Tani kredyt gotówkowy ranking

2023-03-02 – ostatnia aktualizacja

Tani kredyt gotówkowy ranking marzec 2023 rok… Czy tworzone rankingi kredytów gotówkowych mogą być w jakikolwiek sposób pomocne w wyszukaniu korzystnego banku i kredytu? Nie zawsze tak jest, ale pozwalają na zapoznanie się z podstawową informacją na temat kredytu.

Złudzeniem jest, że jakiś kredyt może być tani lub korzystny. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i przeznaczysz pieniądze na inwestycje, to w ogólnym rozrachunku, może się okazać, że był to korzystny i tani kredyt gotówkowy. W przypadku osób nieprowadzących działalności gospodarczej, kredyt przeznaczany jest na konsumpcję.

Samochód kosztuje 25 tys. zł, a całkowity kwota do oddania 37 tys. zł. Czy można w takiej sytuacji mówić o korzystnym kredycie? Ostatecznie i tak oddamy więcej niż pożyczyliśmy.

Należy jednak zgodzić się, że kredyt gotówkowy może być tańszy w jednym banku, a w drugim znacznie droższy. Dla większości kredytobiorców istotne znacznie ma cena zobowiązania, ostatecznie przecież musimy zwrócić pożyczony kapitał i koszty kredytowe. Ale czy np. ranking kredytów na 30 tys. zł jest pomocny, jeżeli szukamy 10 tys. zł? Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, sprawdźmy jakie propozycje kredytów gotówkowych możemy znaleźć w bankach.

Tani kredyt gotówkowy ranking banków

Tylko rzetelne porównanie ofert kredytowych pozwala na wybór banku z najlepszym kredytem.

Pamiętaj! Jest różnica pomiędzy propozycjami banków (to jest to co widzisz poniżej), a ofertę kredytową (która jest indywidualna i ostateczna).

Co to oznacza, że kredyt gotówkowy jest tani? Odnosi się to kosztów całkowitych kredytu. Jeżeli pożyczamy np. 25 tys. zł na 6 lat, to nie oznacza wcale, że tyle samo oddamy. Musimy zwrócić nie tylko pożyczony kapitał (25 tys. zł), ale i koszty, które bank naliczana w związku z pożyczeniem pieniędzy. Możemy wyróżnić między innymi koszty takie jak:

 • odsetki (ich wysokość zależy nie tylko od oprocentowania nominalnego kredytu, ale także i od wartości kredytu oraz czasu jego spłaty),
 • prowizja (najczęściej, jako pewien procent od wysokości kredytu),
 • ubezpieczenia (nieobowiązkowe lub obowiązkowe),
 • koszty i opłaty dodatkowe.

Poniżej dwa przykłady: pożyczka gotówkowa niebankowa i kredyt gotówkowy w banku:

Pożyczka gotówkowa 1000 zł na 5 miesięcy. RRSO wynosi 60,9%. Całkowity koszt pożyczki 202,14 zł, w tym:

 • prowizja 134,60 zł,
 • opłata administracyjna 40 zł,
 • odsetki 27,54 zł (oprocentowanie nominalne 7,2%).

Kredyt gotówkowy 11 000 zł na 48 miesięcy. Całkowity koszt kredytu 2 249,44 zł, w tym:

 • prowizja 990 zł,
 • odsetki 1259,44 zł (oprocentowanie 5%).

Kalkulacja została dokonana na dzień 3.01.2022 r.

Oznacza to, że pierwszy z kredytów jest tańszy. Tak, to prawda, ale… Aby jeżeli szukamy kredyt na 11 tys. zł na 4 lata, to interesują nas tylko konkretne oferty i porównujemy koszty całkowite z uwzględnieniem takich parametrów. I w sytuacji, kiedy koszt całkowity oferty nr 1 w banku A wynosi 2500 zł, a oferty nr 2 w banku B wynosi 3200 zł, to możemy stwierdzić, że kredyt w banku A jest tańszy.

Sekrety rankingów kredytów gotówkowych

Stworzenie rankingu kredytów gotówkowych nie sprawia trudności i jest chętnie wykorzystywane przez portale kredytowe, jak również i banki w celach promocyjnych. Ale nie wystarczy skorzystać z materiału reklamowego banku, aby stworzyć taki ranking. Każdy z banków przedstawia inne parametry propozycje (i jest to najczęściej tzw. przykład reprezentatywny).

Sporządzane rankingi kredytów opierają się na propozycjach kredytowych otrzymanych od banków. Portal finansowy, który tworzy takie zestawienie, wysyła zapytania do kilku instytucji i na podstawie otrzymanych propozycji sporządza:

TOP 10 najtańszych kredytów gotówkowych

Tani kredyt gotówkowy najnowszy RANKING – marzec 2023!

Znajdziemy tam informacje dotyczące wysokości kredytu oraz czasu spłaty, jak również informacje dotyczące:

 • nazwy oferty kredytowej i banku,
 • wysokości RRSO,
 • wysokości oprocentowania nominalnego, prowizji i kosztów dodatkowych,
 • kwoty całkowitej do spłaty,
 • wysokości miesięcznej raty.

Oczywiście nie można poprosić w banku ot tak, o propozycję kredytu gotówkowego na 15000 zł na 4 lata. Jeszcze należy dodać profil klienta, np.: samotny, bezdzietny singiel, zarabiający netto 3000 zł, z umową o pracę na czas nieokreślony, bez zobowiązań kredytowych, z pozytywną historią kredytową. W zależności od potrzeb, opis modelowego klienta może być rozszerzony.

Czy Ty również masz podobny profil? Szukasz takiego kredytu gotówkowego? Z pewnością nie. A na podstawie takich lub podobnych kryteriów są tworzone rankingi ofert kredytów gotówkowych: na określoną kwotę i z założonym okresem kredytowania.

Kto korzysta na rankingach kredytowych?

Tani kredyt gotówkowy ranking 20000 zł, 40 tys. zł lub 150 tys. zł na 10 lat… Kto tak naprawdę na tym korzysta i dla kogo to jest pomocne?

Mając przed sobą ranking kredytów gotówkowych przyglądamy się przede wszystkim numerowi 1. Kto jest na pierwszym miejscu, bo z pewnością jest to tani kredyt gotówkowy, a może i najtańszy?

Nie trzeba dodawać, że każdy z banków chciałby znaleźć się na pierwszym miejscu… A jak można to zrealizować? Przygotować najlepszą możliwą ofertę dla danego kredytu gotówkowego i zaproponować portalowi stworzenie takiego rankingu. Pozycja nr 1 gwarantowana.

A jak sytuacja przedstawia się w rzeczywistości? Kontaktujemy się w sprawie kredytu i okazuje się, że oferta, którą zaproponował nam bank, wcale nie jest, aż taka rewelacyjna. Nie tylko, że nie potrzebujemy kredytu gotówkowego takiego jak w rankingu, ale i czas spłaty jest inny. Poza tym nie jesteśmy singlem, tylko pozostajemy w związku małżeńskim, mamy dwójkę dzieci, netto zarobki z umowy o pracę wynoszą co prawda 3500 zł, ale spłacamy inne kredyty, a poza tym mamy dwie karty kredytowe…

Coś jest zatem nie tak? Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że ocena kredytowa potencjalnego kredytobiorcy opiera się na jego zdolności i wiarygodności kredytowej, to obraz staje się bardziej klarowny. Jeżeli jeszcze dodamy, że od obu tych czynników będzie zależeć przedstawiona oferta, to wszystko staje się jasne.

ŻADEN ranking nie uwzględnia dokładnej zdolności kredytowej, a już na pewno nie bierze wiarygodności kredytowej (na podstawie raportu z BIK). Im lepsza jest ogólna ocena, to bank może nam zaproponować lepsze warunki udzielenia kredytu. A poza tym ofertę możemy negocjować.

Zwróć uwagę, że pod rankingami znajduje się taka lub podobna informacja (zapisana mniejszym lub większym drukiem):

Propozycje zaprezentowane w rankingu kredytów gotówkowych mogą różnić się od tych, które bank przedstawi klientowi po zbadaniu jego indywidualnej oceny zdolności kredytowej oraz historii kredytowania w BIK. Parametry ofert mogą okazać mniej lub bardziej korzystne dla przeciętnego konsumenta.

Tani kredyt gotówkowy ranking utworzony samodzielnie

Prawdą jest, że im więcej ofert kredytowych porównamy, to tym większe będzie prawdopodobieństwo, że wybierzemy korzystniejszą opcję. Należy jednak znaleźć czas, aby pozbierać jak najwięcej ofert. Jak go nam brakuje, to niekiedy wystarczy analiza dwóch, trzech kredytów i z pewnością wybierzemy tańszy. Jak to zrobić?

O tym, ile zapłacimy za kredyt nie decyduje tylko oprocentowanie nominalne (odsetki od kredytu). Wszystkie koszty związane z kredytem wpływają na jego cenę, łącznie z prowizją za jego udzielenie, opłatami przygotowawczymi czy ubezpieczeniem. O cenie kredytu informuje nas Całkowity Koszt Kredytu (CKK) oraz RRSO.

Całkowity koszt kredytu jest przedstawiany w złotówkach, natomiast RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) w procentach, w ujęciu rocznym. Im niższe są obie wartości, to kredyt będzie tańszy.

Przykładowe wyliczenia:

 • Kredyt gotówkowy 16700 zł na 4 lata i 6 miesięcy. CKK: 5972,03 zł. RRSO 14,87%, Całkowita kwota do zapłaty 22672,03 zł.
 • Pożyczka gotówkowa 7659 zł na 5 lat. CKK: 3496,23 zł. RRSO 16,27%. Całkowita kwota do zapłaty: 11155,23 zł.

Jak widać nie należy bezkrytycznie przyjmować różnych zestawień kredytowych. Konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy propozycji kredytów, dokonania porównań, aby faktycznie wybrać  jak najlepszą ofertę.


Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca? A może lepiej jest skonsolidować kredyty i pożyczki kredytem gotówkowym? Przeczytaj i wybierz właściwie!

Tani kredyt gotówkowy ranking marzec 2023
Aktualizacja wpisu: marzec 2023.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok