Rata kredyt gotówkowy

Rata kredytu gotówkowego może być… mała lub duża. Oczywiście, że jest to banał, niemniej jednak, jest to stwierdzenie prawdziwe, ale jednocześnie mocno subiektywne.

rodzaje kredytów konsolidacyjnych

Rata kredytowa w wysokości 500 zł w przypadku kredytu gotówkowego konsolidacyjnego 50000 zł na 8 lat jest niewielka. Dla kredytu gotówkowego w wysokości 5000 zł na 12 miesięcy będzie to rata duża. Dla zarobków netto na poziomie 8000 zł jest to niewielki wydatek, a dla 2500 zł bardzo istotny. Itd, itd.

Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego? I to bez konieczności wchodzenie szczegółowo w matematyczne obliczenia i bez stosowania „magicznych” wzorów.

Rata kredytu jest to całkowita kwota do spłaty (kapitał + koszt całkowity kredytu) podzielona przez liczbę miesięcy spłaty zobowiązania.

Kontaktując się z bankiem w sprawie kredytu gotówkowego, a następnie po podpisaniu umowy kredytowej, otrzymasz harmonogram spłaty kredytu: daty płatności rat oraz ich wysokość.

Z poniższymi bankami możesz się skontaktować w sprawie kredytu gotówkowe. Po oszacowaniu wstępnej zdolności kredytowej, bank będzie mógł przedstawić Tobie szczegółową propozycję dla konkretnej kwoty kredytu i czasu kredytowania.

Rata kredyt gotówkowy RODZAJE

Wysokości rat kredytowych będą się w oczywisty sposób od siebie różnić, to nie tylko w zależności od oferty jaką wybierzemy, ale i kwoty i okresu kredytowania.

Dodatkowo rozróżniamy dwa rodzaje rat:

 • Raty malejące. Początkowe raty kredytu są znacznie wyższe niż końcowe – pierwsza rata jest największa, a ostatnia najmniejsza. Wzięcie kredytu gotówkowego z system rat malejących oznacza tańszy kredyt (mniejszy koszt odsetkowy), ale wymagana jest większa zdolność kredytowa (brana jest pod uwagę rata najwyższa).
 • Raty równe (stałe). Raty są w jednakowej wysokości przez cały czas trwania umowy o kredyt gotówkowy. Zalety są dwie: większa jest zdolność kredytową oraz wygodniej zaplanować domowe finanse. Wada: kredyt jest droższy (większy koszt odsetkowy).

Aby dokładnie wyliczyć ratę kredytu gotówkowego należy skontaktować się z bankiem, w którym chcemy wziąć kredyt gotówkowy. Korzystając z kalkulatorów lub porównywarek kredytowych, należy mieć na uwadze, że zaprezentowane wyniki mają charakter szacunkowy (opierają się najczęściej na RRSO przykładu reprezentatywnego).

Kredyt gotówkowy z niską ratą

A czy prawdą jest, że tani kredyt gotówkowy, to kredyt z niską ratą? Nie. Jak już wiemy, całkowita kwota do zapłaty składa się z kapitału i kosztów kredytowych (odsetki, ale również może to być prowizja i koszty dodatkowe). Im dłużej zatem będziemy spłacać kredyt, tym rata będzie niższa:

Kredyt gotówkowy 20 000 zł, oprocentowanie nominalne roczne 7,5%, raty stałe:

 • 4 lata – 483,58 zł,
 • 5 lat – 400,76 zł,
 • 6 lat – 345,80 zł,
 • 7 lat – 306,77 zł,
 • 8 lat – 277,68 zł,
 • 9 lat – 255,22 zł,
 • 10 lat – 237,40 zł.

Rata jak widać jest niższa, ale z każdym dodatkowym miesiącem spłaty rośnie koszt odsetkowy (który w tym przypadku jest jedynym kosztem).

Kredyt gotówkowy 20 000 zł, oprocentowanie nominalne roczne 7,5%, raty stałe:

 • 4 lata – 3 211,75 zł,
 • 5 lat – 4 045,54 zł,
 • 6 lat – 4 897,76 zł,
 • 7 lat – 5 768,30 zł,
 • 8 lat – 6 657,03 zł,
 • 9 lat – 7 563,79 zł,
 • 10 lat – 8 488,42 zł.

Jak widać zatem, rata kredytowa powinna być dobrze dopasowana do możliwości finansowych w okresie spłaty kredytu.

Sprawdź również wyliczenia rat i kosztów całkowitych kredytów: kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 8% oraz kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 9%.

Raty kredytowe a stopy procentowe

Ostatnie pytanie, które zadamy, dotyczy stóp procentowych. Czy podwyżka stop procentowych wpływa na wysokość rat kredytu gotówkowego? Ależ oczywiście, że tak. Tylko pod warunkiem, że jest to kredyt gotówkowy ze zmiennym oprocentowaniem.

Stopa referencyjna określana przez Radę Polityki Pieniężnej, wyznacza maksymalne stawki dopuszczalne we wszystkich typach kredytów i pożyczek.

Ile może wynieść oprocentowanie kredytu gotówkowego? Sky is the limit…? Maksymalne dopuszczalne oprocentowanie kredytów i pożyczek.

Jeżeli RPP NBP podnosi stopy procentowe, to rosną raty kredytów ze zmiennym oprocentowanie. Odwrotna sytuacja następuje w przypadku obniżki stóp procentowych.

Kredytobiorcy spłacający kredyty gotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem skutki podwyżki lub obniżki stóp odczują z pewnym opóźnieniem. Wynika to przede wszystkim z różnego cyklu aktualizowania oprocentowania w poszczególnych bankach (może to być np. 1-miesięczny, 3-miesięczny, 6-miesięczny okres ustalania stawek).


Aktualne wysokości stóp procentowych znajdziesz na stronie Narodowego Banku Polski: nbp.pl.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok