Pożyczka pozabankowa? Nie zawsze jest to najlepszy wybór…

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Pożyczka gotówkowa pozabankowa, udzielana przez firmę pożyczkową, w świetle obowiązującego prawa, jest kredytem konsumenckim. Pod warunkiem jednak, że jej wartość nie przekracza 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej.

czy pożyczka pozabankowa to dobry wybór?

Jakie są konsekwencje zakwalifikowania takich pożyczek do kredytów konsumenckich?

W momencie zawarcia umowy o pożyczkę gotówkową zastosowanie mają postanowienia Ustawy o kredycie konsumenckim. W związku z powyższym, pożyczkobiorcy przysługują określone prawa, a na firmę udzielającą takiej pożyczki nałożone są określone obowiązki.

Kto korzysta z pożyczek niebankowych

Pożyczki pozabankowe są skierowana głównie do określonej grupy docelowej i są one udzielane osobom, mających problemy z uzyskaniem kredytu w banku lub szukają szybkiej pożyczki z minimum formalności. Ten drugi czynnik sprawia, że z oferty firm pożyczkowych korzystają również osoby, które mają wystarczającą zdolność kredytową, aby otrzymać pożyczkę w banku.

Alternatywą i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem dla osób mających zdolność kredytową, zamiast korzystania z oferty firmy pożyczkowej może być limit w koncie lub karta kredytowa.

Firmy pożyczkowe stosują mniej rygorystyczne zasady oceny zdolności kredytowej klienta, a tym samym ponoszą zdecydowanie większe ryzyko udzielenia „nietrafionej” pożyczki.

Mogłoby się wydawać, że mniej skomplikowane procedury, to zaleta – szybsze i łatwiejsze uzyskanie pożyczki. Może to być jednak tylko zaleta… pozorna i krótkoterminowa.

Nierozważne korzystanie z pożyczek niebankowych

Jeżeli źle ocenimy nasze możliwości finansowe lub pożyczymy pieniądze w sytuacji, kiedy nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, to zwiększamy prawdopodobieństwo, że wpadniemy w „spiralę zadłużenia”.

Niestety, zdarza się, że w przypadku, kiedy nie możemy zapłacić raty kredytowej lub spłacić innej pożyczki pozabankowej w terminie, to pożyczamy w firmie pożyczkowej. Jeszcze jedna pożyczka, to nie tylko dodatkowe koszty i obciążenie finansowe, ale i bardzo duże niebezpieczeństwo dużych kłopotów finansowych.

Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli pierwsza pożyczka wyniosła 1000 zł + koszty 250 zł, to łącznie do oddania jest 1250 zł. W kolejne firmie pożyczkowej musimy pożyczyć już 1250 zł, aby oddać w pierwszej. Druga pożyczka to również koszty w wysokości 300 zł, co oznacza, że musimy oddać 1550 zł. A pożyczyliśmy tylko 1000 zł…

Zastanów się, zanim pożyczysz pieniądze

Nie ma uniwersalnych porad dla wszystkich korzystających z propozycji niebankowych. Z pewnością należałoby korzystać tylko ze sprawdzonych firm pożyczkowych. I to bez znaczenia czy szukamy krótkoterminowej czy ratalnej.

Pożyczka pozabankowa jest droga, a zwłaszcza na raty, i nie ma sensu ponosić jeszcze dodatkowego ryzyka utraty pieniędzy lub przedmiotu zabezpieczenia, pożyczając w niezweryfikowanej firmie.

Możemy korzystać z wyszukiwarek i porównywarek pożyczek pozabankowych, bo to ułatwia wyszukanie określonej pożyczki o zadanych parametrach.

Po wybraniu firmy pożyczkowej, na jej stronie internetowej należy sprawdzić szczegóły pożyczki, koszty, dokładnie przeczytać umowę ramową i regulaminy, i dopiero po szczegółowej analizie złożyć wniosek o pożyczkę.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok