Rachunki bankowe dla firm – sprawdź, jeżeli nie wiesz gdzie można założyć konto bankowe, w sytuacji, kiedy prowadzisz działalność gospodarczą.
Rachunek firmowy nie jest wymagany przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Owszem jest konieczne posiadanie rachunku w banku do płatności ZUS czy do US, ale żadne przepisy nie wymagają posiadania rachunku bankowego stricte firmowego. Bardzo często takie rachunki są droższe w prowadzeniu niż konto osobiste. Można jednak znaleźć darmowe rachunki firmowe, chociaż takich ofert bankowych jest coraz mniej.
Czy warto jest założyć konto firmowe w banku
Plusy konta firmowego? To przede wszystkim większa przejrzystość w prowadzeniu płatności firmowych i odseparowanie ich od płatności osobistych. Dodatkowo po pewnym czasie możemy liczyć na możliwość wysłania wniosku o otworzenie linii kredytowej czy debetu w rachunku. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy przedsiębiorca nie może liczyć na tradycyjny kredyt bankowy. Posiadając takie konto firmowe możemy liczyć również na oferty bankowe skierowane tylko i wyłącznie dla posiadaczy takiego rachunku.
Konto bankowe firmowe możemy założyć na dwa sposoby: w placówce bankowej i przez internet. Jeszcze kilka lat temu, najbardziej popularne było założenie rachunku bezpośrednio w banku. Obecnie większość osób skłania się do zakładania takiego konta przez internet, wypełniając bezpieczny, szyfrowany formularz.
Zanim wybierzemy bank i podpiszemy umowę o prowadzenie konta firmowego, warto je porównać i wybrać najlepsze. Powinno ono być dopasowane do prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczne jest zatem zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, jak również z regulaminem, zwłaszcza jeżeli są oferowane różne bonusy w zakresie jego prowadzenia.
Porównanie rachunków bankowych dla firm – na co zwracać uwagę?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku i konta firmowego, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?
- jaka jest wysokość opłat i prowizji (Tabela Opłat i Prowizji) za prowadzenie rachunku, używanie kart płatniczych, przelewy, opłaty stałe, wpłaty i wypłaty w placówkach banku.
- lokalizacja placówek bankowych i placówek partnerskich,
- liczba i lokalizacja bankomatów,
- dostępność usług przez internet, telefon komórkowy,
- oprocentowanie rachunku (czy wolne środki są oprocentowane i na jaką kwotę),
- dodatkowe usługi w ramach konta bankowego. Np.: możliwość założenia lokaty online, zmiana rachunku na inny, wniosek o kredyt lub limit w koncie, itp.
Sprawdź również:
- Kredyty i pożyczki gotówkowe dla firm – zarówno bankowe, jak i pożyczki niebankowe.
- Tani kredyt w banku? – Czy można taki kredyt znaleźć?