Rachunek bankowy dla firmy jednoosobowej

2024-03-11 – ostatnia aktualizacja

Rachunek bankowy dla firmy jednoosobowej – sprawdź wszystko poniżej, jeżeli nie wiesz w jakim banku takie konto założyć. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, to warto taką możliwość rozważyć.

rachunki bankowe dla firm jednoosobowych
Rachunek bankowy dla firmy jednoosobowej. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Rachunki bankowe dla firm jednoosobowych nie są wymagane przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Owszem jest konieczne posiadanie bankowego konta do dokonywania płatności do ZUS-u czy do Urzędu Skarbowego, ale żadne przepisy nie wymagają posiadania rachunku bankowego stricte firmowego.

Często takie rachunki są droższe w prowadzeniu niż konta osobiste, ale koszty z nimi związane można wliczyć do kosztów prowadzonej działalności.

Niekiedy zdarzają się promocyjne rachunki firmowe, które są darmowe przez pewien czas i po spełnieniu określonych warunków. Należy jednak zaznaczyć, że takich ofert bankowych jest stosunkowo niewiele.

Sprawdź również: Konto bankowe porównanie banków – przegląd rachunków dla konsumentów.

Czy warto jest założyć konto firmowe w banku

Plusy rachunku bankowego dla firmy jednoosobowej? To przede wszystkim większa przejrzystość w zarządzaniu finansami firmowymi i odseparowaniu ich od osobistych.

Dodatkowo po pewnym czasie prowadzenia takiego rachunku pojawi się możliwość otworzenie linii kredytowej czy limitu w rachunku. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy przedsiębiorca nie może liczyć na tradycyjny kredyt bankowy dla firm. Posiadacze kont firmowych mogą liczyć również na propozycje ze strony banku skierowane tylko i wyłącznie dla właścicieli firm.

Jak założyć rachunek bankowy prowadząc firmę jednoosobową? Konto firmowe można założyć na dwa sposoby: w placówce bankowej i przez internet. Jeszcze kilka lat temu, najbardziej popularne było założenie rachunku bezpośrednio w banku. Obecnie większość osób skłania się do zakładania takiego konta przez internet, wypełniając bezpieczny, szyfrowany formularz.

Zanim wybierzemy bank i podpiszemy umowę o prowadzenie konta firmowego, warto je porównać i wybrać najlepsze. Powinno ono być dopasowane do profilu prowadzonej działalności gospodarczej. Konieczne jest zatem zapoznanie się z tabelą opłat i prowizji, jak również z regulaminem, zwłaszcza jeżeli są oferowane różne bonusy w zakresie jego prowadzenia.

Porównanie rachunków bankowych dla firm – na co zwracać uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze banku i konta firmowego, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą?

 • Jaka jest wysokość opłat i prowizji (Tabela Opłat i Prowizji) za prowadzenie rachunku, używanie kart płatniczych, przelewy, opłaty stałe, wpłaty i wypłaty w placówkach banku.
 • Lokalizacja placówek bankowych i placówek partnerskich.
 • Liczba i lokalizacja bankomatów.
 • Dostępność usług przez internet, telefon komórkowy.
 • Oprocentowanie rachunku (czy wolne środki są oprocentowane i na jaką kwotę).
 • Dodatkowe usługi w ramach konta bankowego. Np.: możliwość założenia lokaty online, zmiana rachunku na inny, wniosek o kredyt lub limit w koncie, itp.

Jaki jest najlepszy rachunek bankowy dla firmy jednoosobowej?

Jest wiele pytań, na które należy odpowiedzieć. Podstawowe:

1. W jakim zakresie i jak często będziesz z niego korzystać?
2. Ile przelewów miesięcznie będziesz robić?
3. Czy potrzebny będzie limit kredytowy?
4. Bezpieczny i szybki dostęp do aplikacji mobilnej?
5. A może będziesz miał nadwyżkę na rachunku i chciałbyś, aby to był rachunek oprocentowany lub z możliwość zakładania lokaty?
6. Czy lepsze jest konto bankowe z kartą kredytową czy może z limitem kredytowym, darmowymi przelewami do ZUS-u i Urzędu Skarbowego?
7. Czy zamierzasz korzystać w przyszłości z usług oferowanych przez dany bank?

Pytań może być znacznie więcej, dlatego ważne jest, aby je sobie zadać i na wszystkie znaleźć odpowiedzi. Jeżeli stwierdzimy, że nie jest nam takie konto potrzebne, a wystarczy zwykłe osobiste, to powinniśmy pozostać przy tym, co mamy.

Konto firmowe można założyć w każdym momencie i nie jest to skomplikowana procedura. Obecnie nie musisz udawać się do banku i tracić czas na formalności. Ofertę w bankach sprawdzisz powyżej i możesz wybrać najlepszy rachunek dla Twojej firmy. Dyspozycję otwarcia konta firmowego zrobisz przez internet.

Rachunek bankowy dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Obecnie banki proponują między innymi:

 • 0 zł przelewy krajowe,
 • 0 zł za przelewy do ZUS i US,
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów,
 • bezpłatne wpłatomaty,
 • oprocentowany rachunek bieżący,
 • debet w rachunku.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok