2023-10-01 – ostatnia aktualizacja
W każdym miesiącu kilkadziesiąt tysięcy Polaków szuka kredytów i pożyczek w bankach. Kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty na zakup mieszkania, kredyty samochodowe i pożyczki konsolidacyjne na „połączenie” zadłużenia.
Jak wybrać tani kredyt gotówkowy, mieszkaniowy lub konsolidacyjny? Czy można znaleźć kredyt gotówkowy online? Czy pożyczka hipoteczna jest lepszym rozwiązaniem od pożyczki gotówkowej? Kiedy zdecydować się na limit kredytowy, a kiedy złożyć wniosek o kartę kredytową?
Na najważniejsze pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Jak znaleźć propozycje kredytowe?
Przede wszystkim należy zapoznać się z propozycjami wybranych kredytów, a następnie wybrać banki, z którymi ofertami się bliżej zapoznamy.
Na szczęście nie jest konieczne, aby osobiście odwiedzać instytucje i zbierać oferty kredytowe. Jest prostszy sposób – wystarczy skorzystać z listy banków udostępnionych w serwisie i wysłać zapytanie.
Można skorzystać np. z symulatora kredytu w banku – jest to połączenie kalkulatora rat i wyszukiwarki kredytowej. Na stronie znajdziesz odnośniki do wyszukiwarki kredytów gotówkowych i hipotecznych.
Przegląd kredytów gotówkowych: kredyt na 20 tys zł gotówkowy.
Porównanie kredytów w bankach
Szukając najtańszego kredytu należy oprzeć się na jakiś wyliczeniach, które pozwalają porównać ceny kredytów. Na podstawie określonych informacji można przeanalizować kredyty i wybrać najtańszą ofertę.
Jakie informacje są potrzebne? Jednostkowe koszty są ważne, bo warto przecież wiedzieć, ile wyniesie prowizja kredytowa czy odsetki. Najważniejszy jest jednak całkowity koszt kredytu oraz jego RRSO.
Całkowity koszt kredytu zawiera wszystkie koszty kredytowe, które przyjdzie nam zapłacić kredytodawcy w związku z udzielonym finansowanie. Jest on prezentowany w złotówkach.
Natomiast RRSO – Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, również prezentuje koszt, ale w ujęciu procentowym. Upraszczając to nieco, jest to koszt kredytu wyrażony do wysokości kredytu w skali roku.
Oba wskaźniki są bardzo ważne przy porównaniu ofert, bo dzięki nim można znaleźć tani kredyt w banku.
Ocena kredytowa i zaproponowana oferta kredytowa
Bank przedstawi nam indywidualną ofertę kredytową dopiero po sprawdzeniu zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej.
Jeżeli nie mamy zdolności kredytowej, to nie mamy żadnych szans na uzyskanie kredytu w banku. Przy ocenie zdolności kredytowej są brane przede wszystkim dochody (udokumentowane) oraz wydatki, m.in. opłaty stałe w gospodarstwie i inne raty kredytowe. Ważny jest również wiek potencjalnego kredytobiorcy, wykształcenie, liczba osób na utrzymaniu czy rodzaj umowy o pracę.
Bank pobierze również raport dotyczący spłaconych i spłacanych innych zobowiązań kredytowych. Takie informacje znajduję się Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Oba elementy mają kluczowe znacznie przy ocenie kredytowej i zaprezentowanej ofercie.
Większe szanse na uzyskanie tańszego kredytu są przy lepszej ocenie niż przy gorszej. Bank zaproponuje korzystniejsze warunki kredytowania klientowi o lepszej reputacji i mniejszym ryzyku kredytowym.
Czy można wziąć kredyt przez internet?
Tak, jest to możliwe i nie tylko w przypadku kredytów gotówkowych. Jest kilka banków, które oferują:
- pożyczki gotówkowe przez internet,
- internetowe kredyty konsolidacyjne.
Natomiast nie ma, póki jeszcze, kredytów hipotecznych przez internet.
Czy kredyt przez internet jest tańszy od standardowego? Może być, ale nie musi. Ponownie wszystko sprowadza się do porównania kredytów. Tylko analiza kredytowa umożliwia znalezienie odpowiedzi na to pytanie.
Wysyłanie formularza kontaktowego odbywa się przez stronę instytucji finansowej – jest bezpieczne i szyfrowane. Bardzo często procedowanie takiego kredytu odbywa się zarówno online, jak i w trakcie rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku.
Czy z kalkulatorem kredytów znajdę tani kredyt?
Kalkulatory kredytowe są popularnymi rozwiązaniami, jeżeli chodzi o wyszukanie kredytu oraz oszacowanie rat kredytowych. Nie są jednak gwarancją na to, że przy ich pomocy znajdziesz najtańszy kredyt, ponieważ oferta kredytowa musi zostać przygotowywana indywidualnie. A kalkulator kredytowy nie bierze pod uwagę zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej czy historii kredytowej.
Niemniej jednak pozwala wyselekcjonować banki z najbardziej atrakcyjnymi propozycjami i to może być punkt wyjścia w poszukiwaniu tańszego kredytu gotówkowego, konsolidacyjnego czy mieszkaniowego.
Do kalkulatora należy wpisać wysokość kredytu lub pożyczki, podać liczbę rat i już można zapoznać się z propozycjami banków i wysłać formularz kontaktowy.
Tani kredyt gotówkowy? Wady i zalety
Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa, pomimo tego, że są to najbardziej popularnymi produktami kredytowymi sprzedawanymi przez banki, to jednak nie należą do najtańszych.
Minimalne formalności, brak zabezpieczenie hipotecznego i przeznaczenie na dowolny cel, sprawia, że bank musi naliczyć odpowiednie opłaty za ponoszone ryzyko.
Jakie są zalety i wady kredytów i pożyczek gotówkowych?
Zalety kredytów gotówkowych
- Łatwo taki kredyt otrzymać, ponieważ wymagane są podstawowe dokumenty i minimalne formalności.
- Kredyt gotówkowy przeznaczysz na dowolny cel.
- Decyzja kredytowa może zostać wydana nawet w kilkanaście minut po złożeniu wniosku.
- Maksymalne kwota kredytu gotówkowego wynosi ok. 250 tys. zł i z reguły nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń – oczywiście pod warunkiem, że mamy taką zdolność kredytową. Okres spłaty to nawet maksymalnie 10 lat.
- Wiele banków oferuje kredyty gotówkowe przez internet. Bez wychodzenie z domu można zatem aplikować o finansowanie. Cała procedura odbywa się przeważnie telefonicznie i mailowo.
- Ratę kredytową dopasujesz do aktualnych możliwości fiannsowych.
- Niektóre z banków oferują również wakacje kredytowe – przerwa w spłacie kredytu, np. na 3 miesiące. O warunki takiej opcji i możliwości z niej skorzystania należy zapytać w banku.
A jakie są wady kredytów gotówkowych?
- wysoki koszt pożyczenia kapitału. Odsetki, prowizja, koszty dodatkowe – to wszystko wpływa na koszt takiego zobowiązania. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert kredytowych.
- Zaprzestanie spłacania rat w terminie, to koszty dodatkowe oraz zła historia kredytowa w BIK. A to już może doprowadzić do tego, że żaden kredyt Tobie kredytu nie udzieli lub zaproponuje zdecydowanie mniej korzystną ofertę.
Jeżeli raty kredytowe stają się zbyt dużym obciążeniem, to wówczas warto zastanowić się nad skonsolidowaniem kredytów w jeden kredyt i wówczas można zmniejszyć ratę kredytową.
Tani kredyt konsolidacyjny
Jeżeli zajdzie wspomniana sytuacja związana z trudnościami w regulowaniu rat kredytowych, to warto wówczas rozważyć pomysł konsolidacji. Podobnie jak każdy inny kredyt ma swoje plusy i minusy.
Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu gotówkowe z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań kredytowych w tym samym i/lub w innych bankach.
Zalety kredytu konsolidacyjnego
- Umożliwia zamknięcie wybranych kredytów i pożyczek bankowych z nowego kredytu. Zamiast kilku rat kredytowych, spłacana jest tylko jedna rata.
- Rata jest zazwyczaj mniejsza (czasami może być nawet i mniejsza o 20-30%) od sumy rat, które spłacaliśmy dotychczas. Jest to możliwe poprzez wydłużenie okresu kredytowania.
- Odzyskanie płynności finansowej oddala niebezpieczeństwo krachu domowych finansów – pod warunkiem, że jednak nie będziemy się dalej zadłużać.
- Przeważnie kredyt konsolidacyjny jest tańszy niż kredyt lub pożyczka gotówkowa.
- Konsolidacja poprawia naszą zdolność kredytową.
Wady kredytu konsolidacyjnego
- Nowy kredyt, to nowe koszty związane z kredytem. Najczęściej są to odsetki, ale mogą wystąpić ewentualne koszty dodatkowe, np. prowizja czy ubezpieczenie.
- Obniżka rat kredytowych następuje poprzez wydłużenie okresu kredytowania – a to oznacza większe odsetki od kredytu.
- Niektóre z banków mają wymagania co do dolnego limitu kredytowanych zobowiązań i produktów, które można skonsolidować.
Im mniej pożyczysz, tym taniej pożyczysz
Bez znaczenia jakiego kredytu szukasz w banku, pamiętaj: pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz. Mniejsza wysokość pożyczonego kapitału i krótszy czas kredytowania, to mniejsza cena zobowiązania.
Raty kredytowe dopasuj tak, aby nawet w gorszych czasach nie stanowiły zbyt dużego obciążenia finansowego.
Zawsze porównuj oferty kredytowe i szukaj najtańszego rozwiązania. Zacznij oszczędzać, aby w razie gorszej sytuacji mieć pieniądze na zapłacenie rat.