Szybki kredyt gotówkowy. 6 cech, które wyróżniają go od innych kredytów

2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Szybki kredyt gotówkowy w 2024 w banku? Tylko przez internet – pozwala bowiem szybko wypełnić wniosek kredytowy oraz załatwić wszystkie formalności telefonicznie i on-line.
szybki kredyt gotówkowy
Szybki kredyt gotówkowy. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Szybki kredyt gotówkowy, ale i jednocześnie jak najtańszy kredyt. Nie zawsze jednak oba te czynniki idą w parze. Czym się taki kredyt charakteryzuje?

Szybki kredyt gotówkowy – 6 zasadniczych cech

Szybki kredyt gotówkowy to forma pożyczki konsumenckiej, która cechuje się przede wszystkim szybkim procesem decyzyjnym i szybką wypłatą środków.

Poniżej zostało 6 zasadniczych cech, które charakteryzują taki kredyt gotówkowy.

1. Szybki proces decyzyjny. Główną zaletą tego typu kredytu jest szybki proces oceny wniosku. Banki i instytucje finansowe, które oferują szybkie kredyty gotówkowe, starają się podejmować decyzję w możliwie najkrótszym czasie. Wstępna decyzja może być podjęte w ciągu kilkunastu minut, a ostateczna nawet w tym samym dniu co wysłany wniosek.

2. Minimalna dokumentacja. Generalnie nie jest konieczne dołączania wielu zaświadczeń czy oświadczeń. Jednak minimalna dokumentacja dotyczy przeważnie stosunkowo niedużych kwot finansowania. I to z krótkim czasem kredytowania. Wówczas takie szybkie kredyty gotówkowe mogą być udzielane na podstawie uproszczonej dokumentacji.

3. Krótki okres spłaty. Szybkie kredyty gotówkowe zazwyczaj mają krótki okres spłaty. Z reguły nie przekraczają 24 miesięcy. Dłuższy czas kredytowania jest rzadziej spotykany w przypadku tego rodzaju finansowania.

4. Wyższe oprocentowanie. Ze względu na szybkość rozpatrywania wniosku, dokumentację ograniczoną do niezbędnego minimum oraz brak zabezpieczeń, takie kredyty są często wyżej oprocentowane niż tradycyjne. Wynika to z większego ryzyka, jakie ponosi instytucja udzielająca kredytu. Nie zawsze tak musi być, ale warto jest zrobić porównanie kredytów gotówkowych przed podjęciem końcowej decyzji.

5. Brak konkretnego celu finansowania. Oznacza to jedno: środki można wykorzystać na dowolne wydatki. Możesz zdecydować się na ten rodzaj kredytu, jeśli potrzebujesz pilnej gotówki na wydatki, ale i nawet wówczas, kiedy szukasz kredytu gotówkowego na zakup ogródka działkowego czy remont pokoju.

6. Najczęściej szybki kredyt gotówkowy jest udzielany online.

Warto pamiętać, że warunki na jakich są udzielane, różnią się w zależności od podmiotu, który je udziela. Z pewnością szybki kredyt gotówkowy będzie znacznie tańszy w banku niż podobna szybka pożyczka gotówkowa w firmie pożyczkowej.

Przegląd kredytów i porównanie ofert w bankach

Podobnie jest w przypadku wszystkich pozostałych kredytów, musimy być on dopasowany do potrzeb, ale i przede wszystkim do możliwości finansowych. Zbyt wysokie rata w niepewnych czasach może spowodować kłopoty finansowe. Natomiast mała rata kredytowa, to długi czas związany ze spłatą zobowiązania i tym samym więcej zapłaconych odsetek. Z pewnością trudno jest znaleźć złoty środek, ale nie oznacza to wcale, że jest to niemożliwe.

Na początku jednak należałoby sprawdzić, jakie propozycje kredytowe znajdziemy w bankach. I to zarówno kredyty gotówkowe tradycyjne, jak i szybkie kredyty gotówkowe przez internet.

Co oznacza, że o wybranym kredycie możemy powiedzieć, że jest to korzystny kredyt gotówkowy? Takie oferty mają kilka wspólnych cech.

Korzystny, a jednocześnie szybki kredyt gotówkowy

Nie trzeba być doradcą kredytowym, aby stwierdzić, że im niższe będzie RRSO oraz całkowity koszt kredytu, to tym kredyt będzie tańszy.

Najlepiej jest zwracać uwagę na oba te czynniki. Jest to najważniejszy element, który powinien być wzięty pod uwagę przy porównywaniu ofert kredytowych.

Jeżeli szukasz taniego kredytu, to cena kredytu będzie zawsze priorytetowa.

Gdzie znajdziesz RRSO i całkowity koszt kredytu? W formularzu informacyjnym dotyczącym kredytu, w umowie kredytowej oraz w przykładzie reprezentatywnym (ale jest to wyłącznie przykład szacunkowy). Bank jest zobowiązany dostarczyć Tobie taką informację i to jeszcze przed podpisaniem umowy.

W ten sposób, mając zaledwie dwa formularze (jedna oferta z jednego banku, druga z innego) z łatwością je porównasz, co pozwoli wybrać tańszą. Nawet najmniejsze różnice w cenie kredytu mogą mieć przełożenie na domowe finanse w przyszłości.

Co zawiera całkowity koszt kredytu?

Poza odsetkami, których łączny koszt zależy od oprocentowania nominalnego (oraz równocześnie od wysokości kredytu i czasu kredytowania), na koszt całkowity wpływają również wszystkie inne koszty, które pobiera bank. Jeżeli są one konieczne do otrzymaniem kredytu.

Koszty pozaodsetkowe:

  • prowizja,
  • opłata przygotowawcza,
  • ubezpieczenie,
  • pozostałe koszty.

Do całkowitych kosztów kredytów nie wlicza się kosztów opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta. Występują one najczęściej przy kredytach i pożyczkach hipotecznych.

Szybki kredyt gotówkowy przez internet

Szybkie kredyty i pożyczki gotówkowe oraz kredyty konsolidacyjne są w dużej części dostępne przez internet.

Wyróżniamy dwa rodzaje takich kredytów:

  • częściowo online: wniosek kredytowy wysyłany jest przez internet, a podpisanie umowy odbywa się w placówce lub przez kuriera,
  • w pełni online: cała procedura od złożenia wniosku, aż po podpisanie umowy wykonywana jest przez internet i telefonicznie.

Dużym plusem, jakim jest kredyt internetowy, to szybkość w przesłaniu wniosku. Nie tylko, że nie musimy odwiedzać placówki bankowej, ale i często wszystkie niezbędne dokumenty do kredytu, możemy wygenerować na poziomie online.

W niektórych bankach pieniądze z kredytu online otrzymamy na konto w tym samym dniu, w którym złożyliśmy wniosek.

Nie każdy szybki kredyt gotówkowy internetowy jest super okazją. Istotna jest zawsze analiza ofert kredytowych.

Jak znaleźć lepszy kredyt gotówkowy? Tylko porównując oferty kredytowe

Bardzo ważne zadanie, a może i najistotniejsze przed dokonaniem wyboru banku, jest porównanie kredytów. Bez tego możemy liczyć wyłącznie na łut szczęścia, że trafimy na korzystną ofertę.

Korzystając z powyższej listy banków i kredytów, mamy sposobność wysłania zapytanie do wybranych podmiotów. Po otrzymaniu formularzy informacyjnych można zacząć analizę kredytową.

Nie należy się spieszyć z wyborem banku! Lepiej jest poświęcić trochę więcej czasu na porównanie, niż za kilka miesięcy szukać kredytu konsolidacyjnego i dodatkowej gotówki.

Kredyt gotówkowy, podobnie jak każdy inny kredyt bankowy, wymaga posiadania odpowiedniej zdolności i wiarygodności kredytowej. Co w sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa nie jest najlepsza, ale nie znajdujemy się w żadnej bazie dłużników? Możemy zastanowić się nad szybką pożyczką pozabankową – krótkoterminową lub ratalną. Nie będzie to najtańsze i najlepsze rozwiązanie, ale może być jedynym, aby utrzymać płynność finansową.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok