Symulator kredytu w banku. Porównanie rat kredyty w bankach

2023-10-01 – ostatnia aktualizacja

Symulator kredytu w banku, to nic innego, jak wyliczenia szacunkowych rat kredytowych przy zadanych parametrach kredytu. Można w takiej sytuacji skorzystać z kalkulatorów i porównywarek kredytowych.

symulator kredytu w banku

Narzędzia finansowe służące do wyszukiwania kredytów i wyliczania rat kredytowych oraz kosztów kredytowych, bardzo często zwane są symulatorami kredytów, kalkulatorami czy porównywarkami kredytowymi.

Nie nazwa takiego narzędzia jest ważna, ale to, że umożliwiają:

 • zapoznanie się z propozycjami kredytów bankowych,
 • symulację rat przy zadanych parametrach kredytowych,
 • kontakt z wybranymi instytucjami w sprawie finansowania.

Należy jednak podkreślimy, że wszelkiego rodzaju wyliczenia, to jedynie są symulacje rat i ewentualnych kosztów, ponieważ ostateczne wyniki oferty, bank przedstawia dopiero po przeprowadzeniu analizy ryzyka kredytowego. Obejmuje ono ocenę zdolności i wiarygodności kredytowej.

Do najczęściej spotykanych, a tym samym i najbardziej popularnych, można zaliczyć:

1. Porównywarkę kredytów gotówkowych – do wyszukiwania kredytów i pożyczek gotówkowych w bankach.
2. Porównywarkę kredytów hipotecznych – kredyty hipoteczne (mieszkaniowe). Umożliwiają wysłanie wniosku zarówno do banku, jak i pośrednika finansowego.

Bardzo rzadko spotykane są porównywarki kredytów konsolidacyjnych i samochodowych.

Symulator kredytu bankowego

Symulacji kredytu bankowego można dokonać w serwisie w zakresie kredytów i pożyczek gotówkowych oraz kredytów hipotecznych.

Wystarczy wpisać tylko dwa główne parametry do wyliczeń: wysokość kredytu oraz okres kredytowania.

Czas spłaty kredytu gotówkowego podawany jest w miesiącach, a kredytu hipotecznego w latach.

Można jeszcze zaznaczyć kilka innych parametrów szukania, ale te dwa w zupełności wystarczą, aby sprawdzić ile (mniej więcej) wyniesie rata kredytowa.

Dlaczego jest to tylko symulator kredytu, a nie Kalkulator Dokładnych Rat Kredytowych? Szczegółowe obliczenia rat może przeprowadzić wyłącznie bank. Wysokość raty zależy nie tylko od wysokości i okresu kredytowania, ale także od końcowej oferty, która zawsze uwzględnia ocenę kredytową.

Żaden symulator, czy to na stronach kredytowych czy na stronach banków, nie bierze pod uwagę tych czynników.
Kredyty kalkulator – czy różni się w jakiś zasadniczy sposób od symulatora kredytu?

Symulator kredytu hipotecznego

O całkowitym koszcie kredytu hipotecznego decyduje znacznie więcej czynników niż dla kredytu gotówkowego. Cała sprawa jest bardzie skomplikowana, ponieważ ostateczne warunki, na jakich zostanie udzielony kredyt, zależy m.in. od wysokości posiadanego wkładu własnego.

Im większy wkład ponad wymagane 20%, tym lepsze warunki kredytowania. Bank może wówczas zrezygnować z prowizji lub obniżyć marżę kredytu hipotecznego, a to ma znacznie przy wysokości raty i kosztu całkowitego. Marża może być jeszcze mniejsza, jeżeli zdecydujesz się na skorzystanie z produktu dodatkowego, np. z konta osobistego czy karty kredytowej.

Korzystanie z hipotecznego symulatora kredytowego i opieranie swoich decyzji na otrzymanych wynikach jest obarczone większym ryzykiem złego wyboru niż przy kredytach gotówkowych.

Symulator rat kredytu gotówkowego i hipotecznego

Symulator rat kredytu gotówkowego i hipotecznego? Pomoże przede wszystkim zaoszczędzić czas. Wyobraź sobie, ile czasu stracisz (?), jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś na temat 5 kredytów gotówkowych w pięciu bankach. Kilka dni co najmniej. A tak z kalkulatorem raty kredytu zrobisz to w kilka minut.

Gwoli prawdy, kilka minut wystarczy na wpisanie parametrów i wysłanie formularzy kontaktowych. Natomiast sama rozmowa telefoniczna z doradcami z kilku banków, zajmie trochę czasu.

W każdy bądź razie pierwszy krok w drodze po kredyt gotówkowy czy hipoteczny został poczyniony.

Symulacja wysokości raty i kosztów przy różnych wariantach kredytu i czasie spłaty jest istotne. Szczególnie ważne jest to w przypadku kredytów mieszkaniowych. Otrzymana rata kredytowa, chociażby tylko mocno oszacowana, pozwala sprawdzić jakie będzie miała implikacje na stan domowego budżetu.

Możesz zatem wydłużyć lub skrócić czas kredytowania – sprawdzić jak to wygląda. I to wszystko zanim zostanie złożony wniosek kredytowy.

Dopiero wówczas, kiedy orientacyjnie będziesz wiedział, jaka rata Ciebie interesuje, należy skontaktować się z wybranymi bankami.

Jakie są plusy kontaktu telefonicznego? Masz zapewniony komfort, że nikt nie usłyszy o czym rozmawiasz z doradcą. Kontakt online czy telefoniczny jest praktykowany nie tylko ze względu na wygodę.

Czy wiesz, że w niektórych sytuacjach, lepiej jest skorzystać z kredytu gotówkowego niż hipotecznego? Jaki kredyt lepszy gotówkowy czy hipoteczny?

Symulator kredytowy a kredyt hipoteczny. Skorzystać przy wyborze banku?

Chcesz sprawdzić, jak duża będzie rata kredytu hipotecznego? Możesz to zrobić z kalkulatorem kredytu. Ale, chyba lepszą opcją jest kontakt z dobrym pośrednikiem finansowym.

Kredyt hipoteczny pozwala sfinansować zakup mieszkania lub innej wybranej nieruchomości. Ale jest to zbyt poważna inwestycja, aby wybrać kredyt z symulatorem.

Oszacować raty, proszę bardzo. Sprawdzić propozycje kredytowe w bankach? Również to można zrobić. Jeszcze wysłać wniosek w sprawie kontaktu do banku i specjalisty i to wszystko.

Dlaczego warto korzystać z symulatora kredytów?

Jeżeli narzędzie jest rozpatrywana w ujęciu całościowym, to powodów, dla których warto skorzystać z symulatora kredytu jest kilka.

1. Sprawdzisz propozycje kredytów w bankach, które zostały włączone do kalkulatora.
2. Oszacuje wysokość raty oraz całkowitego kosztu kredytu.
3. Możesz obliczyć szacunkowo wysokość raty kredytu spłacanego w ratach malejących lub stałych.
4. Wysokość raty zobowiązania dostosujesz do swoich możliwości finansowych, wydłużając lub skracając okres kredytowania.
5. W kilku szybkich krokach wniosek kontaktowy wyślesz do wybranych banków.

Symulacja kredytu i co dalej

Jeżeli już już mamy przygotowaną listę banków z symulatora, np. kredyt na 20 tys. zł gotówkowy, to należy teraz już tylko wybrać te, z którymi skontaktujemy się w sprawie kredytu. Sam proces ubiegania się o kredyt gotówkowy, wbrew upowszechnionym opiniom, nie jest wcale długi czy skomplikowany.

Banki wymagają dowodu osobistego i zaświadczenia o zarobkach. Dowód osobisty oczywiście potwierdzi naszą tożsamość, wiek czy narodowość. Obcokrajowcy muszą mieć ze sobą paszport oraz kartę pobytu.

Zaświadczenie o dochodach jest również potrzebne do wypełnienia wniosku kredytowego. Należy bowiem podać informacje na temat uzyskiwanych zarobków i rodzaju umowy o pracę. We wniosku należy podać oczywiście również kwotę, którą chcemy pożyczyć oraz czas, w którym zamierzamy kredyt spłacić.

Jeżeli wszystkie dokumenty są dostarczone, wniosek poprawnie wypełniony, to bank ostatecznie weryfikuje zdolność kredytową klienta (pierwsza była podczas rozmowy telefonicznej) i sprawdza wiarygodność kredytową.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać 300 tys kredytu 2023?

O kredyt na 300 tys. zł najczęściej pytamy w kontekście kredytu mieszkaniowego. Rzadziej, a nawet bardzo rzadko, o kredyt gotówkowy czy konsolidacyjny. Ale jest on dostępny w Santander Bank oraz w PKO BP.

Dlatego odpowiemy na pytanie: ile trzeba zarabiać żeby dostać 300 tysięcy kredytu hipotecznego w 2023? I podobnie jak w przypadku symulatora rat kredytu hipotecznego, w tym przypadku również obliczenia muszą zostać oszacowane.

Wysokość zarobków jest oczywiście niezwykle istotna przy ubieganiu się o kredyt na 300 tys. zł, ale poza samym elementem dochodowym, do obliczenia zdolności kredytowej brane są również wydatki w gospodarstwie domowym. O tym należy pamiętać.

Ile trzeba zarabiać netto żeby dostać 300 tys kredytu 2023? Przy założeniu, że inne zobowiązania kredytowe wynoszą 0 zł.

Singiel – jednoosobowe gospodarstwo domowe:

 • 15 lat: 6200 zł.
 • 20 lat: 5700 zł.
 • 25 lat: 5600 zł.

Gospodarstwo 2+2:

 • 15 lat: 8200 zł.
 • 20 lat: 8000 zł.
 • 25 lat: 7900 zł.
Wyliczenia dokonane z symulatorem zdolności kredytowej należy potraktować poglądowo. Wysokość maksymalnego kredytu będzie różna w każdym z banków.

Ile wynosi rata kredytu 200 tys na 10 lat?

Symulator rat kredytowych jest również pomocny do wyliczenia rat kredytu na 200 tys. zł na 10 lat, ale w tym przypadku będzie to kredyt gotówkowy.

Załóżmy, że prowizja wynosi 0% i nie ma ubezpieczenia. Wówczas jedynym kosztem będą odsetki. Ich wysokość jest uzależniona od czasu spłaty. Ile wynosi rata równa kredytu oraz koszt odsetkowy dla 200 tys. zł na 10 lat?

Oprocentowanie nominalne roczne RSO:

9%: 2 533,52 zł – 104 021,86 zł.
10%: 2 643,01 zł – 117 161,77 zł.
11%: 2 755,00 zł – 130 600,03 zł.
12%: 2 869,42 zł – 144 330,28 zł.

Ile wynosi rata kredytu 400 tys na 30 lat?

W tym przypadku kredytu gotówkowego na 400 tys. złotych nie ma co szukać, ponieważ takiego kredytu nie zaoferuje żaden bank. Obliczenia z symulatorem rat dotyczyć będą kredytu hipotecznego.

Założenia do oszacowania raty:

 • cena zakupu nieruchomości: 490 tys. zł,
 • kwota kredytu hipotecznego: 400 tys. zł,
 • okres kredytowania: 360 miesięcy – 30 lat,
 • marża podstawowa: 2,60%,
 • LTV: 81,64%.

Rata kredytu 400 tys. zł na 30 lat: 3 380,94 zł dla oprocentowania 9,56%.

Ile wynosi rata kredytu 300 tys na 30 lat?

Symulator raty kredytu hipotecznego 300 tysięcy złotych na 30 lat:

Założenia do oszacowania raty:

 • cena zakupu nieruchomości: 490 tys. zł,
 • kwota kredytu hipotecznego: 400 tys. zł,
 • okres kredytowania: 360 miesięcy – 30 lat,
 • marża podstawowa: 1,99%,
 • LTV: 75%.

Rata kredytu 300 tys. zł na 30 lat: 2 360,10 zł dla oprocentowania 8,75%.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok