Co zrobić kiedy nie możemy regulować zadłużenia w terminach wyznaczonych przez harmonogram spłat? Jakie podjąć działania, aby skutecznie poprawić płynność finansową?
Utrata pracy i źródła dochodów jest bardzo ciężką sytuacją, zwłaszcza wówczas, kiedy dodatkowo mamy jedno lub kilka zobowiązań bankowych. Co wówczas zrobić? Jak spłacać raty kredytowe? Jedyne rozwiązanie, to pożyczka pozabankowa? Nie! To może tylko wpędzić ciebie w jeszcze większe kłopoty finansowe!
Przede wszystkim nie należy uciekać od problemu, tylko jak najszybciej skontaktować się z kredytodawcą. Bank nie jest „krwiopijcą” i nie wypowie umowy, żądając spłaty całości zadłużenia. Bankowi, podobnie jak tobie, zależy na tym, aby poradzić sobie z tym kłopotem.
Rozwiązań może być kilka, od obniżenie rat kredytowych i wydłużenie okresu kredytowania, aż po tymczasowe zawieszenie w spłacie kredytu. Musisz jednak skontaktować się z bankiem i wynegocjować zmianę warunków umowy.
Z jednym kredytem lub pożyczką możemy sobie poradzić, ale jeżeli
Mam kilka kredytów bankowych
To co wówczas zrobić? Być może wówczas warto pomyśleć o skonsolidowanie ich w jeden kredyt – kredyt konsolidacyjny. Jest to nowy kredyt, którym spłacamy nasze zobowiązania i plusem takiego rozwiązania jest to, że mamy tylko jeden kredyt z niższą ratą (rata jest mniejsza od sumy rat dotychczasowo płaconych).
Jeżeli bierzemy pod uwagę rozwiązanie w postaci nowego kredytu, to może wystąpić problem ze zdolnością kredytową. W przypadku utraty źródła dochodu nasza zdolność jest praktycznie równa zero. Oznacza to, że żaden bank nie udzieli nam kredytu. Co wówczas należy zrobić?
Współkredytobiorca, czyli kredyt we dwoje
Przeglądając oferty bankowe, znajdziemy z pewnością bank, który umożliwia wzięcie kredytu z dodatkową osobą, tzw. współkredytobiorcą (lub nawet wspólnie z kilkoma!). Takie wsparcie możemy otrzymać od kogoś z rodziny. Nie musi wcale zarabiać wielkich pieniędzy, aby bank zaakceptował wniosek kredytowy.
A co w przypadku, kiedy mamy
Zadłużenie w firmach pożyczkowych
W takich przypadkach jest znacznie trudniej renegocjować warunki umowy, zwłaszcza jeżeli jest to tzw. chwilówka, ale znowu nie wolno tego pozostawić. Firmy pożyczkowe podejmą szybko czynności windykacyjne, a następnie skierują sprawę do sądu. Koszty nawet niewielkiej pożyczki będą bardzo duże.
Mimo wszystko należy podjąć próbę kontaktu z firmą pożyczkową, wyjaśnić sytuację i wynegocjować przesunięcie spłaty. Jest wiele firm pożyczkowych, zwłaszcza tych najbardziej znanych i działających przez internet, którym zależy na znalezieniu porozumienia z klientem.
Jeżeli pożyczka pozabankowa została przeznaczona na zakup rzeczy konsumpcyjnych, to lepiej jest je sprzedać i uregulować zadłużenie.
Przestroga: nie szukaj innej firmy pożyczkowej lub pożyczki prywatnej na spłatę zobowiązania. Doprowadzi to tylko do powstania pętli zadłużeniowej, a w przypadku pożyczek prywatnych dochodzi jeszcze niebezpieczeństwo utraty zastawu (ruchomości, np. samochodu lub nieruchomości, np. mieszkania).
PODSUMOWANIE: Kredyt, a zwłaszcza pożyczkę, jest stosunkowo łatwo otrzymać. Wystarczy, że instytucja udzielająca kredytów konsumpcyjnych uzna, że mamy zdolność kredytową. Spłacić zobowiązanie, zwłaszcza wówczas, kiedy pojawią się niespodziewane trudności, może być bardzo trudno. Zanim z radością zgodzimy się wziąć kredyt lub pożyczkę, należy przeanalizować nasze możliwości spłaty pożyczki w terminie, a do oferty podchodzić z rozwagą i po prostu, kierować się zdrowym rozsądkiem.
Artykuły dotyczące tematu: Trąba finansowa, czyli zanim pożyczysz pieniądze.