W jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie?

2024-03-16 – ostatnia aktualizacja

Mieszkanie na własność, to marzenie wielu osób, a szczęście nielicznych. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup wymarzonej nieruchomości, należy się dobrze do takiego wyboru przygotować. Z pewnością będzie to jedna z najważniejszych decyzji, którą podejmiemy w życiu. Zanim jednak zaczniemy przeglądać najnowsze oferty biura nieruchomości, konieczna będzie kompleksowa analiza obecnych, jak i przyszłych możliwości finansowych oraz potrzeb rodzinnych.
w jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie
W jaki sposób korzystnie kupić mieszkanie? Źródło: kredytyporownywarka.pl


Kryterium finansowe determinuje wybór.

Ograniczone środki finansowe, sprawiają, że wybór mieszkania możliwego do kupna, jest większy lub mniejszy. Z dużym prawdopodobieństwem zakup mieszkania będziemy wspomagać kredytem hipotecznym. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie czy i jaką mamy zdolność kredytową.

Pamiętajmy, że w zakup mieszkania będziemy musieli zaangażować własne środki finansowe: wkład własny (min. 10-20%) oraz koszty poza kredytowe.

Badając (nawet orientacyjnie) zdolność kredytową nie powinniśmy korzystać z kalkulatorów finansowych, ale skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem finansowym. Przedstawiciel banku oszacuje naszą wstępną zdolność kredytową, a dobry pośrednik finansowy nie tylko ją wyliczy, ale również dokona porównania kredytów hipotecznych. W obu przypadkach taka usługa jest darmowa.

Jak korzystnie kupić mieszkanie?

Jeżeli wiemy już jaką mamy zdolność kredytową, to możemy rozpocząć poszukiwania mieszkania.

Na początku konieczne jest określenie wymagań, które musi lub powinno spełniać dane mieszkanie, np.: lokalizacja, rok budowy, liczba pokoi, piętro, miejsca parkingowe, itp.

W kolejnym kroku, mając już ogólne założenie dotyczące nieruchomości, przeglądamy dostępne oferty sprzedaży na rynku wtórnym (lub pierwotnym – od dewelopera). W tym celu należy sprawdzić zarówno ogłoszenia na portalach internetowych lub w prasie, jak i skontaktować się z pośrednikami nieruchomości.

Z pewnością w Twoim mieście znajduje się przynajmniej jedno takie biuro. Zwróć uwagę nie tylko co dany pośrednik oferuje, ale i jak podchodzi do Twoich oczekiwań i pytań dotyczących szukanej nieruchomości.

Pamiętaj! Wiele agencji sprzedaży nieruchomości korzysta z portali internetowych, aby zaprezentować oferty sprzedaży. W ten sposób zorientujesz się, w jakiej agencji znajduje się dana oferta sprzedaży.

Obrazek to nie to samo co rzeczywistość

Konieczne jest obejrzenie mieszkania, które zamierzamy kupić. Jeśli jest to możliwe, to oczywiście umawiamy się na takie spotkanie w ciągu dnia. To nie tylko możliwość zwrócenia uwagi na detale mieszkania, ale także (na co mało osób zwraca uwagę) sprawdzenie jego nasłonecznienia, jak również… widoku z okien.

Zwróć uwagę na:

  • stan budynku, w którym znajduje się oferowane mieszkanie,
  • rozkład pokoi oraz pozostałych pomieszczeń,
  • sprawdź na które strony wychodzą okna – pokój od strony zachodniej oznacza, że latem, do późnych godzin wieczornych pokój będzie się nagrzewał.
  • czy mieszkanie wymaga remontu i w jakim zakresie (będzie to miało przełożenie na przyszłe wydatki).

Zorientuj się:

  • jaka jest najbliższa okolica,
  • gdzie znajdują się przystanki autobusowe, tramwajowe czy linie metra,
  • gdzie są najbliższe sklepy, przychodnia, szkoła lub inne obiekty publiczne.

W sytuacji, kiedy okolica nie jest jeszcze w pełni zabudowana, sprawdź plany zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli jest to możliwe:

  • porozmawiaj z lokatorami (dowiesz się jakiego sąsiedztwa możesz się spodziewać),
  • zrób zdjęcia mieszkania,
  • dowiedz się czy w najbliższym terminie są planowane prace remontowe (zakres i terminy),
  • dowiedz się ile wynosi czynszu i pozostałe opłaty związane z eksploatacją mieszkania.

Uzyskane informacje przeanalizuj, a jeżeli będziesz miał dodatkowe pytania, to oczywiście należy pytać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości.

Podjęta decyzja: kupujemy mieszkanie!

Jeżeli już zdecydowałeś się na zakup wybranego mieszkania, to zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź ceny innych (ale podobnych) mieszkań w najbliższym sąsiedztwie. Porównaj je z przedstawioną Tobie ofertą.

Pamiętaj! Koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości i dowiedz się, kto jest jej właścicielem.

Decyzji o zakupie mieszkania, to nie tylko zapłata za nieruchomość. Konieczne jest sporządzenie umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego. Taka umowa powinna zawierać najważniejsze ustalenia (np. koszt umowy, wysokość zadatku, termin płatności, itp.) pomiędzy kupującym i sprzedającym.

Pamiętaj! Zadatek i zaliczka nie jest tym samym! Jeżeli sprzedający wycofa się z transakcji sprzedaży, to w przypadku zadatku, zobowiązana jest go zwrócić w dwukrotnej wysokości.

Jeżeli nie wiesz jak taka umowa powinna być sporządzona lub jakie dokumenty należy przygotować, skontaktuj się z pracownikiem biura nieruchomości, z którego oferty korzystasz. Jeżeli korzystasz z pomocy pośrednika finansowego w uzyskaniu kredytu hipotecznego, to specjalista również poinformuje Ciebie o niezbędnych dokumentach i pomoże w wypełnieniu wniosku kredytowego do banku.

Ważne jest również w sprawdzeniu pozostałych kosztów związanych z transakcją, np. wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), koszt opłaty notarialnej, opłata za ustanowienie hipoteki.

Kupując lub szukając mieszkania, warto jest korzystać z pomocy specjalistów. Dobry i sprawdzony pośrednik, to prawdziwy profesjonalista w obrocie nieruchomościami. Upewnij się z kim rozpoczynasz współpracę: poproś o numer licencji, numer polisy ubezpieczeniowej, sprawdź jego kompetencje i opinie na jego temat.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok