W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny?

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny i najlepszy jednocześnie (czyt.: najtańszy)? Jeżeli przyjąć, że masz odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK, to z uzyskaniem kredytu w żadnym banku nie powinno być kłopotu. Główną kwestią pozostanie wyłącznie wybór najlepszego rozwiązania.

w jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

Zadajesz sobie pytanie: gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź jest prosta: w banku, a propozycje kredytowe znajdują się poniżej.

Jeżeli sprzyjają okoliczności ekonomiczne oraz mamy dobrą sytuację w domowym budżecie, to tym chętniej korzystamy z kredytów i pożyczek gotówkowych, ratalnych czy z kart kredytowych i debetów w rachunkach. Wszystko jest w porządku, kiedy radzimy sobie ze spłatą zobowiązań, gorzej, gdy suma rat jest tak duża, że z ledwością bilansują się nam domowe finanse. Nagłe i niespodziewane wydatki, mogą spowodować utratę płynności finansowej.

Co zrobić, aby polepszyć sytuację w przypadku spłaty kilku kredytów i pożyczek? Pozostaje kilka rozwiązań:

  • zwiększenie uzyskiwanych dochodów,
  • ograniczenie wydatków,
  • szybsza spłata któregoś ze zobowiązań,
  • restrukturyzacja poszczególnych umów kredytowych,
  • skonsolidowanie kredytów i pożyczek w jeden kredyt.

I tym ostatnim rozwiązaniem zajmiemy się poniżej.

Co to kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny bezpośrednio związany jest z konsolidacją kredytów. Jest to kredyt celowy, który dostępny jest praktycznie w każdym banku i przeznaczony na „połączenie” zobowiązań kredytowych w jedno nowe.

Co  to oznacza, że jest to kredyt celowy na „połączenie” kredytów? Może on być przeznaczony tylko i wyłącznie na spłatę kredytów i pożyczek bankowych. Bank na podstawie wniosku kredytowego, w którym zostały wyszczególnione zobowiązania do skonsolidowania, spłaca je i w następnym kroku udziela klientowi kredyt na nowych warunkach.

Należy zwrócić uwagę, że pieniędzy z kredytu nie otrzymujemy na konto. Po spłaceniu wierzycieli, pozostaje do regulowania nowa (jedna) wierzytelność.

Czy korzystając z kredytu konsolidacyjnego można spłacić również zobowiązania pozabankowe w firmach pożyczkowych? Nie. Banki spłacają kredyty i pożyczki bankowe. Pożyczki niebankowe można spłacić samodzielnie korzystając z dodatkowych środków uzyskanych w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny?

Z kredytu konsolidacyjnego konsolidacyjnego korzysta się przede wszystkim w sytuacji, kiedy:

  • chcemy zredukować liczbę spłacanych kredytów i pożyczek,
  • suma miesięcznych rat jest zbyt dużym obciążeniem,
  • obawiamy się pogorszenia płynności finansowej w perspektywie kilku miesięcy,
  • chcemy zwiększyć zdolność kredytową, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę (teraz lub za jakiś czas).

Rzadziej, niż było to jeszcze kilka lat temu, szuka się oszczędności na oprocentowaniu aktualnie spłacanych kredytów.

Połączenie wszystkich kredytów i wydłużenie czasu spłaty powoduje, że następuje zmniejszenie raty kredytowej. I to jest jedyna możliwość, aby w sposób zasadniczy zmniejszyć obciążenia z tytuły spłaty należności.

Konsekwencją wydłużenia okresu kredytowania z jednej strony jest obniżenie raty, ale z drugiej następuje wzrost całkowitego kosztu kredytu. Dlaczego się tak dzieje? Z prostej przyczyny: z kredytem zawsze związane są koszty kredytowe, z których najbardziej popularne są odsetki. Innym dodatkowym kosztem może być również prowizja czy dobrowolne ubezpieczenie.

Każdy kredyt jest oprocentowany, a to oznacza, że im większa jest wartość kredytu i dłuższy czas spłaty, tym większe będą koszty odsetkowe. Prezentuje to poniższy wykres:

kredyt konsolidacyjny całkowity koszt, okres kredytowania i raty

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny? Ocena zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny, odbywa się w podobny sposób jak i przy innych kredytach. Bank sprawdzi czy poradzimy sobie ze spłatą nowego zadłużenia na ustalonych warunkach. Jeżeli ocena kredytowa wypadnie pozytywnie, to szanse na przyznanie kredytu są bardzo duże.

Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

Konsolidacja kredytów nie jest skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności należy:

  • określić główny cel kredytowania,
  • dokonać selekcji zobowiązań, które chcemy skonsolidować,
  • podliczyć wysokość rat pozostających do spłaty – w ten sposób oszacujemy wysokość kredytu, o który będziemy wnioskować,
  • ustalić wysokość raty, która byłaby dopasowana do możliwości finansowych domowego budżetu.

Dopiero w następnym należy zapoznać się z aktualnymi propozycjami i szukać najlepszej oferty. Wniosek kontaktowy do wybranego banku można wysłać z listy udostępnionej powyżej. Przedstawiciel banku przedzwoni, sprawdzi wstępną zdolność kredytową i udzieli wszelkich informacji dotyczących kredytu.

Kontakt z wybranym bankiem, to najlepsza możliwość, aby sprawdzić jak będzie kształtować się rata oraz całkowity koszt dla różnych okresów kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny to nie to samo co kredyt refinansowy

Na koniec krótko należy jeszcze wspomnieć o kredycie refinansowym, który błędnie jest utożsamiany z kredytem konsolidacyjnym.

Mówiąc o konsolidacji, często potocznie określamy ją mianem refinansowania lub restrukturyzacji zadłużenia (to określenie jest już bardziej prawidłowe). Choć oba pojęcia są stosowane niekiedy zamienne i traktowane jako synonimy, to jednak zachodzą pomiędzy produktami znaczące różnice.

Refinansowanie kredytu polega na spłacie bieżącego kredytu hipotecznego, zaciągając kredyt hipoteczny w innym banku. Jest to całkowicie nowy kredyt, udzielany na nowych warunkach.

  • w ramach tej samej umowy nie można połączyć kilku zobowiązań,
  • nie ma możliwości wnioskowania o kwotę wyższą niż ta, która wynika z bieżącego salda zadłużenia spłacanego kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny można podzielić na dwa rodzaje:

  • gotówkowe kredyty konsolidacyjne – najbardziej powszechne i popularne oraz
  • hipoteczne kredyty konsolidacyjne zabezpieczone hipoteką na nieruchomości.

Konsolidacja, która pozwala spłacić KILKA RÓŻNYCH zadłużeń bankowych może zatem obejmować również kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) i dodatkowo jest możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

kredyt konsolidacyjny a refinansowy

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok