Umowa o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim

2023-04-04 – ostatnia aktualizacja

Umowa o kredyt konsumencki: artykuł 30 tejże ustawy reguluje elementy konieczne dotyczące sporządzenia właściwej i zgodnie z prawem umowy o kredyt konsumencki. A jak powinna być sporządzona sama umowa?

umowa o kredyt konsumencki

Zgodnie z artykułem 29 ust. 3 ustawy o kredycie konsumenckim powinna być sformułowana w sposób przejrzysty, bez konieczności dysponowania specjalistyczną wiedzą ekonomiczną i prawniczą. Postanowienia takiej umowy powinny być proste, konkretne, oczywiste i jednoznaczne, niebudzące wątpliwości.

Podpisujesz umowę o pożyczkę pozabankową z firmą pożyczkową, a umowa jest nieczytelna? Nie wiesz ile masz faktycznie oddać i ile wynosi całkowity koszt pożyczki? Umowa pożyczkowa liczy 20 stron, zapisana małą czcionką i nie masz czasu dokładnie się z nią zapoznać? Nie korzystaj z pożyczki w tej firmie!

W umowie o kredyt konsumencki nie wolno

1) zamieszczać zwrotów obcojęzycznych:
– per annum (rocznie),
– per diem (dziennie),
– continuous credit account (linia kredytowa),
– amortization schedule (harmonogram spłat).

2) zamieszczać zwrotów stanowiących język specjalistyczny:
– kredyt rewolwingowy (kredyt odnawialny),
– stopa bazowa,
– kredyt balonowy.

3) stosować odesłań pomiędzy poszczególnymi klauzulami umowy, tj. stosować zwrotów o treści „…,o którym mowa w paragrafie X niniejszej umowy…”. ¬Źródło: www.knf.gov.pl

Pomimo powyższych zastrzeżeń, niejednoznaczne postanowienia umowy o kredyt konsumencki nie mogą być interpretowane na korzyść jednej ze stron umowy. W polskim prawie przyjęta została zasada, że klauzule niejasno sformułowane tłumaczy się na korzyść konsumenta.

Kodeks cywilny zawiera dodatkowo szereg klauzul niedozwolonych, które nie powinny znajdować się w umowach konsumenckich.

Kodeks cywilny: postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy.

KREDYTY POŻYCZKI GOTÓWKOWE

kredyt gotówkowy 26000 złKredyt gotówkowy na 26000 zł. Wyliczenia rat kredytowych dla kredytu gotówkowego na 26000 zł. Skorzystaj z wyszukiwarki kredytowej, oszacuj wysokość rat dla przyjętego czasu kredytowania oraz sprawdź co mają do zaproponowania banki. Taki kredyt na 26 tys. zł (a i wiele innych) jest dostępny również w aplikowaniu online. Ale co najważniejsze: w promocjach kredytowych z obniżonym oprocentowaniem i bez prowizji!

kredyt czy pożyczka pozabankowaKredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa pozabankowa? Jedno i to samo, czy może jednak jest jakaś różnica? Oczywiście, że nie jest to samo. Kredyt gotówkowy nie jest tym samym co pożyczka gotówkowa, pomimo że, bardzo często oba terminy są stosowane zamienne. To lepiej jest skorzystać z pożyczki niebankowej, pożyczki bankowej czy z kredytu gotówkowego?

tani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domuTani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domu. Tani kredyt gotówkowy? To znaczy jaki? Z jak najmniejszym kosztem całkowitym. Im jest on mniejszy, to oczywiście i cena kredytu jest mniejsza, a to oznacza, że mniej pieniędzy oddasz bankowi. I taki kredyt można również dostać bez wychodzenia z domu – przez internet.

jak porównać oferty kredytów gotówkowychJak porównać oferty dwóch kredytów gotówkowych? Czy można kredyty gotówkowe porównać z dwóch różnych banków? Jeżeli są to kredyty gotówkowe równe co wysokości i czasu kredytowania (ale i rodzaju rat), to można skorzystać z wyliczeń kosztów całkowitych oraz RRSO. Należy jednak pamiętać, aby poza wspomnianymi czynnikami, również system rat kredytowych był taki sam (raty równe lub malejące).

raty stałe a raty malejące - tańszy kredytRaty stałe a raty malejące. Która opcja oznacza tańszy kredyt? O koszcie kredytu decyduje również system rat, który zostanie wybrany do regulowania zadłużenia. Wyróżnić możemy raty równe i malejące. Od tego, które wybierzemy zależy nie tylko koszt całkowity zobowiązania, ale i wysokość zdolności kredytowej. Kiedy warto wybrać raty malejące, a kiedy równe?

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok