytu gotówkowego – oprocentowanie stałe – przygotował bank BNP Paribas: 10,99% nominalnie w skali roku.

Bez prowizji natomiast atrakcyjną propozycję znajdziemy w Banku Pekao z pożyczką gotówkową do 250 000 zł, a której oprocentowanie nominalne wynosi 10,98%. Również w Alior Banku oprocentowanie jest niewiele większe i dla internetowego kredytu gotówkowego wynosi 11,90%.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego zależy od wielu czynników, w tym:

  • Stawki zmiennej WIBOR. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu może się zmieniać w czasie trwania umowy kredytowej.
  • Stałej marży banku, która stanowi jego zysk.
  • Oceny zdolności kredytowej kredytobiorcy. Lepsza ocena może skłonić banki do obniżenia oprocentowania kredytu.

Przy wyborze kredytu gotówkowego należy pamiętać o kilku rzeczach, aby uniknąć pułapek kredytowych:

  • Nie porównuj tylko oprocentowania nominalnego (RSO). Oprocentowanie jest jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, ale nie jest jedynym. Równie ważne jest RRSO kredytu oraz całkowity koszt kredytu.
  • Niska rat nie oznacza, że kredyt jest tani. Dłuższy czas spłaty, to mniejsza rata i większy koszt zapłaconych odsetek. Im mniejsze jest wówczas oprocentowanie kredytu, tym mniej do zapłacenia odsetek.
  • Niektóre banki mogą oferować atrakcyjne oprocentowanie nominalne, ale w zamian pobierają wysoką prowizję.

W jakim banku najtańszy kredyt gotówkowy?

Aby sprawdzić w jakim banku jest najtańszy kredyt gotówkowy, to należy sprawdzić całkowity koszt kredytu w danym banku, a następnie porównać go z inną ofertą innego banku.

Ważne jest, aby pamiętać, że przy porównaniu muszą być jednakowe parametru kredytu gotówkowego:

  • kwota kredytu,
  • okres spłaty w miesiącach,
  • rodzaj rat – stałe lub malejące.

Suma wszystkich kosztów, które zostaną poniesiona na rzecz banku w związku z udzieleniem finansowania stanowią o cenie kredytu.

Jedynym kosztem mogą być odsetki, ale może się on zwiększyć o prowizję za udzielenie finansowania czy koszty związane z zakupem polisy ubezpieczeniowej.

Posłużmy się przykładem dla zobrazowania tego, jaki jest najtańszy kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy 10000 zł na 60 miesięcy (5 lat).

Bank nr 1. Oprocentowanie nominalne roczne 7,99%. Całkowity koszt kredytu 4740,28 zł, w tym: opłata administracyjna 20 zł, prowizja 2310,99 zł, odsetki 2409,29 zł). Całkowita kwota do zapłaty 14740,28 zł. 60 miesięcznych rat 245,50 zł.

Bank nr 2. Oprocentowanie nominalne roczne 11,89%. Całkowity koszt kredytu 3313,34 zł, w tym: opłata administracyjna 0 zł, prowizja 0 zł, odsetki 3313,34 zł). Całkowita kwota do zapłaty 13313,34 zł. 60 miesięcznych rat 221,89 zł.

Pomimo że, bank nr 2 ma kredyt gotówkowy z wyższym oprocentowaniem, to jednak jest to tańszy kredyt gotówkowy, ze względu na niepobieranie innych opłat kredytowych.

Kredyt a pożyczka – to nie jest to samo

Pożyczka gotówkowa i kredyt, to dwa różne produkty finansowe. Kredyt może zostać udzielony wyłącznie przez instytucje do tego uprawnione: przez banki i SKOK-i. Jest to kredyt celowy, który musi być przeznaczony na cel, który został zapisany w umowie. Przepisy dotyczące kredytów regulowane są przez przepisy Prawa bankowego.

Pożyczka gotówkowa jest udzielana zarówno przez podmioty gospodarcze, jak i przez osoby fizyczne. Do 1000 zł nie jest wymagana forma pisemna. Pożyczkę gotówkową dostaniemy zatem zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Pieniądze w formie pożyczki możemy również otrzymać od znajomego lub rodziny. Przepisy dotyczące pożyczek regulowane są przez przepisy Kodeksu cywilnego.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok