Pożyczka pozabankowa nigdy nie będzie tania

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Pożyczka pozabankowa nigdy nie będzie tania, ale dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta: są one udzielane przez podmioty gospodarcze, które dążą do maksymalizacji zysków (rzecz normalna w gospodarce wolnorynkowej). Ponadto udzielenie takiej pożyczki konsumentowi, z nie najlepszą kondycją finansową, a to już wiąże się z dużym ryzykiem.

dlaczego pożyczka pozabankowa w firmach pożyczkowych nie jest tania

Pożyczki pozabankowe oferowane są zarówno online, jak i stacjonarnie i nadal cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Krótkoterminowe pożyczki do 30 dni swoje „dni chwały” przeżywały kilka lat temu, przed wprowadzeniem programu 500+. Obecnie coraz częściej jednak sięgamy po pożyczki gotówkowe ratalne. Ale zanim skorzystasz z takiej opcji, zanim skorzystasz z firmy pożyczkowej, warto wiedzieć nie tylko od kogo pożyczamy, ale i za ile.

Sprawdzone firmy pożyczkowe, w których można bezpiecznie pożyczyć pieniądze, znajdziemy na stronach ZFP (Związek Firm Pożyczkowych). W serwisie Kredyty Porównywarka znajdziesz sprawdzone podmioty, m.in.: Vivus, Lendon, Zaplo, HapiPożyczki i inne.

Żadna z firm nie znajduje się pod kontrolą KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), ale udostępnia ona listę ostrzeżeń publicznych (adres poniżej).

Poza sprawdzeniem samej firmy pożyczkowej, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na firmę, o której nic nie wiemy, konieczne jest zapoznanie się z treścią umowy, regulaminów i wysokość opłat. I to jeszcze zanim podpiszemy taką umowę!

Pamiętaj: wszystkie opłaty wpływają na całkowity koszt pożyczki.

Komu? Komu? Bo idę do domu! Czyli kto może wziąć taką pożyczkę

Każda z firm pożyczkowych internetowych ma nieco inne warunki udzielania takich pożyczek. Generalnie jednak możemy wyróżnić kilka elementów:

  • osoba, która zamierza skorzystać z oferty musi być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej,
  • wiek od 21-75 lat,
  • musi posiadać telefon komórkowy,
  • własny rachunek bankowy,
  • nie może być wpisana na listę dłużników,
  • odpowiednią zdolność kredytową (przeważnie wynikającą z uzyskiwanych dochodów).

Coraz częściej firmy pożyczkowe sprawdzają potencjalnego klienta w bazie BIK, co nie oznacza wcale, że zła historia kredytowa przekreśla możliwość uzyskania takiej pożyczki.

Czy łatwo jest wziąć pożyczkę pozabankową?

Wypełnienie wniosku o pożyczkę przez internet jest bardzo szybkie. Z reguły nie zajmuje więcej niż 5 minut. Należy ustalić kwotę pieniędzy, którą chcemy pożyczyć i na jaki czas. Od razu należy zaznaczyć, aby nie pożyczać więcej, niż naprawdę potrzebujemy! Im więcej pożyczamy, tym trudniej spłacić taką pożyczkę. A wybierając dłuższy czas spłaty, to zdecydowanie większe koszty całkowite.

Ile można pożyczyć? Krótkoterminowa pożyczka, to przeważnie nie więcej niż 1500 zł (jeżeli pożyczamy po raz pierwszy). Czas spłaty wynosi od kilu dni do nawet i 60 dni. W przypadku pożyczek ratalnych, kwoty są znacznie większe (sięgające nawet i 15 tys. zł), ale i okres spłaty liczony jest w miesięcznych ratach (nawet i 36-48 rat).

W celu weryfikacji danych osobowych należy przelać ze swojego rachunku bankowego przeważnie 0,01 zł na wskazany rachunek. Jeżeli decyzja będzie pozytywna, to na rachunek, z którego został przelany 1 grosz, nastąpi wypłata pożyczki.

Informacja o podjętej decyzji przekazana zostanie przeważnie za pomocą SMS-a przesłanego na numer telefonu podany w formularzu rejestracyjnym lub poprzez kontakt telefoniczny.

Pamiętaj! Decyzja o wzięciu jakiejkolwiek pożyczki niebankowej, musi być przemyślana i oparta na uczciwej analizie swoich możliwości finansowych.

Przed podpisaniem umowy – przeczytaj ją!

W ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy o pożyczkę, konsument ma prawo odstąpić od umowy. Nie zwalnia to jednak od dokładnego zapoznania się z treścią podpisanych dokumentów. Należy dokładnie przeczytać nie tylko samą umowę, ale i dołączone do niej regulaminy (np. dotyczące darmowej pożyczki) i tabele opłat.

Im bardziej przejrzysta umowa, tym lepiej. Powinna ona zawierać między innymi informacje dotyczące całkowitych kosztów pożyczki i czasu jej trwania. Sprawdź czy „przypadkiem” nie znajduje się tam zapisy dotycząca dodatkowego zabezpieczenia spłaty pożyczki, opłat wstępnych czy opłat za opóźnienia w regulowaniu należności.

Nie korzystaj z ofert firm pożyczkowych, które wymagają dokonania opłaty wstępnej przed rozpatrzeniem wniosku pożyczkowego.

Jeżeli nie rozumiesz zapisów umowy, poproś o ich wyjaśnienie lub w przypadku braku wyczerpujących odpowiedzi, bezpieczniej będzie zrezygnować z usług danej firmy.

NIEBANKOWE POŻYCZKI DO 60 DNI

Popularne wciąż pożyczki krótkoterminowe niebankowe przez internet. Wybór firm pożyczkowych jest bardzo duży, podobnie jak i możliwość uzyskania pierwszej pożyczki dla nowych klientów za darmo (darmowa pożyczka jest wówczas, kiedy jej RRSO równa się 0%, czyli całkowity koszt wynosi 0 zł). Przeważnie kierowane do osób, które potrzebują niewielkiego wsparcia finansowego na bardzo krótki czas.

NIEBANKOWE POŻYCZKI – NA RATY DO 48 MIESIĘCY

Drugą grupą pożyczek oferowanych przez firmy pożyczkowe w internecie są pożyczki na raty. Jeżeli porównamy je z pożyczkami gotówkowymi w bankami, to okazują się bardzo drogimi produktami finansowymi. Umożliwiają one jednak uzyskania finansowania przez osoby, które nie mają odpowiedniej zdolności kredytowej, aby taką pożyczkę uzyskać w banku, oraz mają negatywną historię kredytową w BIK. Firmy pożyczkowe badają zdolność kredytową potencjalnych klientów, ale przeprowadzają ją w mniej restrykcyjny sposób, niż banki. Pożyczka pozabankowa na raty oferowana jest przeważnie od 3 do 36 (48) miesięcy. Kwota pożyczki: od 1000 zł do 20 tys. zł.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok