Przeniesienie kredytu do innego banku. Kredyty konsolidacyjne

Przeniesienie kredytu do innego banku, czy nawet kilku kredytów może w pewien sposób poprawić bieżącą sytuację finansową. Kredyt konsolidacyjny jest najczęściej branym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy spłacane zobowiązania bankowe są dużym obciążeniem dla domowych finansów i chciałbyś obniżyć wysokość miesięcznej raty. Najgorszym rozwiązaniem byłaby oczywiście ucieczka od problemu i zaprzestanie regulowania zobowiązań. Dlatego warto jest zapytać w banku o konsolidację kredytową.

przeniesienie kredytu do innego banku. Kredyty konsolidacyjneNie czekaj, aż bank zacznie wysyłać monity i naliczać karne odsetki. Nie szukaj pomocy w firmach pożyczkowych, aby wziąć pożyczkę na spłatę raty czy zadłużenia. To tylko doprowadzi do powstania jeszcze większy kłopotów finansowych!

Jeżeli dostatecznie wcześnie skontaktujesz się z bankiem, to ten pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie. Jeżeli obawiasz się, że mogą pojawić się problemy z uregulowanie kilku zobowiązań z tytułu pożyczek czy zadłużenia na karcie kredytowej, to należałoby rozważyć połączenie kredytów w jeden (najczęściej niżej oprocentowany) i jednocześnie wydłużyć czas spłaty, aby obniżyć ratę.

Pamiętaj! W razie przejściowych kłopotów ze spłatą tylko jednego kredytu, bank może zgodzić się na:

  • wydłużenie okresu spłaty (zostanie podpisany aneks do umowy) lub
  • wakacje kredytowe„, czyli na zawieszenie na jakiś czas spłaty rat.

Przeniesienie kredytu do innego banku, czyli połączenie kredytów w jedno zobowiązanie

Jeżeli spłacasz kilka kredytów i pożyczek (2 lub więcej) szybszym i skuteczniejszym rozwiązaniem jest konsolidacja kredytów. Jest to tylko propozycja dla tych osób, które mają zdolność kredytową i którzy nie zaprzestali spłacać swoich zobowiązań (pozytywna historia kredytowa).

Często mówi się, że kredyt konsolidacyjny, to połączenie kredytów w jeden nowy. To „połączenie” to nic innego jak nowy kredyt, którym bank spłaca nasze zobowiązania (kredyty i pożyczki, które przedstawiliśmy do konsolidacji). Rata kredytowa będzie niższa niż suma rat płaconych dotychczas. Dlaczego? Ponieważ zostanie wydłużony okres kredytowania.

Pytania, które się nasuwa brzmi: Czy będzie to tańszy kredyt? Nie. Jest to na pewno kredyt droższy, ponieważ zapłacimy więcej odsetek ze względu na wydłużony okres spłaty. Dodatkowo, jak przy każdym kredycie, należy się liczyć się z kosztami poza odsetkowymi, takimi jak: prowizja, opłaty i niekiedy ubezpieczenie.

Ale niejednokrotnie jest to jedyne wyjście z sytuacji, kiedy istnieje obawa, że możesz utracić płynność finansową i nie ma wówczas na co czekać, tylko należy podjąć odpowiednie i szybkie działania.

Im tańszy kredyt konsolidacyjny, tym lepiej

A w jaki sposób znaleźć tani kredyt konsolidacyjny? Najlepiej byłoby porównać oferty bankowe i zdecydować się na wybór banku, którego oferta będzie najtańsza (jeżeli głównym kryterium wyboru jest cena).

Jeżeli nie wiesz, który kredyt konsolidacyjny jest tańszy, to należy sprawdzić RRSO kredytu (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). RRSO uwzględnia nie tylko samą wysokość odsetek od kredytu, lecz również wszystkie dodatkowe koszty i opłaty, np. prowizję za udzielenie kredytu i ubezpieczenia. Banki są zobowiązane ustawą do ich podawania. Podobnie porównać można kredyty z uwzględnieniem kosztów całkowitych

Podsumowując, jest kilka korzyści z kredytu konsolidacyjnego.

  • skonsolidować najczęściej można kredyty i pożyczki gotówkowe, samochodowe, hipoteczne, ratalne oraz zadłużenie na kartach kredytowych i w rachunkach ROR,
  • nie musisz pamiętać o wielu terminach płatności,
  • poprawa zdolności kredytowej, stąd oferty kredytów konsolidacyjnych z dodatkową gotówką,
  • spłata kredytu rozłożona na dłuższy czas, dzięki czemu rata kredytu będzie niższa,
  • oprocentowanie może być niższe niż przy kredycie lub pożyczce gotówkowej na dowolny cel,
  • przy niewielkim kredycie konsolidacyjnym nie jest wymagane dodatkowe zabezpieczenia i poręczyciele.

Sprawdź również:

przeniesienie kredytów i pożyczek do innego banku

Aktualizacja wpisu: 2 września 2022 r.
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok