Przenieś swoje kredyty do innego banku i obniż ratę!

Przenieś swoje kredyty do innego banku i obniż ratę kredytową. Czy warto zainteresować się konsolidacją kredytową i kredytem konsolidacyjnym? Kłopoty finansowe mogą mieć różne źródła i skutki. Podobnie jak i możliwości ich rozwiązania. Jeżeli w każdym miesiącu płacisz kilka rat kredytowych, to można obniżyć ich wysokość właśnie poprzez skonsolidowanie kredytów.

przenieś swoje kredyty do innego banku i obniż ratę

Na czym to polega i co to jest kredyt konsolidacyjny?

Na pewno wiesz co to jest pożyczka gotówkowa, ponieważ z niej korzystałeś. A kredyt konsolidacyjny jest w pewnym sensie takim samym produktem, tyle, że jest określony cel, na jaki może zostać przeznaczony:  na spłatę innych zobowiązań kredytowych zaciągniętych w bankach. We wniosku kredytowym podajesz jaki produkty mają zostać uregulowane.

Zatem w konsolidacji kredytowej chodzi przede wszystkim o to, aby spłacić „stare” zobowiązania nowym kredytem, a wydłużając odpowiednio okres kredytowania, obniżyć wysokość raty. Taki zabieg ma na celu poprawę płynności finansowej, czyli zmniejszenie strony wydatkowej w domowym budżecie. A dodatkowo pozwala na zwiększenie zdolności kredytowej.

Skonsolidować można różne kredyty i pożyczki, w różnych bankach i na dowolne kwoty. W teorii są to produkty kredytowe wymienione poniżej, ale należy wziąć pod uwagę, że banki autonomicznie określają warunki i kryteria konsolidacji.

Kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • hipoteczne (mieszkaniowe),
 • ratalne,
 • samochodowe,
 • studenckie,
 • konsolidacyjne oraz:
 • karty kredytowe,
 • limity w ROR.

Do jakiego banku przenieść swoje kredyty i pożyczki?

Banki tylko czekają na to, abyś to do nich przeniósł swoje kredyty. Niezależnie od tego, jaki kredyt czy pożyczkę wybierasz, to wyłącznie one na takiej transakcji zarabiają. Ty tylko możesz się cieszyć tym, że wybrałeś tańszy kredyt. To jaką ofertę wybrać? Przede wszystkim należy zapoznać się z propozycjami kredytów konsolidacyjnych. I nie ma najmniejszego sensu, aby porównywać dziesiątki ofert, bo po pierwsze nie masz na to czasu, a po drugie nie oznacza to, że znajdziesz najtańszy kredyt konsolidacyjny.

Praktyka pokazuje, że wystarczą… dwie oferty i skuteczne negocjacje. Im lepszą ocenę kredytową uzyskasz w banku, to tym lepsze warunki kredytowania zaproponuje Tobie bank.

Kredyt konsolidacyjny i ocena kredytowa

Na pewno pamiętasz, że składając wniosek o kredyt gotówkowy, bank sprawdzał Twoją zdolność kredytową i wiarygodność kredytową w BIK. I podobnie będzie w przypadku kredytu konsolidacyjnego. Nie ma znaczenia, że już wcześniej przeszedłeś pozytywnie weryfikację. Każdorazowo wnioskując o kredyt, pożyczkę, kartę kredytową czy limit w koncie, bank podejmuje takie działania.

Ocena zdolności kredytowej jest standardowa i generalnie polega na zbadaniu czy uzyskiwane dochody w stosunku do ponoszonych wydatków, pozwalają na płacenie ustalonej raty kredytowej. Jeżeli dochód rozporządzalny będzie na odpowiednim poziomie, to ocena samej zdolności kredytowej będzie pozytywna.

W jakim banku można uzyskać kredyt gotówkowy bez zaświadczenia o dochodach, przeczytasz TUTAJ.

Ale nie jest to jedyny czynnik, który jest brany pod uwagę, bo również ważny, ale który nie ma wpływu na zdolność kredytową, jest wiarygodność kredytowa. To sprawdzenie Twojej historii kredytowej w BIK oraz potencjalne bazy dłużników. Bardzo ważne: jeżeli regulujesz raty nieterminowo lub co gorsza, przestałeś spłacać kredyty, to z dużym prawdopodobieństwem Twój wniosek kredytowy zostanie odrzucony!

Czy przeniesienie kredytów konsolidacyjnych do innego banku jest opłacalne?

Tak naprawdę żaden kredyt nie opłacalny. Nie tylko, że musisz oddać pożyczony kapitał, ale i koszty dodatkowe:

 • odsetki,
 • prowizja,
 • opłaty dodatkowe.

To wszystko sprawia, że Twoje zadłużenie rośnie. Ale w wielu przypadkach konsolidacja i przeniesienie kredytów do innego banku jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem. To nie chodzi o łatwiejsze uregulowanie zobowiązań czy ograniczenie terminów płatności. To przede wszystkim poprawa płynności finansowej. Mając tylko jeden kredyt możemy podpisać aneks do umowy i np. wydłużyć czas kredytowania, aby obniżyć ratę. Ale mając kilka, a niekiedy i kilkanaście zobowiązań, to na podjęcie takich działań nie starczy Tobie czasu. Groźba utraty płynności finansowej wymaga podjęcia natychmiastowych działań!

A jak może się prezentować nowa rata? Na przykład przy konsolidacji kredytowej na 25 tys. zł?

Oszacowanie rat: kredyt konsolidacyjny 25 tysięcy złotych

 • 5 lat – 519,65 zł,
 • 6 lat – 447,79 zł,
 • 7 lat – 400,52 zł,
 • 8 lat – 362,09 zł.

Czyli konsolidujemy zadłużenie na 25 tysięcy złotych, a łączna wysokość rat przed konsolidacją wynosiła 562,34 zł, to zaciągając taki kredyt na 7 lat, obniżasz ratę o prawie 150 zł. Tyle więcej pieniędzy zostanie po stronie dochodowej. Ale jednocześnie wysokość zadłużenia nie będzie wynosić 25 tysięcy złotych, ale wzrośnie ono o wysokość odsetek i kosztów dodatkowych.

Całkowity koszt: kredyt konsolidacyjny 25 tysięcy złotych

 • 5 lat – 6 179 zł,
 • 6 lat – 7 240,88 zł,
 • 7 lat – 8 643,68 zł,
 • 8 lat – 9 760,64 zł.

Czy zatem przenieś swoje kredyty do innego banku i obniżyć ratę, kosztem zwiększenia zadłużenia? Decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana!  Musisz zdać sobie pytanie czy jest to jedyne możliwe rozwiązanie w zaistniałej rzeczywistości?

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok