Umowa o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-19 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Umowa o kredyt konsumencki: artykuł 30 tejże ustawy reguluje elementy konieczne dotyczące sporządzenia właściwej i zgodnie z prawem umowy o kredyt konsumencki. A jak powinna być sporządzona sama umowa?
umowa o kredyt konsumencki
Umowa o kredyt konsumencki. Ustawa o kredycie konsumenckim. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Zgodnie z artykułem 29 ust. 3 ustawy o kredycie konsumenckim powinna być sformułowana w sposób przejrzysty, bez konieczności dysponowania specjalistyczną wiedzą ekonomiczną i prawniczą. Postanowienia takiej umowy powinny być proste, konkretne, oczywiste i jednoznaczne, niebudzące wątpliwości.

Podpisujesz umowę o pożyczkę pozabankową z firmą pożyczkową, a umowa jest nieczytelna? Nie wiesz ile masz faktycznie oddać i ile wynosi całkowity koszt pożyczki? Umowa pożyczkowa liczy 20 stron, zapisana małą czcionką i nie masz czasu dokładnie się z nią zapoznać? Nie korzystaj z pożyczki w tej firmie!

W umowie o kredyt konsumencki nie wolno

1) zamieszczać zwrotów obcojęzycznych:
– per annum (rocznie),
– per diem (dziennie),
– continuous credit account (linia kredytowa),
– amortization schedule (harmonogram spłat).

2) zamieszczać zwrotów stanowiących język specjalistyczny:
– kredyt rewolwingowy (kredyt odnawialny),
– stopa bazowa,
– kredyt balonowy.

3) stosować odesłań pomiędzy poszczególnymi klauzulami umowy, tj. stosować zwrotów o treści „…,o którym mowa w paragrafie X niniejszej umowy…”. ¬Źródło: www.knf.gov.pl

Pomimo powyższych zastrzeżeń, niejednoznaczne postanowienia umowy o kredyt konsumencki nie mogą być interpretowane na korzyść jednej ze stron umowy. W polskim prawie przyjęta została zasada, że klauzule niejasno sformułowane tłumaczy się na korzyść konsumenta.

Kodeks cywilny zawiera dodatkowo szereg klauzul niedozwolonych, które nie powinny znajdować się w umowach konsumenckich.

Kodeks cywilny: postanowienia, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszający jego interesy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok