W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny?

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny i najlepszy jednocześnie (czyt.: najtańszy)? Jeżeli przyjąć, że masz odpowiednią zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową w BIK, to z uzyskaniem kredytu w żadnym banku nie powinno być kłopotu. Główną kwestią pozostanie wyłącznie wybór najlepszego rozwiązania.

w jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny

Zadajesz sobie pytanie: gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź jest prosta: w banku, a propozycje kredytowe znajdują się poniżej.

Jeżeli sprzyjają okoliczności ekonomiczne oraz mamy dobrą sytuację w domowym budżecie, to tym chętniej korzystamy z kredytów i pożyczek gotówkowych, ratalnych czy z kart kredytowych i debetów w rachunkach. Wszystko jest w porządku, kiedy radzimy sobie ze spłatą zobowiązań, gorzej, gdy suma rat jest tak duża, że z ledwością bilansują się nam domowe finanse. Nagłe i niespodziewane wydatki, mogą spowodować utratę płynności finansowej.

Co zrobić, aby polepszyć sytuację w przypadku spłaty kilku kredytów i pożyczek? Pozostaje kilka rozwiązań:

 • zwiększenie uzyskiwanych dochodów,
 • ograniczenie wydatków,
 • szybsza spłata któregoś ze zobowiązań,
 • restrukturyzacja poszczególnych umów kredytowych,
 • skonsolidowanie kredytów i pożyczek w jeden kredyt.

I tym ostatnim rozwiązaniem zajmiemy się poniżej.

Co to kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny bezpośrednio związany jest z konsolidacją kredytów. Jest to kredyt celowy, który dostępny jest praktycznie w każdym banku i przeznaczony na „połączenie” zobowiązań kredytowych w jedno nowe.

Co  to oznacza, że jest to kredyt celowy na „połączenie” kredytów? Może on być przeznaczony tylko i wyłącznie na spłatę kredytów i pożyczek bankowych. Bank na podstawie wniosku kredytowego, w którym zostały wyszczególnione zobowiązania do skonsolidowania, spłaca je i w następnym kroku udziela klientowi kredyt na nowych warunkach.

Należy zwrócić uwagę, że pieniędzy z kredytu nie otrzymujemy na konto. Po spłaceniu wierzycieli, pozostaje do regulowania nowa (jedna) wierzytelność.

Czy korzystając z kredytu konsolidacyjnego można spłacić również zobowiązania pozabankowe w firmach pożyczkowych? Nie. Banki spłacają kredyty i pożyczki bankowe. Pożyczki niebankowe można spłacić samodzielnie korzystając z dodatkowych środków uzyskanych w ramach kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy można wziąć kredyt konsolidacyjny?

Z kredytu konsolidacyjnego konsolidacyjnego korzysta się przede wszystkim w sytuacji, kiedy:

 • chcemy zredukować liczbę spłacanych kredytów i pożyczek,
 • suma miesięcznych rat jest zbyt dużym obciążeniem,
 • obawiamy się pogorszenia płynności finansowej w perspektywie kilku miesięcy,
 • chcemy zwiększyć zdolność kredytową, aby zaciągnąć kredyt lub pożyczkę (teraz lub za jakiś czas).

Rzadziej, niż było to jeszcze kilka lat temu, szuka się oszczędności na oprocentowaniu aktualnie spłacanych kredytów.

Połączenie wszystkich kredytów i wydłużenie czasu spłaty powoduje, że następuje zmniejszenie raty kredytowej. I to jest jedyna możliwość, aby w sposób zasadniczy zmniejszyć obciążenia z tytuły spłaty należności.

Konsekwencją wydłużenia okresu kredytowania z jednej strony jest obniżenie raty, ale z drugiej następuje wzrost całkowitego kosztu kredytu. Dlaczego się tak dzieje? Z prostej przyczyny: z kredytem zawsze związane są koszty kredytowe, z których najbardziej popularne są odsetki. Innym dodatkowym kosztem może być również prowizja czy dobrowolne ubezpieczenie.

Każdy kredyt jest oprocentowany, a to oznacza, że im większa jest wartość kredytu i dłuższy czas spłaty, tym większe będą koszty odsetkowe. Prezentuje to poniższy wykres:

kredyt konsolidacyjny całkowity koszt, okres kredytowania i raty

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny? Ocena zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny, odbywa się w podobny sposób jak i przy innych kredytach. Bank sprawdzi czy poradzimy sobie ze spłatą nowego zadłużenia na ustalonych warunkach. Jeżeli ocena kredytowa wypadnie pozytywnie, to szanse na przyznanie kredytu są bardzo duże.

Jaki kredyt konsolidacyjny wybrać?

Konsolidacja kredytów nie jest skomplikowanym zadaniem. W pierwszej kolejności należy:

 • określić główny cel kredytowania,
 • dokonać selekcji zobowiązań, które chcemy skonsolidować,
 • podliczyć wysokość rat pozostających do spłaty – w ten sposób oszacujemy wysokość kredytu, o który będziemy wnioskować,
 • ustalić wysokość raty, która byłaby dopasowana do możliwości finansowych domowego budżetu.

Dopiero w następnym należy zapoznać się z aktualnymi propozycjami i szukać najlepszej oferty. Wniosek kontaktowy do wybranego banku można wysłać z listy udostępnionej powyżej. Przedstawiciel banku przedzwoni, sprawdzi wstępną zdolność kredytową i udzieli wszelkich informacji dotyczących kredytu.

Kontakt z wybranym bankiem, to najlepsza możliwość, aby sprawdzić jak będzie kształtować się rata oraz całkowity koszt dla różnych okresów kredytowania.

Kredyt konsolidacyjny to nie to samo co kredyt refinansowy

Na koniec krótko należy jeszcze wspomnieć o kredycie refinansowym, który błędnie jest utożsamiany z kredytem konsolidacyjnym.

Mówiąc o konsolidacji, często potocznie określamy ją mianem refinansowania lub restrukturyzacji zadłużenia (to określenie jest już bardziej prawidłowe). Choć oba pojęcia są stosowane niekiedy zamienne i traktowane jako synonimy, to jednak zachodzą pomiędzy produktami znaczące różnice.

Refinansowanie kredytu polega na spłacie bieżącego kredytu hipotecznego, zaciągając kredyt hipoteczny w innym banku. Jest to całkowicie nowy kredyt, udzielany na nowych warunkach.

 • w ramach tej samej umowy nie można połączyć kilku zobowiązań,
 • nie ma możliwości wnioskowania o kwotę wyższą niż ta, która wynika z bieżącego salda zadłużenia spłacanego kredytu hipotecznego.

Kredyt konsolidacyjny można podzielić na dwa rodzaje:

 • gotówkowe kredyty konsolidacyjne – najbardziej powszechne i popularne oraz
 • hipoteczne kredyty konsolidacyjne zabezpieczone hipoteką na nieruchomości.

Konsolidacja, która pozwala spłacić KILKA RÓŻNYCH zadłużeń bankowych może zatem obejmować również kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) i dodatkowo jest możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

kredyt konsolidacyjny a refinansowy

11 komentarzy do “W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny?”

 1. 16 kwietnia 2022 r. Kredyt Konsolidacyjny w BNP Paribas.

  konsolidacja kredytów w kwietniu 2022 r.

  1. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK-ach.
  2. Konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty wiązane – ratalne lub samochodowe.
  3. Wyłączone są z konsolidacji kredyty mieszkaniowe, pożyczki hipoteczne, kredyty konsolidacyjne, kredyty w ROR-ach, zobowiązania z tytułu kart kredytowych oraz kredytów związanych z finansowaniem działalności gospodarczej.
  4. Opcja dodatkowych środków.
  5. Kredyt konsolidacyjny dostępny na okres od 6 do 120 miesięcy (od 85 miesięcy dla kwot od 10 tys. zł.
  6. Warunkiem skorzystania z kredytu jest:
  1. spłata z kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas Bank Polska S.A. oraz
  2. posiadanie w całym okresie kredytowania ubezpieczenia na życie stanowiącego obligatoryjne zabezpieczenie spłaty kredytu.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 9,91 %. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 63000 zł, całkowita kwota do zapłaty 89529,02 zł, oprocentowanie stałe 9,49 % w skali roku, całkowity koszt kredytu 26529,02 zł (prowizja 0 zł; odsetki 26529,02 zł ) 94 miesięczne raty (93 po 952,44 zł i jedna 952,10 zł). Wyliczenia dla reprezentatywnego przykładu kredytu konsolidacyjnego na 1 kwietnia 2022 r.

  Informacje o kredycie, dostępne są w oddziałach Banku. Dostępność zależy od analizy zdolności kredytowej klienta. Niniejszy materiał nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego.

 2. Wszędzie jest teraz trudno. Ja osobiście dopiero w 4 banku skonsolidowałam wszystko to co chciałam. Plus dodatkowa gotówka.

 3. Obecnie coraz więcej banków oferuje możliwość wnioskowania internetowo. W jakim banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny online? O kredyt konsolidacyjny online można np. ubiegać się w Alior Bank, jest również w Santander, mBank korzystając z pośrednictwa bankowości elektronicznej czy aplikacji.

 4. Jeżeli ubiegasz się o kredyt konsolidacyjny w swoim banku, to bank może on od razu sprawdzić historię przelewów na twoim koncie. Natomiast ubiegając się o kredyt konsolidacyjny w innym banku wymaga to przekazania wyciągów z rachunków. Ale tak było do pewnego czasu. Nadale jest to praktykowane, ale dzięki usłudze AIS (Account Information Service) jest to obecnie zdecydowanie prostsze.

  W 2019 roku weszła w życie dyrektywa PSD2 (wydana przez Parlament Europejski), a dzięki której jest możliwe udostępnienie danemu bankowi (w którym ubiegamy się o kredyt) informacji o rachunku bankowym prowadzonym w innym banku, co ułatwia proces wnioskowania o kredyt konsolidacyjny.

 5. Marzec 4 2022

  Zawarcie umowy w celu konsolidacji posiadanych produktów kredytowych można zrobić np. w BNP Paribas.

  jaki bank na konsolidację kredytów? BNP Paribas

  Kredyt konsolidacyjny (w opcji bez ubezpieczenia lub z ubezpieczeniem dobrowolny) dostępny jest w kwocie od 1000 zł do 200 000 zł. Okres kredytowania wynosi od 6 do 120 miesięcy. Okres od 85 miesięcy dla kwot od 10 000 zł. Warunkiem skorzystania z ww. kredytu jest spłata ze środków kredytu przynajmniej jednego zobowiązania spoza BNP Paribas.

  Jakie kredyty podlegają konsolidacji?
  Kredyty podlegające konsolidacji to: kredyty/pożyczki gotówkowe, kredyty ratalne, kredyty samochodowe, kredyty w rachunku bankowym oraz karty kredytowe.

  Jakie kredyty nie podlegają konsolidacji?
  Konsolidacji kredytowej nie podlegają: kredyty mieszkaniowe/pożyczki hipoteczne, kredyty konsolidacyjne.

  Jaki jest minimalny okres kredytowania?
  Minimalny okres kredytowania to 6 miesięcy.

  Jaki jest maksymalny okres kredytowania?
  Maksymalny okres kredytowania to 120 miesięcy – 10 lat. Okres kredytowania od 85 miesięcy jest dostępny dla kredytów od 10 tys zł.

  Jakie źródła dochodu akceptuje Bank?
  W zależności od wysokości wnioskowanej kwoty o kredyt konsolidacyjny mogą starać się osoby pełnoletnie. Osiągane dochody stałe z tytułu:
  • umowy o pracę na czas nieokreślony,
  • umowy o pracę na czas określony,
  • działalności gospodarczej,
  • emerytury, zasiłku przedemerytalnego (jeden z dokumentów),
  • renty,
  • własnego gospodarstwa rolnego,
  • dochodów uzyskiwanych za granicą,
  • umów zleceń.

  Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnego przykładu kredytu konsolidacyjnego na 2 lutego 2022 r. wynosi 9,38%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 60 tys. zł, całkowita kwota do zapłaty 84 078,12 zł, oprocentowanie stałe 8,99% w skali roku, całkowity koszt kredytu 24 078,12 zł (prowizja 0 zł; odsetki 24 078,12 zł) 95 miesięcznych rat (94 po 885,03 zł i jedna 885,30 zł).

 6. Witam,

  Ja posiadam kredyt gotówkowy w jednym banku. Rata miesięczna łącznie wynosi 828 zł. Okres spłaty 67 miesięcy. Chciałem jeszcze wydłużyć okres kredytowania, ponieważ rata w ostatnich miesiącach wzrosła i jest zbyt wysoka dla domowego budżetu. Niestety bank nie zaproponował mi obniżenia raty, ale… dobranie dodatkowej kwoty. Do jakiego banku mogę przenieść kredyt, aby o jakieś 200 zł obniżyć ratę miesieczną?

 7. Przykładowa konsolidacja, o które warto wspomnieć, to pożyczka konsolidacyjna w Pekao Banku dla nowych klientów.

  do 200 tys. zł,
  0% prowizji.

  Dla pożyczek od 1 000 zł do 2 999 zł okres spłaty wynosi od 1 roku do 3 lat.
  Dla pożyczek od 3 000 zł do 14 999 zł do 8 lat.
  Dla pożyczek od 15 000 zł do 200 000 zł spłatę można rozłożyć do 10 lat.

  Prowizja 0% dotyczy Pożyczki Ekspresowej przeznaczonej na spłatę udzielonych pożyczek lub kredytów oraz na dowolny cel w wysokości do 50% kwoty spłacanych zobowiązań.

  Pożyczka nie może być przeznaczona na spłatę pożyczek lub kredytów udzielonych przez Bank Pekao S.A. Specjalna oferta ważna do 31.03.2022 r.

 8. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy to kredyt gotówkowy celowy przeznaczony na spłatę innych zobowiązań bankowych lub zaciągniętych w SKOK-ach.

  W BNP można spłacić w ten sposób kredyty/pożyczki gotówkowe, kredyty wiązane – ratalne lub samochodowe. Wyłączone są z konsolidacji: kredyty mieszkaniowe, pożyczki hipoteczne, kredyty konsolidacyjne, kredyty związane z finansowaniem działalności gospodarczej.

  Możliwość uzyskania dodatkowych środków na cel konsumpcyjny.

  Kredyt konsolidacyjny w BNP (opcja z ubezpieczeniem dobrowolnym lub bez ubezpieczenia) dostępny jest w kwocie od 1 tys. zł do 200 tysięcy złotych. Czas spłaty wynosi od 6 do 120 miesięcy (10 lat), przy czym powyżej 85 miesięcy (włącznie) kredyt konsolidacyjny jest do od 10 tysięcy złotych.

  Warunkiem skorzystania z kredytu konsolidacyjnego, poza pozytywną zdolnością i historią kredytową, jest spłata ze środków uzyskanych z kredytu konsolidacyjnego, przynajmniej jednego zobowiązania zaciągniętego w innym banku, niż BNP Paribas.

 9. Nie ma żadnego banku w którym jest najłatwiej o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli nie masz zdolności kredytowej to żadnego kredytu nie otrzymasz. Podobnie jest z historią kredytową w BIK czy z wpisami w KRD. Negatywna historia lub/i wpisy w bazach dłużników to oznacza że wniosek kredytowy jest wyrzucany do kosza. Natomiast wysoka ocena kredytowa to oznacza że każdy bank z pocałowaniem w rękę udzieli kredytu, bo to klient którego banki szacują i chętnie pożyczają pieniądze.
  Czy jest jakiś bank w którym warto wziąć kredyt konsolidacyjny? Ja z własnego doświadczenia mogę zawsze polecić Pekao Bank. Nie miałem (i nie mam konta), a skonsolidowałem 3 kredyty gotówkowe.

 10. Wspaniały blog wiele przydatnych informacji zawartych w poszczególnych postach. Dzięki Ci za to serdeczne, zapraszam także do siebie.

 11. Najniższe pożyczki gotówkowe na bardzo atrakcyjnych warunkach. Zapraszam do kontaktu.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok