Tania pożyczka gotówkowa 20 tys. zł

2023-10-01 – ostatnia aktualizacja

Tania pożyczka gotówkowa 20 tys. zł? Gdzie taką pożyczkę znaleźć i w jakim banku? Konieczne jest porównanie pożyczek bankowych i następnie wybór tej najlepszej. Koszt całkowity pożyczki zadecyduje! Ale tylko w porównaniu z innymi ofertami.

tania pożyczka gotówkowa 20 tys. zł

Szukając odpowiedniego finansowania na zrealizowanie dowolnych, małych i dużych celów, większość konsumentów szuka pożyczek gotówkowych w bankach. Może to być zarówno remont mieszkania, sfinansowanie zakupu garażu czy kupno samochodu z komisu.

W umowie nie ma zatem zapisu na co można przeznaczyć tak uzyskane pieniądze. Istotne jest to, aby tak uzyskane środki nie były przeznaczone na prowadzoną działalność gospodarczą oraz aby zobowiązanie było spłacane zgodnie z postanowieniami umowy.

Również ważne jest to, aby pamiętać, żeby porównać pożyczki gotówkowe w bankach, chociażby dwie oferty, aby mieć możliwość wyboru tańszego finansowania.

Jak sprawdzić, porównując propozycje bankowe, że jest to tania pożyczka gotówkowa 20 tys. zł?

Samo oprocentowanie nominalne nie jest wystarczającym elementem, które nam pomoże. W tym celu dobrze jest sprawdzić jaka jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) lub całkowity koszt pożyczki.

Tania pożyczka gotówkowa 20 tys. zł. Tylko poprzez porównanie

RRSO zawiera koszty związane z pożyczką, takie jak: oprocentowanie nominalne, prowizję oraz opłaty dodatkowe. Jest to wielkość wyliczona w stosunku rocznym i w ujęciu procentowym.

W RRSO nie są uwzględniane wszystkie koszty, np. opłaty notarialne, ubezpieczenie wykupione u innego podmiotu niż bank. Warto zapytać pracownika o wszystkie opłaty, zanim jeszcze podpiszemy umowę kredytową.

Natomiast całkowity koszt pożyczki jest złotówkowym wyrażeniem kosztów z rozbiciem na elementarne koszty: odsetki, prowizję i pozostałe opłaty.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 15,42%. Oprocentowanie stałe 12,95%. Całkowita kwota pożyczki (bez kredytowanych kosztów) 54 700 zł. Całkowity koszt pożyczki 37 808,22 zł, w tym:

 • prowizja 2 729,53 zł,
 • odsetki 35 078,69 zł.

Całkowita kwota do zapłaty 92 508,22 zł.

RRSO oraz koszt całkowity ułatwia porównanie pożyczek i tej podstawie można wskazać tańsze finansowanie.

Gdzie wziąć pożyczkę gotówkową 20 tys. zł?

Poniżej znajduje się zestawienie banków, do których można wysłać zapytanie i sprawdzić pożyczki gotówkowe na 20 tys. zł.

Na co mogę przeznaczyć pożyczkę? Na dowolny cel: na realizację krótko i długoterminowych planów, na remont i wakacje, a nawet na spłatę innych zobowiązań (konsolidację).

W tym ostatnim przypadku praktyczniejszym rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny.

W jaki sposób jest wypłacana gotówka? Najczęściej pieniądze są przelewane na wskazane konto, ale można również wypłacić pieniądze w gotówce w placówce banku.

Czy mogę otrzymać pożyczkę bez zaświadczenia o dochodach? Uzyskiwanie dochodów jest podstawową, aby złożyć wniosek pożyczkowy. I co więcej, ich źródła muszą być zaakceptowane przez bank. Najlepiej, aby była to umowa o pracę na czas nieokreślony, ale większość banków akceptuje również umowy cywilnoprawne (umowy zlecenie, umowy o dzieło) oraz dochody pochodzące z działalności gospodarczej.

Zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach nie trzeba zazwyczaj dostarczać do banku, do którego wpływa wynagrodzenie.

Jaka rata przy pożyczce gotówkowej 20 tysięcy złotych?

Szukając najtańszej pożyczki gotówkowej bardzo często sugerujemy się ratą pożyczki. Czy mała rata oznacza, że jest to tania pożyczka? Nie. Jej wysokość w żadnym przypadku nie odzwierciedla tego czy pożyczymy taniej czy drożej. Pokazuje jedynie, jaką część kapitałową i odsetkową musi zapłacić przy wybranym okresie kredytowania.

Co więcej, im mniejsza będzie rata pożyczki, a tym samym im dłużej spłacane jest zobowiązanie, tym drożej wychodzi nam pożyczenie pieniędzy.

Do oszacowania rat pożyczki gotówkowej można skorzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego. Jednak to narzędzie, umożliwia jedynie przybliżone wyliczenie rat rat, a nie wybrać najkorzystniejszą propozycję. Tylko bank, który przedstawi ofertę pożyczki gotówkowej może taka ratę dokładnie obliczyć.

Oczywiście ratę można wyliczyć przy określonych założeniach. Przyjmijmy zatem, że jest to pożyczka gotówkowa na 20 tys. zł z oprocentowaniem 11,99% i występuje tylko koszt odsetkowy. Wysokość rat równych i kosztów całkowitych wyniosą:

2 lata – 24 miesiące: 941,38 zł – 2 593,03 zł.
3 lata – 36 miesięcy: 664,19 zł – 3 910,86 zł.
4 lata – 48 miesięcy: 526,58 zł – 5 275,77 zł.

W przypadku pożyczki gotówkowej na 20 tysięcy złotych najczęściej nie jest wybierany dłuższy czas kredytowania. Ale i tak jasno wynika, że im dłużej jest ona regulowana, to wysokość raty się zmniejsza, ale rośnie koszt zapłaconych odsetek.

Sprawdź również wyliczenia rat kredytowych:

Co zawiera całkowity koszt pożyczki?

Najczęściej występującymi elementami kosztów całkowitych pożyczek gotówkowych są odsetki i prowizja.

Oprocentowanie nominalne – wpływa na całkowity koszt zapłaconych odsetek. Oprocentowanie wyrażane jest w procentach w skali roku. Ponieważ jest ono wyliczane od wysokości pożyczki i czasu spłaty, to im obie wartości są większe, to i większy będzie koszt odsetkowy.

Koszt odsetkowy będzie również większy, jeżeli wybierzemy rata stałe. Jednak raty malejące są początkowo wyższe od rat stałych i wymagana jest większa zdolność kredytowa.

Prowizja naliczana od wysokości udzielonego finansowania – najczęściej wyliczana jest jako pewien ustalony procent od wysokości udzielonego zobowiązania (może wynieść zarówno 0%, jak i 15%).

Każdy dodatkowy koszt wpływają na cenę pożyczki, ale na szczęście tzw. ustawa lichwiarska ogranicza wysokość maksymalnych kosztów pozaodsetkowych.

Warto zwrócić uwagę, że podmioty udzielające finansowania, tłumaczą pobieranie prowizji, jako koszt związany z obsługą klienta, przygotowaniem dokumentów, itp.

Koszty dodatkowe pożyczek gotówkowych

Pożyczkobiorcy, zwłaszcza ci, którzy korzystają z usług firm pożyczkowych, mogą spotyka się z innymi opłatami, z których należy wymienić:

 • Opłaty za rozpatrzenie wniosku – koszty związane z procesowaniem wniosku.
 • Opłaty przygotowawcze – pobierana za przygotowanie umowy.
 • Opłaty związane z kosztem ustanowienia zabezpieczeń – są to najczęściej opłaty pozabankowe, np. koszt ustanowienia hipoteki, opłaty sądowe.
 • Opłaty administracyjne – koszty związane z obsługą pożyczki.
 • Koszty obsługi domowej – opłaty naliczana przez firmy pożyczkowe w przypadku odbioru raty pożyczki w domu klienta.
 • Ubezpieczenia – najczęściej są nieobowiązkowe, ale niekiedy bank może zaproponować wykupienie polisy ubezpieczeniowej w sytuacji, kiedy udziela pożyczki na duże kwoty i z długim czasem spłaty.

Jak długo bank rozpatruje wniosek o pożyczkę gotówkową?

Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o pożyczkę nie jest długi. Co prawda różni się w zależności od wybranego banku i kanału dystrybucji, ale nie powinien przekraczać jednego dnia roboczego.

Wnioski o pożyczkę gotówkową w mniejszej kwocie niż 20 tys. zł bardzo często są rozpatrywana bez konieczności przedstawienia zaświadczeń o uzyskiwanych dochodach. Niekiedy wystarczy oświadczenie o dochodach lub wyciąg z rachunku, który potwierdzą otrzymywanie wynagrodzenia.

W przypadku pożyczek gotówkowych na zdecydowanie wyższą kwotę, bo można pożyczyć przecież nawet i 250 tys. zł, wymagane mogą być już dodatkowe dokumenty, co wydłuży proces analizy kredytowej.

Pożyczka bankowa dla każdego?

Jest kilka podstawowych i wspólnych warunków, które należy spełnić, aby uzyskać pożyczkę bankową. Dodatkowo każdy z banków może ustalić dodatkowe kryteria przydzielania finansowania.

O pożyczkę gotówkową może ubiegać się osoba, która:

 • ma pełną zdolność do czynności prawnych,
 • osiąga stałe i udokumentowane dochody,
 • posiada dobrą historię kredytową w BIK.

Oczywiście rodzaj umowy o pracę, czy jest zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony czy na umowę zlecenie, gdzie pracuje i jak długo, czy spłaca obecnie również inne kredyty – to wszystko ma znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej.

Szybkie pożyczki online na raty do 20 tys. zł

Możliwość pożyczenie pieniędzy na tak wysoką kwotę w firmie pożyczkowej internetowej na raty, jest możliwe. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że na pewno koszt całkowity będzie znacząco większy niż w banku.

W przypadku wyboru takiej formy finansowania, obowiązkowe jest porównanie pożyczek zaproponowanych przez firmy pożyczkowe. Różnice mogą być znaczące! I warto jest to zrobić.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok