Umowa o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim

Artykuł 30 ustawy o kredycie konsumenckim reguluje elementy konieczne umowy o kredyt konsumencki. A jak powinna być sporządzona sama umowa?

Umowa o kredyt konsumencki

Zgodnie z artykułem 29 ust. 3 ustawy o kredycie konsumenckim powinna być sformułowana w sposób przejrzysty, bez konieczności dysponowania specjalistyczną wiedzą ekonomiczną i prawniczą. Postanowienia takiej umowy powinny być proste, konkretne, oczywiste i jednoznaczne, niebudzące wątpliwości.

Dowiedz się również, jakie są rodzaje kredytów i pożyczek w bankach – ważne, ponieważ odpowiedni wybór, to i tańszy produkt kredytowy..

Podpisujesz umowę o pożyczkę pozabankową z firmą pożyczkową, a umowa jest nieczytelna? Nie wiesz ile masz faktycznie oddać i ile wynosi całkowity koszt pożyczki? Umowa pożyczkowa liczy 20 stron, zapisana małą czcionką i nie masz czasu dokładnie się z nią zapoznać? Nie korzystaj z pożyczki w tej firmie!

W umowie o kredyt konsumencki nie wolno

1) zamieszczać zwrotów obcojęzycznych:
– per annum (rocznie),
– per diem (dziennie),
– continuous credit account (linia kredytowa),
– amortization schedule (harmonogram spłat).

2) zamieszczać zwrotów stanowiących język specjalistyczny:
– kredyt rewolwingowy (kredyt odnawialny),
– stopa bazowa,
– kredyt balonowy.

3) stosować odesłań pomiędzy poszczególnymi klauzulami umowy, tj. stosować zwrotów o treści „…,o którym mowa w paragrafie X niniejszej umowy…”. ¬Źródło: www.knf.gov.pl

Pomimo powyższych zastrzeżeń, niejednoznaczne postanowienia umowy o kredyt konsumencki nie mogą być interpretowane na korzyść jednej ze stron umowy. W polskim prawie przyjęta została zasada, że klauzule niejasno sformułowane tłumaczy się na korzyść konsumenta.

Kodeks cywilny zawiera dodatkowo szereg klauzul niedozwolonych, które nie powinny znajdować się w umowach konsumenckich.

Kodeks cywilny: postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy.

KREDYTY POŻYCZKI GOTÓWKOWE

Kredyt gotówkowy 26000 złKredyt gotówkowy 26000 zł. Wyliczenia rat kredytowych dla kredytu gotówkowego na 26000 zł. Skorzystaj z wyszukiwarki kredytowej, oszacuj wysokość rat dla przyjętego czasu kredytowania oraz sprawdź co mają do zaproponowania banki. Taki kredyt na 26 tys. zł (a i wiele innych) jest dostępny również w aplikowaniu online.

Kredyt czy pożyczka pozabankowaKredyt czy pożyczka pozabankowa? Jedno i to samo? Oczywiście nie jest to samo. Kredyt gotówkowy nie jest tym samym co pożyczka gotówkowa, pomimo że, bardzo często oba terminy są stosowane zamienne. To lepiej jest skorzystać z pożyczki niebankowej, pożyczki bankowej czy z kredytu gotówkowego?

Tani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domuTani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domu. Tani kredyt gotówkowy? To znaczy jaki? Z jak najmniejszym kosztem całkowitym. Im jest on mniejszy, to oczywiście i cena kredytu jest mniejsza, a to oznacza, że mniej pieniędzy oddasz bankowi. I taki kredyt można również dostać bez wychodzenia z domu – przez internet.

Jak porównać oferty kredytów gotówkowychJak porównać oferty kredytów gotówkowych? Jak porównać dwa kredyty gotówkowe? Jeżeli są to kredyty gotówkowe równe co wysokości i czasu kredytowania, to można skorzystać z wyliczeń kosztów całkowitych oraz RRSO. Należy jednak pamiętać, aby poza wspomnianymi czynnikami, również system rat kredytowych był taki sam (raty równe lub malejące).

Raty stałe a raty malejące - Tańszy kredytRaty stałe a raty malejące. Tańszy kredyt. O koszcie kredytu decyduje również system rat. Wyróżnić możemy raty równe i malejące. Od tego, które wybierzemy zależy nie tylko koszt całkowity zobowiązania, ale i wysokość zdolności kredytowej. Kiedy warto wybrać raty malejące, a kiedy równe?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok