Ranking kredytów gotówkowych 2023

Ranking kredytów gotówkowych 2023 w bankach? Przede wszystkim to Twoja zdolność kredytowa i wiarygodność kredytowa wpływa na ostateczne warunki kredytowe, które zaproponuje bank. Ranking może pomóc w podjęciu decyzji, ale nie oznacza to wcale, że bank nr 1, to najlepszy kredyt dla Ciebie.

ranking kredytów gotówkowych 2022

Pytanie, które bardzo często pojawia w się w kręgu osób, które szukają kredytów i pożyczek, brzmi: jaki jest najlepszy ranking kredytów gotówkowych 2023 roku? I tak naprawdę nie ma odpowiedzi na tak postawione pytanie. Przyczyn jest kilka, z których część poruszymy poniżej.

Szukasz kredytu gotówkowego? To z pewnością masz już oszacowaną kwotę, którą zamierzasz pożyczyć. Przypuśćmy, że poszukujesz kredytu na wyremontowanie mieszkania. Po podliczeniach wychodzi ok. 17000 zł. Czy znajdziesz taki ranking? Nie. Dlaczego? Zdecydowana większość rankingów jest tworzona wyłącznie na określone kwoty, np. 20 tys. zł – czyli blisko uśrednionemu kredytowi, np. za ostatnie 6 miesięcy – lub są tworzone automatyczne.

W pierwszym przypadku jest większe prawdopodobieństwo, że osoba zainteresowana kliknie w dany link i zapozna się z materiałem. W przypadku drugim, porównywarka kredytów lub podobne narzędzie analityczne, wylicza przeważnie na podstawie przykładu reprezentatywnego raty kredytowe. I jest gotowy ranking kredytów gotówkowych na styczeń 2023 r., a później i na luty, marzec, kwiecień, itd. Ale niewielka jest szansa, że będzie to miało coś wspólnego ze stanem faktycznym…

Różne warunki na jakich są udzielane kredyty gotówkowe

Zwróć uwagę na jeszcze inny aspekt: propozycja kredytowa dotyczące produktu kredytowego może się różnić w zależności np. od kwoty kredytu lub czasu kredytowania.

Przykładowo w banku A kredyty gotówkowe do kwoty 20 tys. zł są oferowane z oprocentowaniem 9% w skali roku, z prowizją 8%. Powyżej tej kwoty, ale nie większej niż 50 tys. zł oprocentowanie wynosi 11%, a prowizja 5%. Powyżej 50 tys. zł konieczne jest wykupienie ubezpieczenia, a spłata kredytu powyżej 60 miesięcy jest dostępna tylko do kredytów powyżej 25 tys. zł. I to w ramach tej samej propozycji kredytowej!

Na przykład pożyczka w Alior Bank powyżej 70 000 zł (wraz z kredytowanymi kosztami) wymaga zabezpieczenia jej spłaty w formie cesji z umowy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy i NNW. W Santander Bank wysokość oprocentowania i okres kredytowania ustalane są indywidualnie na podstawie analizy zdolności kredytowej i oceny ryzyka kredytowego.

To może dać sobie spokój z rankingami i sprawdzić reklamy i na takiej podstawie wybrać bank? Pewnie, że można, tylko… po co?

Zamiast rankingu kredytów gotówkowych 2023 r.

To krytyczne spojrzenie na rankingi kredytowe nie ma na celu dezawuować potrzeby ich tworzenia, ponieważ dla niektórych potencjalnych kredytobiorców, mogą stanowić cenne źródło informacji i pomóc w dokonaniu wyboru. Należy jednak podchodzić do nich z dystansem i nie traktować ich bezkrytycznie, jako jedyne obiektywne źródło informacji.

To w takim razie nie ma możliwości wyboru tańszego kredytu? Oczywiście, że jest i możesz to zrobić samodzielnie, a jednocześnie nie musisz być doradcą finansowym, aby sobie z tym sobie poradzić.

Jeżeli podstawowym wyznacznikiem jest cena kredytu, to niezbędne jest zapoznanie się z propozycjami banków, a w następnie porównanie wybranych ofert kredytowych.

Pamiętaj, że propozycja kredytowa jest ogólna, w zasadzie przeznaczona dla każdego potencjalnego klienta, natomiast oferta kredytowa ma charakter indywidualny.

Koszt, jaki zapłacisz za pożyczony kapitał, jest ceną kredytu. Obecnie, po podwyżkach stóp procentowych, różnice w kosztach kredytów stają się coraz większe.

No to co z tym obiektywnym rankingiem kredytów gotówkowych?

Zdajesz sobie sprawę z tego, jak trudno jest stworzyć obiektywny i najlepszy ranking kredytów gotówkowych. Tak dużo czynników wpływa na ostateczny kształt oferty kredytowej, że w praktyce utworzenie takiego rankingu nie jest możliwe.

Ale co więcej, do wzmocnienia postawionej tezy, można również użyć dwóch innych argumentów:

  • Tworząc ranking kredytów gotówkowych należy posłużyć się tzw. modelowym klientem, czyli takim, który na pewno otrzyma kredyt w ustalonej wysokości. Ma zatem on dobrą ocenę kredytową: odpowiednio wysokie dochody, określone wydatki, sytuację rodzinną i materialną. I oczywiście pozytywną historię kredytową. Dopiero wówczas wysyłamy zapytania do banków i… tworzymy ranking.
  • Możliwe jest utworzenie rankingu kredytów, biorąc pod uwagę określone elementy w taki sposób, aby wybrany bank był na pierwszym miejscu ze swoją propozycją kredytu gotówkowego.

Najważniejsza rzecz nie jest brana pod uwagę w rankingach

Ale rzeczą najważniejszą, która nie może być uwzględniona w jakimkolwiek rankingu jest ocena kredytowa potencjalnego kredytobiorcy, na którą składa się ocena zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej.

To wszystko powoduje, że ostateczna oferta kredytowa jest INDYWIDUALNA i może się w znaczący sposób różnić od zaproponowanym innym klientom ubiegającym się o taki sam kredyt. Uwzględniać należałoby również taki fakt, że większość propozycji kredytowych można negocjować, a im lepiej jesteśmy postrzegani przez bank, to tym bardziej jest on skłonny uatrakcyjnić swoją ofertę.

Nie zapominajmy, że propozycje kredytów gotówkowych zmieniają się co jakiś czas, a w okresie podwyżek stóp procentowych, zmiana ta może być bardzo dynamiczna. To co jest aktualne na początku stycznia 2023 r. niekoniecznie musi być w ofercie na koniec miesiąca.

Co zrobić, kiedy spłacasz kilka kredytów gotówkowych i chcesz uzyskać dodatkowy kredyt lub zmniejszyć ratę kredytową? Przeczytaj: Kredyty konsolidacyjne ranking banków 2023.

Ranking kredytów gotówkowych 2023 r. aktualizacja artykułu 8 stycznia 2023 r.


Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok