Pożyczka pozabankowa na co zwrócić uwagę? Nie masz zdolności kredytowej i nie możesz skorzystać z pożyczki w banku, to co wówczas? Pozostaje firma pożyczkowa. Firma pożyczkowa, a nie „parabank”.

Parabank” nie jest instytucją finansową, ponieważ w polskim prawie nie definicji „parabanku„. Można co najwyżej mówić o firmie pożyczkowej, bo w większości przypadków taki podmiot mamy na myśli, ale nie o „parabanku„.

Jeżeli nie firma pożyczkowa, to co? Przeczytaj: Szukam kredytu w banku.

Firmy pożyczkowe nie gromadzą depozytów swoich klientów, a jedynie pożyczają pieniądze z kapitału własnego. Jeżeli zdarzyłoby się tak, że jakaś firma chciałaby przyjąć od nas pieniądze na lokatę, a nie jest bankiem, to powinniśmy jak najszybciej… uciekać. W przeciwnym wypadku możemy stracić pieniądze.

Zanim skorzystamy z firmy pożyczkowej, warto sprawdzić czy jest to sprawdzona firma pożyczkowa, bo może zdarzyć się, że trafimy na oszusta.

Tylko sprawdzone firmy pożyczkowe

Takie sprawdzone firmy pożyczkowe, znane na polskim rynku i działające już dłuższy czas w segmencie pożyczek pozabankowych znajdziesz w dziale z FIRMAMI POŻYCZKOWYMI.

1. Jeżeli nie znasz firmy, nigdy wcześniej o niej nie słyszałeś, to należy sprawdź czy jest to firma legalna. Na stronie KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) sprawdzisz listę ostrzeżeń publicznych, na którą są wpisywane wszystkie firmy, do których KNF ma zastrzeżenia. Na stronie KNF znajduje się lista podmiotów, które nadzoruje Komisja, np. banki, ubezpieczyciele, domy maklerskie, itp.

2. Ponieważ firmy pożyczkowe nie są nadzorowane przez KNF, przed zaciągnięciem pożyczki, należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, zapoznać się z tabelą opłat, sprawdzić całkowity koszt takiej pożyczki. Obecnie w Polsce obowiązuje tzw. Ustawa Antylichwiarska, która reguluje wysokość odsetek i kosztów pozaodsetkowych, ale należy uzmysłowić sobie, że pożyczki pozabankowe są drogie – dużo droższe niż w banku. Te wysokie koszty są zwłaszcza widoczne w przypadku pożyczek pozabankowych na raty. Wszystko jest dobrze, jeżeli regulujemy raty terminowo. Może się jednak zdarzyć i tak, że pogorszy się nasza sytuacja finansowa i przestaniemy regulować raty. Niestety to dodatkowe koszty, ponieważ firmy pożyczkowe naliczają wysokie dodatkowe koszty i odsetki karne (obecnie wynoszą one 14%). To może już doprowadzić do dużych kłopotów finansowych.

Zanim pożyczysz – dwa razy się zastanów, czy taka pożyczka pozabankowa jest Tobie potrzebna i dokładnie sprawdź, ile za to wszystko zapłacisz.

3. Projekt umowy możesz wziąć do domu i na spokojnie przeczytać, bez presji sprzedawcy pożyczki.

4. Jeżeli nie rozumiesz zapisów umowy, nie uzyskałeś jasnej odpowiedzi na swoje pytania – nie podpisuj umowy.

5. Nie korzystaj z usług firm pożyczkowych, które ogłaszają się „na słupach„, podając tylko numer telefonu komórkowego. Firmy udzielające pożyczek pozabankowych muszą stosować się do wspomnianej powyżej tzw. Ustawy Antylichwiarskiej (regulującej maksymalne koszty pożyczek), ale nierzadko próbują obejść te przepisy.

6. Sprawdź RRSO pożyczki, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Jest to procentowe wyrażenie kosztów całkowitych pożyczki w stosunku rocznym. Koszt pożyczki to nie tylko odsetki, ale również dodatkowe koszty, takie jak: prowizja, ubezpieczenie, opłaty administracyjne, manipulacyjne itp. Wnioskujesz o 5000 zł pożyczki, a otrzymujesz tylko 4000 zł? Gdzie podział się 1000 zł? 1000 zł zostało pobrane przez firmę pożyczkową, jako koszt pożyczki.

Kredyt konsolidacyjny w firmie pożyczkowej

Bardzo często pojawia się pytanie, czy firma pożyczkowa może udzielić kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że firmy pożyczkowe nie udzielają kredytów (co jest domeną banków), a jedynie pożyczki.

Zatem według powyższego stwierdzenia, firmy pożyczkowe nie mogą udzielić nam takiego kredytu. Natomiast mogą oczywiście udzielić pożyczkę gotówkową. I nie ma tu znaczenia czy nazwiemy ją pożyczką konsolidacyjną czy pożyczką na spłatę długu, czy jeszcze inaczej. Pożyczki gotówkowe mogą być przeznaczone na dowolny cel, i firm pożyczkowych, podobnie jak banków, nie interesuje na co pieniądze z pożyczki zostaną przekazane.

Kredyt jest uregulowany prawem bankowym, a pożyczka uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym.

O kredycie konsolidacyjny szerzej możemy przeczytać w artykule Czy opłaca się brać kredyt konsolidacyjny, a tutaj tylko wspomnimy, że kredyt konsolidacyjny jest to kredyt na „połączenie” posiadanych kredytów i pożyczek w jeden kredyt (tzw. konsolidacja kredytów). Należy zadać sobie pytanie, czy ten nowy, jeden kredyt będzie tańszy od tych co już mamy? I to bez znaczenia czy bierzemy kredyt konsolidacyjny w banku czy tzw. pożyczkę konsolidacyjną w firmie pożyczkowej.

Rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa przede wszystkim dlatego, że zostaje wydłużony okres kredytowania.

Koniec z pożyczką – rozwiązana czy spłacona?

Na koniec odpowiemy szybko: czy można rozwiązać umowę z firmą pożyczkową?  Tak. Można w ciągu 14 dni odstąpić od umowy pożyczki i oddać kapitał z odsetkami za czas, kiedy pieniądze pozostawały w Twojej dyspozycji.

Umowa o pożyczkę wygasa również w momencie uregulowania zobowiązania. Można zatem spłacić każdą pożyczkę i każdy kredyt  przed wyznaczonym terminem. Czasami może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, zwłaszcza w przypadku pożyczek pozabankowych ratalnych. Powinniśmy sprawdzić informacje dotyczącej kosztów oraz paragraf w umowie dotyczący wcześniejszej spłaty pożyczki.

Jeżeli nie możemy spłacić pożyczki w terminie, najlepszym wyjściem jest poinformowanie o zaistniałym fakcie pożyczkodawcę i szerze przedstawić przyczyny takiego stanu. Nie ma sensu czekać i zwlekać, bo mogą zostać uruchomione procedury windykacyjne i będzie już za późno na znalezienie wyjścia z sytuacji. Najgorszym rozwiązaniem jest zaciąganie kolejnej pożyczki na spłatę bieżącego zobowiązania.

Pozostałe: Pożyczki Pozabankowe: Pożyczki Krótkoterminowe - Pożyczki Na Raty | Konta bankowe: Konta Osobiste - Konta Firmowe.