W jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt konsolidacyjny, aby szybko skonsolidować kredyty i pożyczki zaciągnięte w różnych bankach? Zanim jednak zdecydujesz na „połączenie” kredytów w jeden, to należy przyjrzeć się bliżej produktowi i zapoznać się z jego najważniejszymi cechami.

w jakim banku najkorzystniej wziąć kredyt konsolidacyjny

Konsolidacja zobowiązań jest wskazana w sytuacji, kiedy mamy obawy, że za jakiś (kilka miesięcy) mogą wystąpić pewne trudności z terminowym regulowaniem rat.

A co to kredyt konsolidacyjny? Jest to kredyt, który pozwala spłacić wybrane zobowiązania, wyszczególnione we wniosku kredytowym. Jest to zatem kredyt celowy, a środków finansowych nie dostajemy na konto, ponieważ to bank spłaca nasze wierzytelności.

Popularnie o konsolidacji kredytowej mówi się jako „połączeniu” czy „złączeniu” kilku innych zobowiązań, zaciągniętych w różnych bankach, w jeden większy kredyt.

Korzyści z takiego rozwiązania?

To są największe benefity, które daje konsolidacja kredytów. Można jeszcze dodatkowo wspomnieć o tym, że po przeprowadzonej konsolidacji, do spłaty pozostaje tylko jedna rata, a tym samym zmniejszają się opłaty z tytułu dokonywanych przelewów. Rata kredytowa jest płacona w jednym banku i w jednym terminie, a dzień spłaty może być ustalony z uwzględnieniem wpływu wynagrodzenia na konto.

W którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny?

W którym banku najłatwiej o kredyt konsolidacyjny i czy łatwo jest taki kredyt otrzymać? Podstawowa rzecz, która jest zawsze brana pod uwagę, to ocena kredytowa, na którą wpływa:

W dużym uproszczeniu zdolność kredytowa, to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania wraz z odsetkami, zgodne z ustalonym harmonogramem spłat zawartym w umowie kredytowej.

Ponadto, bank sprawdzi również inne bazy, np. czy Twoje nazwisko nie widnieje w którejś z baz dłużników. Dopiero po przeprowadzonej szczegółowej analizie podejmie decyzję.

Szansę na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego są tym większe, im lepsza jest ocena kredytowa:

Tani kredyt konsolidacyjny

Najczęstsze pytania, które pojawiają się z konsolidacją kredytową, dotyczą opłacalności i spłaty pożyczek niebankowych.

  • czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny?
  • kredyt konsolidacyjny czy warto?
  • czy można spłacić pożyczki pozabankowe?

Kredyt konsolidacyjny jest nowym zobowiązaniem, które może zostać udzielony przez ten sam bank, w którym spłacamy co najmniej jedno zobowiązanie lub też inny bank. I warto dodać, że nie jest konieczne zakładanie w nim rachunku.

Konsolidacja nie powinna być jednak rozważana stosując kryterium opłacalności ekonomicznej, ponieważ głównym założeniem konsolidacji kredytów jest zmniejszenie wydatków z tytułu regulowania rat. Tym samym, dzięki „połączeniu” kredytów i wydłużeniu czasu spłaty następuje obniżenie wysokości nowej raty.

Ponieważ jest to jednak nowy kredyt, to wystąpią również koszty kredytowe. W pierwszej kolejności są to odsetki kredytowe, które są pochodnymi:

Dodatkowo może być naliczona prowizja od wartości kredytu, jak i wystąpić mogą również dodatkowe opłaty, np. koszt wykupienie polisy ubezpieczeniowej.

To wszystko sprawia, że po przeprowadzonej konsolidacji, wysokość zadłużenia wzrośnie, przy zmniejszonych obciążaniach dla domowych finansów – ale bez konieczności ograniczania innych wydatków lub zwiększania dochodów.

Kredyt konsolidacyjny 10 lat 60 tys. zł

Jak to wygląda w praktyce? Krótko to przedstawione zostanie w poniższym przykładzie.

Założenia:

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy.
Spłata kredytów w ratach równych.
Konsolidacja kredytowa obejmują 3 kredyty gotówkowe:

Łączna wartość zadłużenia wynosi zatem 57 789 zł. Suma płaconych rat to 1 367 zł.

Przyjmijmy, że decydujemy się na zaciągnięcie kredytu w wysokości 60 tys. zł (spłata zobowiązań oraz dodatkowa gotówka). Okres kredytowania jest maksymalnie wydłużony do 10 lat. Ile wyniesie nowa rata kredytowa? Dzięki tak znacznemu wydłużeniu czasu spłaty, rata kredytowa zostanie obniżona do 702 zł. Jest ona znacznie niższa – ponad 600 zł – od sumy „starych” rat.

Jednak ze względu na tak długi czas spłaty, wzrosną znacznie koszty odsetkowe. Wliczając jednocześnie koszt prowizji kredytowej, całkowity koszt kredytu wyniesie 24 240 zł. O taką kwotę wzrośnie zatem Twoje zadłużenie (z 57 789 zł), a całkowita kwota do spłaty wyniesie 84 240 zł.

Powyższe wyliczenia mają wyłącznie charakter poglądowy. Warunki kredytowe zależą od indywidualnej oferty kredytowej przedstawionej przez bank.

Czy można skonsolidować chwilówki?

Na tak często zadawane pytanie, czy można skonsolidować pożyczki pozabankowe, odpowiedź brzmi: nie. Konsolidacja w ramach kredytu konsolidacyjnego nie obejmuje pożyczek udzielonych przez firmy pożyczkowe.

Nie ma znaczenia czy firma pożyczkowa współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej (BIK) – banki konsolidują przede wszystkim kredyty i pożyczki bankowe:

To w taki razie, czy można się „pozbyć” takich drogich pożyczek pozabankowych? Jest to możliwe, kiedy skorzystasz z opcji dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji. Wówczas te środki mogą zostać przeznaczone na spłatę niebankowych pożyczek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.