Pożyczki pozabankowe w internecie. Jakie są fakty?

2022-07-31 – ostatnia aktualizacja

Pożyczki pozabankowe w internecie – jakie są fakty, a co jest mitem? Podobnie jak wokół różnych firm mlm, tak i wokół firm udzielających pożyczek pozabankowych i ich klientów, narosło wiele stereotypowych i nieprawdziwych informacji. Jak to wygląda w rzeczywistości? Ponieważ nie jest to forum dotyczące marketingu sieciowego, skupimy się tylko na pożyczkach pozabankowych.

pożyczki pozabankowe w internecie fakty i mity

A jakie są dostępne pożyczki pozabankowe można sprawdzić poniżej:

Mit pierwszy: Pożyczki pozabankowe przeznaczane są na konsumpcję.

Bank odmówił kredytu? Nie ma możliwości wzięcia pożyczki? Nic się nie martw, bo przecież są jeszcze firmy pożyczkowe. Spraw sobie przyjemność – szybka pożyczka, aby „spełnić swoje marzenia„. I pewnie pieniądze są potrzebne na nowe buty, bo właśnie jesteśmy w sklepie i zabrakło nam pieniędzy. Podobne „oferty” można znaleźć na wielu forach pożyczkowych czy na portalach ogłoszeniowych, gdzie sugerowana jest opinia, że pieniądze z firm pożyczkowych wydawane są na zbędną konsumpcję. Prawda jest jednak całkowita odmienna od tego, co próbują nam wmówić różnego rodzaju „sprzedawcy”. Okazuje się bowiem, że głównymi klientami firm pożyczkowych są osoby, które z reguły czasowo utraciły płynność finansową. Może być ona spowodowana opóźnieniem w wypłacie wynagrodzenia czy nagłym i niespodziewanym wydatkiem.

Kredyt lub pożyczka gotówkowa w banku? Przeczytaj: kiedy najlepiej wziąć kredyt gotówkowy.

Mit nr 2: Każda osoba może zaciągnąć pożyczkę pozabankową

Oczywiście, że każda osoba może wziąć taką pożyczkę gotówkową, o ile spełnia kryteria ustalone przez firmę pożyczkową. I takich punktów w regulaminie znajdziemy kilka, a nawet kilkanaście. Uzyskanie pełnoletności wcale nie kwalifikuje klienta do pożyczki, bo wiele firm udziela pożyczek osobom, które ukończyły 21 lat.

Mit nr 3: Pożyczki pozabankowe przez internet 24h na dobę.

Każda instytucja finansowa, ba, każdy racjonalnie działający przedsiębiorca dąży do tego, aby zminimalizować ryzyko działania na rynku. Również firmy pozabankowe działają w taki sposób, aby udzielić jak najmniejszą liczbę złych pożyczek (które mogą zostać niespłacone), dlatego podejmują czynności mające ograniczyć ryzyko kredytowe.

Każdy taki podmiot sprawdza dokładnie przyszłego klienta w ogólnodostępnych bazach. Sporadycznie zdarza się, że udzielają pożyczek osobom bezrobotnym (niestety, są i takie firmy), ale generalnie osoby nie mające udokumentowanego źródła dochodu, nie otrzymają jakiejkolwiek pożyczki przez internet.

Mit nr 4: Pożyczki pozabankowe są udzielane na bardzo wysoki procent

Maksymalne nominalne oprocentowanie pożyczki nie może przekraczać czterokrotności stopy lombardowej ustalanej przez NBP. Jeżeli firma pożyczkowa zarabiałaby wyłącznie na oprocentowaniu, nie miałaby racji bytu, zwłaszcza udzielając pożyczek na krótki czas. Koszty prowadzenia działalności, chociażby sprawdzenia klienta w BIK i w innych bazach, przekraczają zdecydowanie potencjalnych zysk.

Firmy pożyczkowe zarabiają na prowizji za udzielenie i przedłużenie pożyczki. Dlatego często można zauważyć reklamy ofert z zerowym oprocentowaniem. Na koszt pożyczki składa się wiele czynników, chociażby prowizja, ubezpieczenie czy koszty obsługi domowej.

Należy nadmienić, że banki również nie zarabiają tylko wyłącznie na odsetkach od udzielonych pożyczek. Klient zapłaci marżę (w przypadku kredytów i pożyczek hipotecznych), prowizję i ubezpieczenie. RRSO w przypadku pożyczki bankowej na kilka lub kilkanaście miesięcy będzie znacznie mniejsze, niż podobnej pożyczki, ale zaciągniętej w firmie pożyczkowej.

Czy inflacja wpływa na cenę kredyty lub pożyczki? Przeczytaj: kredyt gotówkowy a inflacja.

Mit nr 5: Klienci firm pożyczkowych pożyczają kilkanaście tysięcy złotych

Bardzo ciekawa informacja została opublikowana w raporcie na temat pożyczek pozabankowych krótkoterminowych i okazuje się, że nowi klienci firm pożyczkowych, pożyczają średnio poniżej 600 zł. Klient powracający pożyczył ok. 850 zł.

Niewiele prawda? I dlaczego tak mało? Po prostu działa tu: limit pożyczkowy. Firmy pożyczkowe dbają o swoje interesy i interesy swoich klientów. Jeżeli pożyczkobiorca przeszedł pierwszy etap weryfikacji pozytywnie i kwalifikuje się do pożyczki, to należy go jeszcze dodatkowo sprawdzić i zobaczyć jak poradzi sobie ze spłatą małej pożyczki. Dlatego firmy udzielają z reguły pierwszą krótkoterminową pożyczkę na stosunkowo niewielką kwotę.

Dopiero, gdy pożyczka zostaje spłacona w terminie, wzrasta limit pożyczkowy. Ale i nie tak od razu. Bowiem, aby pożyczyć 3 tys. zł w kilku firmach trzeba przejść kilka poziomów limitowych.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku pożyczek ratalnych i pod zastaw ruchomości.

Konkluzja końcowa jest następująca: pożyczki pozabankowe nie są i nie będą tańsze. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tej opcji pożyczenia pieniędzy, należy przede wszystkim wybrać firmy pożyczkowe sprawdzone i rzetelne. W następnym kroku dokładnie zapoznać się z ofertami, przeanalizować je, porównać i wybrać najtańsze. Zanim podpiszesz umowę o pożyczkę pozabankową, nie ważne czy będzie to pożyczka przez internet czy tradycyjna, należy ją dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać i wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Dopiero wówczas można podjąć decyzję.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok