Pożyczka konsolidacyjna a kredyt konsolidacyjny

2022-12-20 – ostatnia aktualizacja

Czy pożyczka konsolidacyjna jest tym samym co kredyt konsolidacyjny? Nie jest to odosobniony przypadek, kiedy spłacamy kilka kredytów w różnych bankach. Najczęściej są to kredyt gotówkowe, ale może to być kredyt samochodowy czy powszechnie wykorzystywany limit w koncie lub karta kredytowa. Takich zobowiązań może być bardzo dużo. Coś można zmienić? Tak, korzystając z kredytu lub pożyczki konsolidacyjnej.

pożyczka konsolidacyjna a kredyt konsolidacyjny

Najmniejszym problem może być liczba regulowanych zobowiązań kredytowych – pamiętanie o terminach spłaty poszczególnych rat jest „do ogarnięcia”. Gorsza sytuacje jest w momencie, kiedy suma płaconych rat i inne domowe wydatki, stały się zbyt dużym obciążeniem. Mogą powstać zatory płatnicze, a nawet utrata płynności finansowej. W pewnym zakresie „pomocny” może być kredyt konsolidacyjny, ale nie rozwiązuje on wszystkich problemów.

Co to jest kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym, przeznaczonym wyłącznie na spłacenie kredytów i pożyczek zaciągniętych w tym samym i innych bankach. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, kredytodawca SAMODZIELNIE spłaca wierzycieli, a więc te zobowiązania, które zostały wypisane we wniosku kredytowym.

Kredyt konsolidacyjny może zostać udzielony wyłącznie przez banki i SKOK-i. Nie ma kredytu konsolidacyjnego w parabanku, może być co najwyżej pożyczka gotówkowa (bo firmy pożyczkowe udzielają pożyczki gotówkowe, a nie kredyty).

Natomiast pożyczka konsolidacyjna udzielana przez bank, bardziej przypomina pożyczkę gotówkową na dowolny cel:

  • Pozwala spłacić kredyty i pożyczki bankowe, ale również i te pożyczki, które zostały zaciągnięte w instytucjach pożyczkowych.
  • Pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze na konto bankowe i samodzielnie reguluje zobowiązania.
  • Najczęściej ma na to wyznaczony czas i musi przedstawić bankowi zaświadczenia o spłacie zobowiązań.
  • Zarówno w przypadku pożyczek konsolidacyjnych, jak i kredytów konsolidacyjnych, możliwe jest wnioskowanie o dodatkową gotówkę (oczywiście przy odpowiedniej zdolności kredytowej).

Pożyczka konsolidacyjna dla kogo?

Czy pożyczkę konsolidacyjną opłaca się wziąć i w jakiej ewentualnej sytuacji można takie rozwiązanie rozważać?

Częściowo zostało już to wspomniane. Pamiętając, że kredyt konsolidacyjny służy spłaceniu (wcześniejszemu) wybranych zobowiązań bankowych, to tym samym pozwala on zmniejszyć liczbę spłacanych kredytów i pożyczek. To, po pierwsze. Ale nie jest to najważniejsze.

Najważniejsza dla domowego budżetu borykającego się z dużymi wydatkami, jest to, że można osiągnąć niższą miesięczną ratę. Jeżeli okres spłaty kredytu zostanie wydłużony w stosunku do konsolidowanych kredytów i pożyczek, to i rata będzie niższa. Przy czym jednak należy pamiętać, że wydłużony czas kredytowania oddziałuje na sumaryczną wysokość odsetek.

Im większe jest oprocentowanie kredytu, im większa kwota kredytu i dłuższy czas kredytowania, tym większy będzie koszt zapłaconych odsetek.
wpływ oprocentowania na koszt pożyczki konsolidacyjnej

Trzecim zasadniczym powodem, dla którego jest przeprowadzana konsolidacja, to zwiększenie zdolności kredytowej. Jest to oczywiste z tego powodu, że mniejsza rata kredytowa, to mniejsze wydatki w domowym budżecie. Pozwala to zatem nie tylko uzyskać dodatkową gotówkę w ramach kredytu, ale i wnioskować o większy kredyt za miesiąca czy kilka miesięcy.

Czy się opłaca wziąć kredyt lub pożyczkę konsolidacyjną? A czy opłaca się brać kredyty? Na uwadze należy mieć to, że wystąpi jednak koszt kredytowy. Nie ma możliwości pożyczenia 30000 zł w banku i oddania za 5 lat tyle samo.

Na koszt kredytowy składa się najczęściej odsetki, ale może być i prowizja czy ubezpieczenie. Na szczęście są propozycje promocyjne dla nowych klientów banku, co pozwala wybrać korzystniejszą ofertę.

Pożyczka konsolidacyjna czy kredyt konsolidacyjny

Oba produkty oferowane przez banki są bardzo podobne. Zarówno kredyt, jak i pożyczka konsolidacyjna, służy temu samemu celowi: zamknięciu wybranych kredytów i pożyczek.

O podstawowych różnicach zachodzących pomiędzy nimi zostało już wspomniane powyżej. Ale istotne jest to, że pożyczka konsolidacyjna daje możliwości spłacenia limitów w kontach bankowych i zadłużenia na kartach kredytowych.

Obecnie stopy procentowe są na wysokim poziomie i będą na takim przez bardzo długi czas. Nie ma większego znaczenia czy w niedalekiej przyszłości zostaną obniżone o 25 p.p. czy o 50 p.p. I tak oba niespłacane zobowiązania, będą generować wysokie odsetki. Oprocentowanie tych produktów kredytowych jest często dużo większe niż pożyczek gotówkowych.

Kredyt konsolidacyjny 29700 zł 71 miesięcy. RRSO 9,04%. Całkowita kwota do zapłaty: 38079,62 zł. Oprocentowanie w skali roku: 8,69%. Całkowity koszt kredytu: 8379,62 zł (prowizja: 0 zł, odsetki: 8379,62 zł).

Oprocentowanie nominalne kart kredytowych sięga 20,50%.

Linia Kredytowa 1400 zł. RRSO 28,88%. Okres kredytowania: 12 miesięcy. Oprocentowanie zmienne 20,50%. Przez cały okres limit jest w pełni wykorzystany, spłata odsetek następuje miesięcznie, a kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Całkowita kwota do zapłaty 1759,04 zł. Całkowity koszt kredytu 359,04 zł (w tym opłata za przyznanie, naliczana miesięcznie – za cały okres kredytowania: 72 zł, odsetki 297,04 zł).

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że uregulowanie zobowiązań i odzyskanie płynności finansowej jest ważniejsze niż poniesione dodatkowe koszty. Oczywiście, a o tym należy jednak pamiętać, że odpowiedzią na pytanie, czy przeprowadzić konsolidację, ma indywidualna sytuacja finansowa oraz oczekiwania, w stosunku do tego, co jest naszym celem. Skorzystanie z pożyczki konsolidacyjnej może poprawić sytuację domowego budżetu, ale powinny być również podjęte działania dodatkowe, np. dodatkowe ograniczenie innych wydatków, nie zaciągania nowych zobowiązań, itp.

Ostatnie tematy:

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok