Tani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domu

2023-04-08 – ostatnia aktualizacja

Tani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domu? Dlaczego nie? Kredyty i pożyczki gotówkowe cieszyły się i nadal cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Pozwalają stosunkowo szybko otrzymać niezbędne wsparcie finansowe na dowolny cel nie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Co więcej, w wielu przypadkach wniosek o kredyt można złożyć przez internet, a cała procedura jest przeprowadzana telefonicznie i online.

tani kredyt gotówkowy w banku bez wychodzenia z domu

Instytucje bankowe oferują różne zobowiązania, począwszy od kredytów gotówkowych, poprzez karty kredytowe przez internet i limity w koncie, aż po pożyczki hipoteczne. Każdy z produktów ma inne zastosowania i różne korzyści, ale również i ograniczenia.

Wybrany produkt kredytowy musi zatem spełniać zarówno oczekiwania i potrzeby kredytobiorcy, ale i uwzględniać jego sytuację finansową.

Tani kredyt gotówkowy w banku i tylko w banku

Gdzie należy szukać taniego kredytu gotówkowego? Przede wszystkim w bankach (komercyjnych i spółdzielczych) oraz w SKOK-ach. Jeżeli ktokolwiek twierdzi, że również w firmie pożyczkowej, to wprowadza Ciebie w błąd, bo u tych podmiotów znajdziesz wyłącznie pożyczki gotówkowe.

Wybór jest bardzo duży – nie można jednoznacznie, bez odpowiedniej analizy kredytowej wskazać najkorzystniejszego – a wiele banków ma w swojej ofercie nawet i po kilka różnych propozycji kredytowych.

Na co patrzeć wybierając kredyt gotówkowy?

Przede wszystkim należałoby zwrócić uwagę, że oferty banków zmieniają się niezwykle dynamicznie, i to co dzisiaj jest atrakcyjną ofertą, to za kilka tygodni może być przeciętną, albo nie będzie już dostępna.

Po drugie, wybór kredytu jest sprawą indywidualną, który ma na celu zaspokoić indywidualne potrzeby konsumenta. Jeżeli korzystasz z rankingów czy porównywarek kredytów gotówkowych, musisz zdawać sobie sprawę, że nie tylko nie uwzględniają tych czynników, ale i nie biorą pod uwagę tak ważnych elementów, jak:

Głównym elementem w ocenie produktu kredytowego – najważniejszym dla większości potencjalnych kredytobiorców – jest cena kredytu. Jest to nic innego, jak koszt całkowity kredytu.

Pamiętaj, że kredyt gotówkowy z niską ratą nie oznacza wcale, że kredyt jest tani! Im dłuższy jest okres spłaty, to oczywiście rata będzie mniejsza, ale rośnie jednocześnie całkowity koszt odsetek.

Ile cukru w cukrze, czyli jakie pojedyncze elementy kosztowe wpływają na całkowity koszt

Całkowity koszt kredytu gotówkowego to suma wszystkich kosztów, które musisz ponieść na rzecz banku w związku z jego otrzymaniem. Może być wyrażony kwotowo lub procentowo (RRSO). W skład całkowitego kosztu wchodzą więc:

 • odsetki – oprocentowanie nominalne,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • opłaty dodatkowe,
 • wykupienia dobrowolnego ubezpieczenia,
 • założenie konta bankowego i pobierane opłaty za jego prowadzeni.

Oczywiście, że nie muszą wystąpić wszystkie opłaty łącznie, ale najczęściej spotykanym są odsetki. Ich wysokość zależeć będą od:

Im niższy jest koszt całkowity (oraz RRSO), to oczywiście kredyt będzie tańszy. Ale czy najtańszy? Odpowiedź na to pytanie jest możliwe tylko wyłącznie po porównaniu co najmniej dwóch ofert kredytowych.

Porównanie kredytów gotówkowych pozwala wybrać tańszy kredyt

Porównanie kredytów gotówkowych, ale i każdego innego kredytu, powinno być przeprowadzane w każdym przypadku, kiedy szukamy takiego finansowania. Poszukiwania nie powinny być ograniczone wyłącznie do swojego banku – nie oznacza, to wcale, że właśnie tutaj otrzymasz najkorzystniejsza ofertę.

Wiele osób również bezwzględnie ufa dostępnym szeroko w internecie, rankingom kredytowym. Takie zestawienia są co prawda pomocą informacją w zorientowaniu się bieżących ofertach, ale nie gwarantują, że wybór będzie najlepszy.

Wybór banku z rankingu kredytów gotówkowych

Nie jest prawdą, że propozycja nr 1 MUSI BYĆ najkorzystniejsza i jest to najtańszy kredyt gotówkowy!

 • bardzo często tworzone są pod konkretny bank lub ofertę kredytową,
 • propozycje są jedynie przybliżone, stworzone dla modelowego klienta, zarówno co do wysokości kredytu, okresu kredytowania, rodzaju rat, uzyskiwanych dochodów, itp.,
 • nie uwzględniają najważniejszych czynników: TWOJEJ zdolności i wiarygodności kredytowej,
 • prezentują wyłącznie pewien wycinek oferty banków,
 • nie uwzględniają dodatkowych kosztów, ograniczeń czy innych czynników, które mogą obniżyć koszt kredytu,
 • są tworzone wyłącznie dla najczęściej oferowanych kredytów (nie znajdziesz rankingu kredytów gotówkowych na 7 tys. zł),
 • nie jest praktykowane tworzenie rankingów jednodniowych czy tygodniowych, ale miesięcznych, co przy zmieniających się propozycjach (a również warunkach makroekonomicznych), może oznaczać, że dzień po publikacji, taki ranking jest już nieaktualny.

To może zamiast rankingu, porównywarka kredytów gotówkowych?

Wiele portali zachęca do korzystania z porównywarek czy kalkulatorów kredytów gotówkowych (w serwisie kredytyporownywarka.pl również taki znajdziesz), nie tłumacząc jednocześnie, czemu takie narzędzie ma służyć.

Najczęściej powielanym argumentem jest taki, że pozwala znaleźć tani kredyt gotówkowy. Niestety, nie jest to prawda. Podstawową funkcją jaką spełnia, jest możliwość oszacowania rat, zapoznania się z propozycjami banków i skontaktowania się z wybranym bankiem lub pośrednikiem finansowym. Podobnie jak rankingi kredytów, nie może uwzględnić zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej.

Oferta kredytowa nie będzie jednakowa dla wszystkich, ponieważ każdy z banków prowadzi indywidualną politykę kredytową. Oznacza to, że, warunki zaproponowane przez bank zależeć będą od:

 • prowadzonej polityki kredytowej,
 • sytuacji finansowej potencjalnego klienta (zdolność kredytowa),
 • historii kredytowej w BIK,
 • dodatkowych zabezpieczeń spłaty kredytu.

Warto pamiętać o tym, że wybierając najlepszy dla siebie kredyt gotówkowy, decyzje można konsultować z doradcą bankowym i wspólnie dopasować wysokość raty, z jednoczesną analizą kosztów kredytowych. Dzięki temu ocenisz czy zaproponowane warunki spełniają Twoje oczekiwania i potrzeby i czy uwzględniają nie tylko aktualną, ale przede wszystkim przyszłą sytuację finansową.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok