Tani kredyt konsolidacja kredytów w 1 kredyt z 1 mniejszą ratą

Tani kredyt konsolidacja wybranych kredytów i pożyczek bankowych. Temat na czasie… w czasach wysokiej inflacji. Nie tylko, że liczne zadłużenia bankowe i rosnące oprocentowanie zmienne kredytów, przyczyniają się do problemów ze spłatą zobowiązań, to jeszcze rosną pozostałe domowe wydatki.

tani kredyt konsolidacja

Jeżeli kredytobiorca zaczyna szukać w wyszukiwarce Google fraz związanych z konsolidacją kredytów (m.in. tani kredyt konsolidacja), łączeniem kredytów, obniżką raty czy z kredytem konsolidacyjnym, to oznacza, że na liście kredytowej są co najmniej dwa zobowiązania do spłacenia.

Najbardziej powszechne produkty kredytowe, to nie są wcale kredyty hipoteczne, ale zwykłe pożyczki i kredyty gotówkowe (przegląd: kredyty i pożyczki gotówkowe w jednym miejscu) oraz limity w kartach kredytowych oraz na rachunkach ROR.

Te pierwsze są najbardziej widoczne w domowych rachunkach ze względu na płacone miesięczne raty, Te drugie, to takie „ciche” zadłużenie: jeżeli zadłużenie nie jest regulowane, to „wisi”, a odsetki są cały czas naliczane.

Odsetki od wykorzystanego limitu, czyli niespłaconego w pełni zadłużenia, w przypadku kont bankowych i kart kredytowych, mogą być bardzo wysokie. Oprocentowanie nominalne tych produktów jest niejednokrotnie większe niż, i tak drogich, pożyczek gotówkowych.

A wcale nie jest powiedziane, że maksymalna liczba zobowiązań kredytowych to tylko dwa. Znacznie więcej takich produktów może być w portfelu kredytowym! Kredyty ratalne, samochodowe, a nawet pożyczki w firmach pożyczkowych.

Nadmierne zadłużenie i problemy z regulowaniem należności

Im więcej płatności, tym gorzej. Na uwadze mamy zobowiązania bankowe, ale przecież są jeszcze opłaty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, których również nie można pominąć. A i te z miesiąca na miesiąc rosną.

Co można zrobić? Najgorszym wyjściem jest poddać się, nic nie robić i żyć dalej, że „jakoś to będzie”. Owszem będzie, ale tylko gorzej. Powstałe zaległości w wymaganych płatnościach spowodują tylko, że ryzyko niewypłacalności i podejmowania złych decyzji finansowych (sięganie po pożyczki niebankowe, aby zapłacić np. ratę) staje się bardzo realne.

Im szybciej jednak „złapiemy byka za rogi”, tym lepiej.

Jak poprawić stan domowych finansów w ciężkich czasach?

Jest kilka możliwości, które można rozważyć, jeżeli chcemy poprawić stan domowego budżetu. Trzy podstawowe:

 • zwiększyć dochody,
Monitor Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad w swojej 49. edycji 1, podaje, na podstawie badań przeprowadzonych w III kwartale 2022 r., że ponad połowa pracowników przyznała, że inflacja miała wpływ na ich decyzje zawodowe. 19 proc. ankietowanych zdecydowało się na dodatkowe zatrudnienie, a 13 proc. zaczęło pracować w nadgodzinach, aby zwiększyć zarobki.
 • zrezygnować lub ograniczyć w znacznym stopniu wydatki,
 • zrestrukturyzować zadłużenie (najczęściej wybierane w przypadku jednego kredytu) – działania krótkoterminowe: wakacje kredytowe, prolongata w spłacie 2; długoterminowe: wydłużenie okresu kredytowania i zmniejszenie raty. Więcej: Restrukturyzacja zadłużenia aneks czy konsolidacja,
 • Konsolidacja kredytów – „hurtowe” działania dotyczące wielu kredytów.

Tani kredyt konsolidacja kredytów? To tylko częściowe rozwiązanie problemów

Tani kredyt konsolidacja kredytów kredytów? Ok, to się nią w tym artykule zajmiemy. Jest to jedna z możliwości, którą można rozważyć, tym bardziej, że banki wychodzą naprzeciw kredytobiorcom, aby ułatwić im spłatę zadłużenia.

Bank nie zaproponuje Tobie, ot tak, sam z siebie, konsolidacji. Musisz się skontaktować z bankiem w sprawie kredytu. Bank za to na pewno odezwie się do Ciebie, w momencie, kiedy spóźnisz się z zapłaceniem raty.

O konsolidacji kredytów już na pewno słyszałeś (skoro trafiłeś tutaj na stronę). Krótko: nie jest to łącznie i zamiana kredytów w jeden. To jest sformułowanie potoczne. Konsolidacja kredytów, to spłaceniem nowym kredytem, zobowiązań bankowych, które są obecnie regulowane.

Z kredytu konsolidacyjnego mogą skorzysta kredytobiorcy, którzy miesięcznie spłacają kilka zobowiązań i jednocześnie ocena kredytowa (zdolność i wiarygodność kredytowa) jest pozytywna.

Konsolidacja i kredyt konsolidacyjny dla każdego?

Nie jest prawdą natomiast, że jest to:
1. kredyt dla osób, którzy nie radzą sobie ze spłatą kredytów (patrz: ocena kredytowa) oraz
2. kredyt oddłużeniowy – nie ma takiego kredytu i nie są to działania oddłużające.

Zasadniczym celem konsolidacji jest zmniejszenie aktualnych zobowiązań kredytowych do minimalnego poziomu, zmniejszenie raty kredytowej w stosunku do sumy rat konsolidowanych oraz zwiększenie zdolności kredytowej.

Konsolidacja kredytów przede wszystkim w banku lub w SKOK-u

Tylko w tych dwóch instytucjach możne skonsolidować kredyty, przy czym, to banki są powszechniej wybierane i dlatego tylko nimi się zajmiemy.

Jak znaleźć tani kredyt konsolidacyjny? Może poszukać jakiś kalkulator kredytów konsolidacyjnych lub ranking kredytowy? Tylko oszacujesz raty i koszt całkowity, a jednocześnie nie masz pewności, że dokonałeś faktycznie dobrego wyboru.

Korzystanie z takich narzędzi jest jedynie sposobem na zapoznanie się propozycjami (bo nie z ofertami) i skontaktowanie się w sprawie kredytu z wybranym bankiem. Nie ma bowiem innej skutecznej metody porównawczej, jak tylko samodzielna analiza kredytów.

Konkretne warunki i ostateczna oferta może zostać przedstawiona przez bank tylko na podstawie indywidualnej oceny kredytobiorcy. Dlatego te wszystkie narzędzia pomocnicze są nieskuteczne w typowaniu najtańszego kredytu.

Nie ma dwóch takich samych wniosków kredytowych! Każdy z wnioskujących szuka innego kredytu i ma inną sytuację finansową (dochody, wydatki, scoring kredytowy). Bank po wstępnej analizie może zaproponować warunki kredytowania. A trzeba pamiętać, że jest możliwość ich negocjowania.

Czy konsolidacja kredytów jest opłacalna?

Większość osób pyta o konsolidację. Czy się ją opłaca robić? Czy będą oszczędności? Ale tak naprawdę, to pytanie powinno dotyczyć kredytu konsolidacyjnego i od razu można odpowiedzieć: nie, kredyt konsolidacyjny nie jest opłacalny. Bo jaki kredyt opłaca się zaciągnąć?

Prawdą jest natomiast, że mając na uwadze plusy konsolidacji, to tak, opłaca się ją przeprowadzić. Mniej kredytów do spłacania? Plus. Mniejsza rata? Plus. Większa zdolność kredytowa? Plus.

A gdzie minusy? W kredycie. I to w każdym, nie tylko z konsolidacyjnym.

Żaden kredyt nie jest korzystny

Decydując się na jakikolwiek kredyt (gotówkowy, hipoteczny i również konsolidacyjny) musisz zdawać sobie sprawę, że oczywiście, pożyczasz określoną kwotę, ale całkowita kwota do oddania jest powiększona o koszt kredytowy.

Zauważ, że np. korzystając z kredytu gotówkowego na remont mieszkania (tutaj sprawdzisz: jaki kredyt gotówkowy wziąć na remont), w rzeczywistości płacisz za jego przeprowadzenie więcej niż gdybyś skorzystał z oszczędności.

I właśnie ten koszt kredytowy, który generalnie składa się z odsetek (a mogą być i również inne koszty, np. prowizja czy ubezpieczenie), powoduje, że nie tylko oddajesz znacznie więcej, ale i Twoje zadłużenie rośnie! Jest to zatem argument przeciwko tym, którzy upierają się, że jest to kredyt oddłużeniowy.

Jedynym opłacalnym kredytem może być kredyt inwestycyjny gotówkowy dla firm.

Tani kredyt konsolidacyjny, to przede wszystkim, jak najmniejsze oprocentowanie nominalne

Jedna rata powinna być niższa niż suma rat konsolidowanych kredytów. To jest logiczne, jeżeli zamierzamy zmniejszyć domowe wydatki. A jak to się dzieje w praktyce? Wydłużając czas kredytowania.

Nie ma innej możliwości. Nawet wówczas, kiedy jest to najtańszy kredyt konsolidacyjny na rynku, to i tak jest oprocentowany. I to oznacza, że będą naliczone odsetki. Od czego zależeć będzie ich wysokość? Główne czynniki, które wpływają na całkowity koszt odsetkowy:

 • oprocentowanie nominalne kredytu,
 • wysokość kredytu,
 • czas kredytowania,
 • rodzaj wybranych rat – malejące lub stałe,
 • data wypłaty kredytu,
 • data płatności raty.

Jakie są konsekwencje coraz mniejszej raty kredytowej?

I teraz na chwilę powróćmy do mniejszej raty. Kiedy będzie ona maleć? Jeżeli będziemy wydłużać czas kredytowania: o jeden miesiąc, dwa, dziesięć, dwadzieścia… Tak, będzie się zmniejszać, a ponieważ dłużej będziemy korzystać z pożyczonego kapitału, to i cena (a więc) odsetki będą rosnąć.

Kredyt konsolidacyjny to przeważnie jest kredyt długoterminowy. Odsetki będą stanowić z dużym prawdopodobieństwem największą część kosztu całkowitego.

Szukaj kredytów z jak najniższym oprocentowaniem nominalnym, porównuj kredyty z uwzględnieniem kosztów całkowitych i RRSO, negocjuj z bankiem koszt, który chcesz obniżyć.

Różnica oprocentowania – 1% mniejszy koszt odsetkowy, tańszy kredyt konsolidacyjny

Przykład z życia wzięty. Konsolidacja kredytowa na 70 tys. zł. I taki kredyt został wybrany – bez dodatkowej gotówki. Oprocentowanie w pierwszym przypadku wynosi 12% w drugim 13%. Jest to jedyny koszt kredytowy. I od razu staje się jasne, że 12% wygeneruje mniej odsetek. I ten kredyt konsolidacyjny jest tańszy.

A jaka będzie różnica w ratach i koszcie odsetkowym? Prezentują to poniższe wyliczenia:

Kredyt konsolidacyjny 70 000 zł. Oprocentowanie nominalne roczne 12 i 13%. Raty równe.
Czas kredytowania – rata (kosz odsetkowy) dla oprocentowania 12% – rata (kosz odsetkowy) dla oprocentowania 13%.

 • 5 lat – 1 557,11 zł (23 426,68 zł) – 1 592,72 zł (25 562,91 zł),
 • 6 lat – 1 368,51 zł (28 532,97 zł) – 1 405,19 zł (31 173,49 zł),
 • 7 lat – 1 235,69 zł (33 798,07 zł) – 1 273,44 zł (36 968,74 zł),
 • 8 lat – 1 137,70 zł (39 219,09 zł) – 1 176,51 zł (42 944,75 zł),
 • 9 lat – 1 062,90 zł (44 792,80 zł) – 1 102,75 zł (49 097,12 zł).

Nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że różnice nie będą bardzo duże, to jednak zapłacimy mniej, dotyczy to raty i kosztu całkowitego, niż wybierając kredyt droższy. W końcu chodzi o Twoje pieniądze.

To, czy decydować się na konsolidację i kredyt konsolidacyjny, zależy od Twojej sytuacji finansowej

Konsolidacja i kredyt konsolidacyjny sprawia, że miesięczne raty będą niższe. To jest bardzo dobra wiadomość. Zła to ta, która dotyczy kosztów całkowitych.

Jeszcze jedna informacja, a które jest dość istotna, to że stopa oprocentowania kredytu może być stała lub zmienna. A osoby, które śledzą posiedzenia RPP NBP, wiedzą co to oznacza.

Osoby, które nie wiedzą, to krótkie wyjaśnienie. Podwyżka stóp procentowych przez Rade Polityki Pieniężnej powoduje, że rośnie oprocentowanie kredytów spłacanych ze zmienną stopą procentową i tym samym rośnie wysokość raty. Sytuacja jest odwrotna, kiedy RPP obniża stopy procentowe. Dla kredytów z oprocentowaniem stałym, wahania stóp procentowych nie mają znaczenia – nic się nie zmienia w oprocentowaniu kredytu i w samej racie przez cały okres kredytowania.

Dzięki zmniejszeniu raty można również wnioskować o dodatkowe środki – tzw. dodatkowa gotówka, czyli konsolidowana pożyczka gotówkowa.

Tani kredyt konsolidacja. Na koniec. Bardzo krótkie podsumowanie

Podsumowując artykuł „Tani kredyt konsolidacja„: to czy skorzystamy z konsolidacji kredytów, zależy od konkretnych potrzeb i możliwości finansowych. Pomimo, że tani kredyt konsolidacyjny jest coraz częściej poszukiwany, a konsolidacja coraz częściej jest brana pod uwagę, to musimy jednak zdawać sobie sprawę, że jest to działanie oddziaływające na skutki, a nie na przyczyny, które spowodowały trudności finansowe.

Warto przemyśleć i wdrożyć inne dodatkowe działania, które pozwolą dodatkowo poprawić bilans domowych finansów.


1 https://www.randstad.pl/o-randstad/instytut-badawczy-randstad/.
1 Wakacje kredytowe – https://pl.wikipedia.org/wiki/Wakacje_kredytowe, Prolongata w spłacie – https://pl.wikipedia.org/wiki/Prolongata_(kredyty_bankowe).


Tani kredyt konsolidacja kredytów – aktualizacja 5 stycznia 2023 r.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok