Rankingi kredytowe są nieobiektywne i nie uwzględniają one wszystkich kluczowych elementów decydujących o ofercie kredytowej. Jeżeli znajdujemy opinię, że wybór kredytu lub pożyczki powinien opierać się na obiektywnych przesłankach, to trudno się z tym nie zgodzić. Ale każdy ranking, podobnie jak porównywarka kredytów, to tylko jedno z narzędzi, które ma nam pomóc w znalezieniu korzystnej oferty.

Ranking kredytów, to nie jest najtańszy kredyt gotówkowy

Na początku zapoznajmy się z tym co znajdziemy w najpopularniejszych bankach:

Co decyduje o koszcie kredytu gotówkowego

Co wpływa na koszt kredytu gotówkowego? Jego cena zależy od wielu czynników, z których można wyróżnić następujące:

  • wysokość kredytu,
  • okres kredytowania,
  • oprocentowanie nominalne,
  • prowizja kredytowa,
  • koszty pozostałe, np. ubezpieczenie, opłata za rozpatrzenie wniosku, dodatkowe zabezpieczenie,
  • system rat kredytowych,
  • data wypłaty kredytu,
  • data płatności rat kredytowych,
  • ocena zdolności i wiarygodności kredytowej.

Czy wszystkie te czynniki są brane przy tworzeniu rankingu kredytów gotówkowych? Oczywiście, że nie. Jest tylko modelowy pan Jacek z małżonką, zarabiają wspólnie 7000 zł netto, nie mają dzieci, zobowiązań kredytowych i mieszkają w duży mieście. Potrzebują kredyt gotówkowy na 40 tys. zł na 8 lat. Raz-dwa-trzy wysyłamy zapytanie do 15 banków, 10 z nich odpowiada i przesyła propozycję kredytową (nie ofertę!) i mamy już gotowy:

RANKING KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH 40000 ZŁ NA 8 LAT – SIERPIEŃ 2021

Być może taki ranking został przygotowany na potrzeby banku i zamieszczony w kilku portalach finansowych? Tani i skuteczny sponsoring…

Potencjalny klient kontaktuje się tak szybko, jak to jest możliwe z bankiem nr 1. Warunki są całkowicie inne niż w rankingu. Nic się nie zgadza. Koszt całkowity jest inny. Rata kredytowa odbiega od tej przedstawionej w rankingu. Dlaczego? Bo to jest tylko tzw. ranking…. A tutaj nie ma mowy o INDYWIDUALNEJ OCENIE KREDYTOWEJ klienta, czyli o jego zdolności i wiarygodności kredytowej.

Twój ranking kredytów gotówkowych

Jeżeli już wiemy, że prezentowane rankingi kredytów gotówkowych są to pseudorankingi, to powinniśmy się zastanowić nad tym, jak stworzyć swój własny?

Całkowity koszt kredytu jest zaprezentowany w formularzu informacyjnym. Niezależnie czy kontaktujemy się przez internet, czy w placówce bankowej, bank ma obowiązek taki formularz nam przekazać. Znajdziemy w nim między innymi informację o RRSO i całkowitym koszcie kredytowym. I na podstawie tych danych możemy stwierdzić, która oferta kredytowa jest tańsza.

Nie musimy wcale przeprowadzać analizy 20 banków! Wystarczy 2-3 oferty, aby dokonać wyboru. Pamiętaj, że każde Twoje zapytanie o kredyt, to również wysłanie przez bank zapytania o Twój raport w BIK. Zbyt duża liczba zapytań w krótkim czasie, może spowodować obniżkę wiarygodności kredytowe, a to oznacza gorsze warunki kredytowania, a w skrajnych przypadkach odmowę udzielenia kredytu.

Aktualny ranking kredytów gotówkowych 2021

1. Już wiesz, że ranking kredytowy nie oznacza wcale, że bank nr 1 w rankingu, udzieli najtańszego kredytu.

2. Modelowego klienta rzadko odpowiada rzeczywistemu klientowi.

3. Ranking nie jest uszeregowane wg najlepszej propozycji dla klienta – od najtańszych do najdroższych – ale wg czynnika, który ma kluczowe znaczenie dla twórcy takiego rankingu.

4. Nie można stworzyć rankingu kredytów gotówkowych wg wysokości RRSO.

5. Aktualny ranking kredytów gotówkowych na wiosnę i lato 2021 roku… Powinno być bez komentarza, ale zwróćmy uwagę na fakt, że propozycje kredytowe w bankach są dynamiczne. Oznacza to, że pojawia się wiele nowych propozycji, a wycofywane są stare. Ranking przeglądany późnym latem, może być całkowicie nieaktualny, jeżeli został stworzony wczesną wiosną.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.