Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód. Bezpieczeństwo

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

pożyczki pozabankowe przez internet na dowód bezpieczeństwoPożyczki pozabankowe przez internet na dowód są niezwykle popularne. Wystarczy chwila wolnego czasu, połączenie z internetem, aby wypełnić krótki formularz aplikacyjny, dołączyć skan dowodu osobistego i jeżeli wszystko jest ok., to dostaniemy pieniądze na wskazane konto…

No właśnie… Na wybrane konto… Należy zwrócić uwagę, że to nie tylko Ty możesz potrzebować taką pożyczkę, ale ktoś inny. Na Twoje konto.

Jeżeli szukasz pożyczki pozabankowej przez internet na dowód, Sprawdzonej firmy pożyczkowej, to sprawdź:

POŻYCZKI POZABANKOWE RATALNE
POŻYCZKI POZABANKOWE KRÓTKOTERMINOWE

Czy osoba, która posiada skan mojego dowodu, może zaciągnąć na mnie pożyczkę?

Takie pytanie można zadać sobie od czasu do czasu, zwłaszcza, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie naszych pieniędzy. Czy ktokolwiek posiadający skan mojego dowodu osobistego, może zaciągnąć na mnie pożyczkę? Nie! Skan a nawet oryginalny dokument tożsamości to jednak zbyt mało, by wziąć taką pożyczkę niebankową w internecie.

Każda firma pożyczkowa internetowa prowadzi weryfikację danych z poziomu rachunku bankowego.

Nie jest zatem możliwe złożenie pełnego wniosku o pożyczkę gotówkową w naszym imieniu – do kompletnego wniosku aplikacyjnego wymagana jest poprawne zweryfikowanie danych z konta bankowego.

Weryfikacja pożyczkobiorcy przez firmę pożyczkową przez internet

Kolejnym krokiem sprawdzającym klienta ubiegającego się o pożyczkę internetową jest sprawdzenie, czy wskazany rachunek bankowy faktycznie należy do osoby wnioskującej o pożyczkę.

Dlatego wymagany jest tak zwany przelew weryfikacyjny.

Co to jest przelew weryfikacyjny w pożyczkach pozabankowych? W skrócie: jest to potwierdzenie naszych danych osobowych. Polega na przelaniu niewielkiej kwoty (przeważnie jest to 1 grosz) z własnego rachunku bankowego na rachunek firmy pożyczkowej.


Przeczytaj również: Firmy pożyczkowe regulacje


Niektóre z firm korzystają z rozwiązań automatycznych dostarczanych przez licencjonowane AISP. W ten sposób bez przelewu klienta potwierdza, że konto należy właśnie do niego. Taka weryfikacja jest niezbędna i bez niej żadna firm pożyczkowa nie udzieli pożyczki przez internet!

Rachunek bankowy na cudze dane i pożyczka pozabankowa przez internet

Oszuści, którzy próbują zaciągnąć taką pożyczkę przez internet na „nasze konto”, najpierw próbują założyć rachunek bankowy na cudze dane.

Banki starają się jednak pilnować naszej tożsamości. Ich metody weryfikacji są akceptowane również przez rząd – np. możliwość rejestracji w systemie ePUAP za pośrednictwem rachunku bankowego.

Ale nie zwalania to nas samych od zachowania ostrożności i odpowiedniego chronienia swoich danych dostępowych do konta czy aplikacji mobilnej.

Pożyczka pozabankowa przez internet. Wyłudzenie pożyczki

Co należy zrobić w sytuacji, kiedy komuś jednak uda się ominąć wszelkie zabezpieczenia i zaciągnie pożyczkę na nas?

1. Konieczne jest zgłoszenie takiej sprawy na policję.
2. Następnym krokiem jest przekazanie bankom i instytucjom pożyczkowym, w których zostały zaciągnięte pożyczki potwierdzenie złożenia zawiadomienia .

Nie należy spłacać pożyczek i kredytów, których nie zaciągnęliśmy, a pochodzą z przestępstwa.

Skan zawiadomienia przesłany do firmy pożyczkowej wstrzyma procedurę windykacyjną.

Jak zabezpieczyć się przed próba wyłudzenie pożyczki pozabankowe przez internet?

Aby prewencyjnie zabezpieczyć się przed taką próbą, należy skorzystać z systemu zastrzegania danych osobowych – Bezpieczny PESEL oraz skorzystać z Alert BIK.

W przypadku Bezpieczny Pesel zgłoszenie danych spowoduje, że już na etapie składania wniosku (a więc przed weryfikacją konta bankowego) firmy pożyczkowe, które uczestniczą w systemie dowiedzą się o blokadzie danych.

Z systemu można skorzystać bezpłatnie na stronie www.bezpiecznypesel.pl. Zablokowane dane nie będą użyte w żadnym innym celu.

Patronem rozwiązania jest PZIP (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych), a operatorem systemu CRIF sp. z o.o., międzynarodowa firma prowadząca w Polsce między innymi KBIG (Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej).

Jak wygląda weryfikacja rachunku bankowego?

Etap 1 – Weryfikacja Ekspresowa

Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód. Bezpieczeństwo. Weryfikacja 1

Jako metodę weryfikacji możemy wybrać tzw. weryfikację ekspresową. Nie wymaga ona wykonania przelewu, więc na naszym koncie może nie być żadnych środków.

Etap 2

Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód. Bezpieczeństwo. Weryfikacja 2

Po wybraniu naszego banku z listy logujemy się do serwisu przez bezpieczne połączenie. W ten sposób instytucja pożyczkowa potwierdza naszą tożsamość.

Artykuł opracowany na podstawie: „Wyłudzenia pożyczek – skan dowodu nie wystarczy. Pilnuj rachunku bankowego!”. Źródło: www.pzip.pl

1 komentarz do “Pożyczki pozabankowe przez internet na dowód. Bezpieczeństwo”

  1. Jedna z firm pożyczkowych oferuje do 15 000 złotych pożyczki z terminem zwrotu wynoszącym nawet 65 dni. Minimalna kwota chwilówki na dowód wynosi 400 zł. Oferowane przez warunki są jednymi z najbardziej atrakcyjnych na rynku pożyczkowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok