Pożyczki hipoteczne oferty banków

Redakcja: Marek Kamiński. 2024-05-31 – ostatnia aktualizacja. Wiarygodne źródło informacji Artykuły w serwisie KredytyPorownywarka.pl są starannie opracowywane przez doświadczonych autorów, bazując na wiarygodnych źródłach. Wykorzystujemy dane z renomowanych raportów branżowych, analiz rynkowych oraz opinii ekspertów finansowych. Nasze publikacje mają charakter informacyjny i edukacyjny, nie są poradami inwestycyjnymi ani rekomendacjami finansowymi. Dążymy do dostarczania czytelnikom rzetelnej wiedzy, pomagającej w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych..

Pożyczki hipoteczne oferty banków
. Będąc właścicielem domu, mieszkania lub działki posiadasz hipotekę. Pod jej zastaw możesz pożyczyć pieniądze na remont mieszkania, domu lub zakup samochodu, praktycznie przeznaczyć ją można na dowolny cel.
pożyczki hipoteczne oferty banków
Pożyczki hipoteczne oferty banków. Źródło: kredytyporownywarka.pl


Co to jest pożyczka hipoteczna? Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa pod zastaw nieruchomości z przeznaczeniem na dowolny cel. Może być ona przeznaczona zarówno na zakup mieszkania lub budowę domu, jak i na zakup samochodu czy generalny remont mieszkania.

Hipoteka jest dla banku bardzo dobrym zabezpieczeniem zobowiązania, dlatego chętniej pożyczy znacznie większą kwotę pieniędzy i ze zdecydowanie niższym oprocentowaniem, aniżeli ma to miejsce w przypadku pożyczki gotówkowej.

Ofertę pożyczek hipotecznych można znaleźć praktycznie w każdym banku. Wystarczy skontaktować się z wybraną instytucją, aby dowiedzieć się szczegółów na temat pożyczki hipotecznych. Konsultant z banku umówi ciebie na spotkanie i dowiesz się więcej szczegółowych informacji na temat oferty i wyjaśni jakie potrzebne są dokumenty i formalności przy pożyczce hipotecznej.

Pożyczki hipoteczne z pośrednikiem finansowym

W sprawie pożyczki hipotecznej możemy skontaktować się z ekspertem finansowym, który pomoże nam wybrać odpowiedni bank.

Pożyczka hipoteczna, a kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny, to produkt, w którym zabezpieczeniem jest nieruchomość (hipoteka) i którego cel związany jest z nieruchomością, czyli jej zakupem, budową lub remontem. Natomiast, gdy chcemy kupić nowy samochód, wyremontować mieszkanie lub po prostu potrzebujemy pieniędzy na dowolny cel, wówczas można skorzystać z pożyczki hipotecznej. Musimy posiadać nieruchomość, nieobjętą żadną hipoteką.

Poniżej znajduje się lista banków oraz pośredników finansowych, z którymi skontaktujemy się w sprawie kredytu hipotecznego:

Jak dużą pożyczkę hipoteczną można dostać?

Na początku warto wyjaśnić czym jest wskaźnik LTV, tak często stosowany w ofertach kredytów i pożyczek hipotecznych.

Jest to stosunek wartości pożyczki do wartości nieruchomości. Banki stosują zasadę, że pożyczka hipoteczna jest udzielana na maksymalnie 50-80% wartości nieruchomości. Jeżeli klientowi zależy na wysokiej wartości pożyczki hipotecznej, czyli bliskiej 100 tys. zł i więcej, to jest ona zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż pożyczka gotówkowa, bowiem można uzyskać korzystniejsze oprocentowanie.

Przy niższej kwocie pożyczki należy się zastanowić nad pożyczką gotówkową. Z pożyczką hipoteczną, wiążą się również dodatkowe koszty, np. wyceny nieruchomości.

Wady i zalety pożyczki hipotecznej

Podstawową zaletą pożyczki hipotecznej jest jej cena. Porównując do zwykłej pożyczki gotówkowej mamy tu do czynienia z dużo mniejszym oprocentowaniem. Zdarza się, że oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest nawet dwukrotnie niższe od kredytu gotówkowego. O pożyczce hipotecznej warto pomyśleć wówczas, gdy potrzebne są pieniądze w kwocie ok. 30 tys. zł i więcej.

Przy pożyczkach hipotecznych, inaczej niż przy kredycie hipotecznym, okres kredytowania jest trochę krótszy. Ale i tak znacznie dłuższy niż w przypadku pożyczek gotówkowych i z reguły wynosi ok. 20-25 lat.

Wychodząc na przeciw klientom, niektóre banki załatwiają za pożyczkobiorcę formalności związane z wpisem hipoteki.

Żeby otrzymać pożyczkę hipoteczną, po pierwsze trzeba taką nieruchomość posiadać, po drugie musi być ona wolna od hipoteki. Musi zostać również sprawdzone co jest wpisane w służebności, bowiem nie wszystkie służebności oraz nieruchomości są akceptowane przez banki. W przypadku gdyby to była np. zabytkowa kamienica wpisana do rejestru zabytków lub inna nieruchomość, którą ciężko byłoby sprzedać, to z pożyczką hipoteczną mógłby być już pewien kłopot.

pożyczki hipoteczne

Obciążenie hipoteczne, w przypadku sprzedaży nieruchomości, ma znaczenie dla potencjalnego kupca.

Banki nie dążą od razu do przejęcia nieruchomości w przypadku kłopotów ze spłatą pożyczki hipotecznej. Ich celem jest ugoda, aby po ustaleniu obustronnych dogodnych warunków, następowało dalsze regulowanie zadłużenia.

Pożyczka hipoteczna jest podobnym produktem do kredytu hipotecznego, oba zobowiązania są zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. W obu przypadkach zamiast samodzielnego szukania produktu, możemy skorzystać z pomocy dobrego pośrednika finansowego. Zwłaszcza wówczas, kiedy trudno jest nam zorientować się ofercie bankowej i odpowiednio dokonać analizy.


Aktualizacja: 14 sierpień 2021 r.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok