Udogodnienia w spłacie kredytu. Nie tylko cena jest najważniejsza

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Banki zachęcają klientów do skorzystania z ich usług w różny sposób i nie tylko poprzez promocyjne oprocentowanie kredytu, czy ustalając prowizję od kredytu na 0%.

ugodnienia w spłacie kredytu nie tylko cena jest najważniejsza

Oferują również różnego rodzaju udogodnienia poza kosztowe, np.:

  • wakacje kredytowe – najczęściej stosowane „zachęta” kredytowa w przypadku kredytów i pożyczek gotówkowych. Jest to odroczenia spłaty rat kredytowych (kapitału i odsetek) przez określony czas, najczęściej nie przekracza 6 miesięcy. Banki bardzo często zastrzegają, że skorzystanie z wakacji kredytowych jest możliwe dopiero po określonym czasie terminowej spłaty kredytu. Po upływie „wakacji” spłata kredytu jest wznawiana w oparciu o nowy harmonogram spłat.
  • przesunięcie spłaty kapitału na późniejszy czas. Okres trwania takiej karencji jest różny, zależy od banku i wynieść może nawet i 24 miesiące. W takim okresie czasu mogą być spłacane jedynie odsetki od kapitału.
  • zwrot kosztów przeprowadzki do nowej (kredytowanej przez bank kredytem hipotecznym) nieruchomości.
  • karty rabatowe do skorzystania u partnerów banku (np. firm z branży budowlanej, wyposażenia wnętrz itd.).

Zanim skorzystasz z promocji bankowych

Zanim skorzystasz z jakiejkolwiek promocji kredytowej, należy pamiętać, że wszystkie one mogą Ciebie więcej kosztować, niż będą z tego korzyści.

Bank nie wprowadza nowego produktu, ot tak, bo może się udać. Zanim jakikolwiek kredyt lub pożyczka zostanie zaoferowana klientom, dokonuje kalkulacji, na ile konkretny produkt będzie mu się opłacał. Czy zdajesz sobie sprawę, ile propozycji kredytowych „wylądowało” w koszu i nie trafiło z informacją do klienta?

Spodziewaj się tego, że np. za obniżkę oprocentowania, zapłacisz większą prowizję. Natomiast w przypadku wakacji kredytowych, należy zwrócić uwagę, że jeżeli już miną, wysokość kolejnych rat ulegnie zwiększaniu. Skorzystanie z wakacji kredytowych nie ma spowodować bowiem wydłużenia okresu kredytowania, a jedynie przez pewien czas zwiększyć swobodę finansową np. w związku z nieprzewidzianymi wydatkami.

Jeżeli natomiast spodziewamy się utrudnienia z tytułu spłat kilku rat kredytowych, to można wziąć pod uwagę kredyt konsolidacyjny i skonsolidować zobowiązania w jeden kredyt. W ten sposób można zmniejszyć ratę kredytową.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok