Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku lub kilku kredytów, pożyczek gotówkowych? Czy warto skonsolidować kredyty bankowe? W zdecydowanej większości jest ona koniecznością. Ale czy opłacalna? Bardzo rzadko.

przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku

Krótko. Po co konsolidować kredyty? W praktyce nie chodzi o oszczędności, ale o poprawienie płynności finansowej.

Zasadniczym celem konsolidacji jest spłacenie starych zobowiązań i zredukowania ich liczby do niezbędnego minimum. Jednocześnie wydłużając odpowiednio czas kredytowania, można obniżyć miesięczną ratę kredytową do akceptowalnego poziomu. W ten sposób (chciałoby się dodać: w łatwy sposób) ratę kredytową można zmniejszyć nawet o 1/3 w stosunku do wysokości raty konsolidowanych zobowiązań.

Minusem konsolidacji, jak i każdego kredytu zresztą, jest koszt zobowiązania. Pomimo, że rata będzie niższa, a Twój dochód rozporządzalny większy, to wzrośnie całkowite zadłużenie. Dzieje się tak, ponieważ poza pożyczonym kapitałem, występuje również koszt całkowity kredytu, co powoduje, że najczęściej tańszą opcją jest spłata każdego z zobowiązań osobno.

Zanim zdecydujesz się na skonsolidowanie długów bankowych i skorzystanie z kredytu, należy:

 1. dokładnie przeanalizować swoją obecną sytuację finansową,
 2. szczególną uwagę zwrócić na najbliższe miesiące: czy nie szykują się nowe wydatki, spadek w uzyskiwanych dochodach, itp.
 3. zadecydować jakie produkty kredytowe chcesz skonsolidować, na jaką sumę i jaka nowa rata kredytowa byłaby odpowiednia,
 4. skontaktować się z wybranym banki i dokładnie poznać koszt całkowity kredytu.

Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku. Nie tylko gotówkowe

Jeżeli zdecydujesz się na konsolidację i chcesz płacić niższą ratę kredytową, która w zdecydowany sposób odciąży Twój domowy budżet, to należy skontaktować się z bankiem. Do wybranego banku wystarczy wysłać formularz kontaktowy i pracownik banku przedzwoni.

Jakie kredyty i pożyczki można skonsolidować? Czy tylko kredyty i pożyczki gotówkowe? Oczywiście, że nie, chociaż należy przyznać, że kredyty i pożyczki gotówkowe są najpopularniejsze, jeżeli chodzi o konsolidację kredytową.

Zakres konsolidacji, a tym samym i produkty, które można „połączyć”, zależy od wybranego banku. Jedne pozwalają na konsolidację wielu różnych kredytów, a niektóre ograniczaj tylko do kredytów gotówkowych, ich liczby i minimalnej kwoty konsolidacji.

W teorii skonsolidować można pożyczki i kredyty:

 • gotówkowe,
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • studenckie,
 • konsolidacyjne,
 • hipoteczne oraz
 • zadłużenie na kartach kredytowych i limitach ROR.

Szczegóły oczywiście uzyskasz w banku i to zarówno o zakresie konsolidacji, wysokości kredytu, czasie kredytowania oraz warunków jego uzyskania.

Jak konsolidacja kredytów wygląda w praktyce?

Najpopularniejszym kredytem konsolidacyjnym jest gotówkowy, który jest podobny do kredytu gotówkowego. Różnica w zasadzie polega tylko na tym, że we wniosku kredytowym dodatkowo należy wyszczególnić zobowiązania, które chcesz spłacić. Druga różnica jest taka, że pieniądze z kredytu nie są wypłacane kredytobiorcy, ale bank spłaca zobowiązania i udziela Tobie kredytu.

Przykładowo może to wyglądać w ten sposób:

Załóżmy, że obecnie spłacasz pożyczkę gotówkową – do spłaty pozostaje 12000 zł (rata wynosi 350 zł), kredyt gotówkowy – 5000 zł (rata 160 zł) oraz kredyt samochodowy – 8000 zł (rata 120 zł). Zatem w sumie łączna kwota rata wynosi 630 zł. Dzięki skonsolidowaniu zobowiązań i wydłużeniu czasu kredytowania miesięczna rata zostaje obniżona do 450 zł, co pozwala zmniejszyć obciążenie wydatków domowych o 180 zł, a okres spłaty zostaje ustalony na 5 lat.

Oczywistym jest, z tego co już napisane zostało powyżej, że kredyt konsolidacyjny to nie tylko pożyczony kapitał. Oznacza to, że poza kredytem konsolidacyjnym w wysokości 25 tys. zł (suma zobowiązań) dojdą również koszty kredytowe. Do kosztów całkowitych należy zatem doliczyć koszty odsetkowe oraz ewentualną prowizję, opłaty dodatkowe czy dobrowolne ubezpieczenie. Zatem o wysokość kosztu całkowitego zwiększy się wysokość Twojego aktualnego zadłużenia.

Zanim zdecydujesz się na konsolidację kredytów, konieczne jest dokładne przeanalizowanie kosztów z uwzględnieniem różnych okresów spłaty i ofert kredytowych. Pamiętaj również o tym, że im lepsza jest Twoja zdolność kredytowa i ocena kredytowa, tym większe są Twoje możliwości negocjacyjne, co może mieć przełożenie na lepsze warunki kredytowania.

1 komentarz do “Przeniesienie kredytu gotówkowego do innego banku”

 1. Dla ludzi którzy mają komornika, to nie ma żadnych konsolidacji kredytów. Nawet jak zwiększy dochody, to i tak część zabierze komornik.

  Dopóki nie spłacą zadłużenia, to nie ma co liczyć na kredyt.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok