W jakim banku najłatwiej dostać kredyt mieszkaniowy?

W jakim banku najłatwiej dostać kredyt mieszkaniowy, a w którym będzie najtaniej? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, ponieważ warunki na jakich bank może udzielić kredytu zależą od wielu parametrów.

Podstawowe parametry, na które zwracają banki to:

  • kwoty kredytu mieszkaniowego,
  • wartości mieszkania,
  • lokalizacja nieruchomości,
  • zdolność kredytowa,
  • wiarygodność kredytowa,
  • posiadany wkład własny.

Nie ma zatem żadnego uniwersalnego narzędzia kredytowego, które by pozwoliło jednoznacznie ustalić, który z banków ma dzisiaj najlepszą ofertę.

Wszelkiego rodzaju dostępne kalkulatory czy porównywarki pozwalają jedynie przejrzeć propozycje, umówić się na spotkanie czy oszacować raty.

Najłatwiej kredyt mieszkaniowy uzyskamy w banku… W każdym banku, jeżeli uzyskamy odpowiednią oceną kredytową. A im będzie ona lepsza, to tym lepsze warunki kredytowania uzyskamy.

Na pewno istotne jest, aby zapoznać się z propozycjami dostępnymi w bankach lub u pośredników finansowych. Następnie je porównać i wybrać taki, który będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych. To jedyna możliwość, aby uzyskać konkretną odpowiedź i niekoniecznie oznacza wybór najlepszego kredytu.

W jakim banku najłatwiej dostać kredyt mieszkaniowy z niskim wkładem?

Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego wymagany przez banki wkład własny dla kredytów mieszkaniowych wynosi 20 proc. Z pewnością dla wielu potencjalnych kredytobiorców stanowi to dość dużą barierę, powodującą, że plany dotyczące zakupu mieszkania będą musieli odłożyć na później.

W niektórych bankach wkład własny został ustalony jeszcze na wyższym poziomie, ale tylko w nielicznych jest możliwość wnioskowania o kredyt z 10-proc. wkładem. Pod warunkiem jednak, że brakująca część zostanie ubezpieczona, co w oczywisty sposób zwiększa wysokość miesięcznej raty i całkowity koszt kredytu.

Decydując się na zakup mieszkania za 200 tys. zł oznacza to konieczność wyłożenia co najmniej 20 tys. zł – przy wkładzie na poziomie 10 proc. – natomiast, aż 40 tys. zł, jeżeli wybierzemy opcję z 20 proc. wkładem. Z pewnością dla wielu potencjalnych klientów będzie to kwota nieosiągalna.

W pierwszej sytuacji maksymalna kwota kredytu mieszkaniowego wyniesie 180 tys. zł, a w drugim przypadku jest to 160 tys. zł.

Należ pamiętać, że z kredytem mieszkaniowym związane są nie tylko odsetki (oprocentowanie) czy prowizja, ale również:

  • ubezpieczenia,
  • opłaty notarialne,
  • 2-proc. podatek (tylko w przypadku zakupu na rynku wtórnym).

Być może koszty dodatkowo wzrosną w sytuacji, kiedy zakupioną nieruchomość na kredyt przyjdzie nam jeszcze odremontować lub wykończyć.

O kosztach bankowych i pozakredytowych więcej informacji przeczytasz w artykule: Kredyty Hipoteczne Opłaty.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok