Pożyczka gotówkowa najlepsza oferta

Publikacja: 2021-04-20. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-03-18 – ostatnia aktualizacja

Pożyczka gotówkowa najlepsza oferta, czyli krótko o tym, jak wybrać najlepszą ofertę pożyczki gotówkowej. Poniższe informacje są przydatne zarówno przy szukaniu pożyczki bankowej, jak i w dowolnej firmie pożyczkowej. Dodatkowo poniżej znajdziesz propozycje pożyczek gotówkowych w bankach i link do zestawienia firm pożyczkowych internetowych. Nie przedłużając, przejdźmy do najważniejszych informacji.
pożyczka gotówkowa najlepsza oferta
Pożyczka gotówkowa najlepsza oferta. Źródło: kredytyporownywarka.pl


W zasadzie wybór najlepszej oferty pożyczki gotówkowej nie jest trudny, biorąc pod uwagę wyłącznie te elementy, które z Twojego punktu widzenia są najważniejsze. Jedyną trudnością w dokonaniu wyboru może być liczba dostępnych propozycji. Ponieważ jednak nikt nie ma czasu, ani możliwości, aby je wszystkie sprawdzić, należy skupić uwagę wyłącznie na tych najbardziej popularnych i ogólnie dostępnych.

Nie oznacza to jednak, że dokonując wyboru można to zrobić szybko i „na łapu-capu”. Niezależnie czy szukasz produktu finansowego, kredytowego czy chcesz podpisać umowę z operatorem komórkowym, zapoznaj się dokładnie z dostępnymi propozycjami i wybierz tą, która ma najkorzystniejszą opcję i jest dopasowana do Twoich potrzeb i oczekiwań.

Pożyczka gotówkowa najlepsza oferta: czynniki kosztowe i pozakosztowe

Musisz jasno określić co jest dla Ciebie najważniejsze: cena pożyczki gotówkowej czy może dodatkowe opcje, np. możliwość skorzystania z wakacji kredytowych, spłata pożyczki dopiero dwa miesiące po podpisaniu umowy, itp. Zdecydowana większość wybierze oczywiście jak najmniejszy koszt pożyczki. Jest to ważne z tego powodu, że poza pożyczonym kapitałem musisz oddać jeszcze koszty związane z udzieleniem pożyczki, a to one decydują o jej cenie. Jakby nie patrzeć, to całą kwotę musisz oddać z ciężko zarobionych pieniędzy, czasami rezygnując z jakiś wydatków – to po co płacić więcej?

Na koszt pożyczki gotówkowej składa się przede wszystkim:

  • oprocentowanie nominalne (RSO),
  • prowizja od wysokości udzielonej pożyczki,
  • opłaty dodatkowe,
  • składka ubezpieczeniowa (najczęściej jest fakultatywna).

Od oprocentowanie pożyczki naliczane są odsetki w całym okresie kredytowania. Im mniejsze jest oprocentowanie, to mniejszy jest koszt odsetkowy. Natomiast im większa będzie kwota pożyczki i dłuższy czas spłaty, to koszt zapłaconych odsetek wzrośnie. Banki, jak i firmy pożyczkowe nie mogą ustalać dowolnie wysokości oprocentowania nominalnego – obecnie (w styczniu 2024 r.) nie może ono przekraczać 18,50% w skali roku.

Poza odsetkami, drugim najczęściej pojawiającym się kosztem jest prowizja od wysokości udzielonej pożyczki. Jest to jednorazowa opłata pobierana w dniu podpisania umowy lub może być rozłożona na cały okres spłaty i wliczona do raty. Naliczana jest najczęściej jako pewien procent (nie ma tutaj reguły) od wysokości udzielonej pożyczki. Może zatem wynieść 0%, 5%, a nawet 10%.

Wysokość prowizji jest stała, niezależnie od czasu kredytowania i wpływa w znaczący sposób na koszt pożyczki gotówkowej w krótkim czasie. Prowizja ustalona na 10% od 5000 zł wyniesie 500 zł niezależnie czy pożyczasz na 12 miesięcy czy na 5 lat.

Jeżeli korzystasz z kalkulatorów pożyczek gotówkowych bankowych, musisz brać pod uwagę, że wyliczone raty mają charakter orientacyjny.

Opłaty dodatkowe, takie jak opłaty za rozpatrzenie wniosku czy administracyjna (?) najczęściej występują w przypadku pożyczek pozabankowych.

Pożyczki gotówkowe z ubezpieczeniem fakultatywnym (dobrowolnym) są coraz bardziej powszechnie dostępne w ofertach bankowych. Należy jednak pamiętać, że składka ubezpieczeniowa jest dodatkowym kosztem, który należy doliczyć do całkowitej kwoty do spłaty. Czy warto korzystać z takiej polisy ubezpieczeniowej, na wypadek wystąpienie nieprzewidzianych sytuacji, jest spraw indywidualną. Generalnie, pożyczka bankowa z ubezpieczeniem, to korzystniejsze warunki kredytowania. Pamiętaj jednak o tym, aby sprawdzić koszty pożyczki z ubezpieczeniem i bez ubezpieczenia.

Gdzie najtańsza pożyczka gotówkowa?

Aby się dowiedzieć, gdzie jest najlepsza i najtańsza pożyczka gotówkowa bankowa lub niebankowa, to nie ma innej możliwości, aby to sprawdzić,jak tylko porównanie kilku ofert. W przypadku pożyczek w bankach, nie ma jednak co przesadzać, i wystarczą maksymalnie 2-3 oferty. Jeżeli korzystasz z pożyczki gotówkowej w firmie pożyczkowej, to różnice w kosztach mogą być bardzo duże, dlatego im więcej sprawdzisz, tym lepiej.

Warto również wziąć pod uwagę, że w każdym miesiącu pojawiają się propozycje promocyjne, np. bez pożyczki bez prowizji lub z obniżonym oprocentowaniem.

Jak porównać oferty pożyczek gotówkowych?

Jedynym skutecznym sposobem, aby porównać pożyczki gotówkowe pod względem ceny jest porównanie ich na podstawie kosztów całkowitych lub/i RRSO.

Każdy bank, który przedstawi Tobie ofertę pożyczki, musi w udostępnionym formularzu informacyjnym podać całkowity koszt pożyczki oraz jej RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO jest podawane w ujęciu procentowym rocznym i uwzględnia wszystkie koszty związane z pożyczką: oprocentowanie, prowizję, opłaty dodatkowe, itp. Całkowity koszt prezentowany jest w walucie, w której udzielana jest pożyczka, czyli najczęściej jest to PLN.

Porównując RRSO i koszty całkowite pożyczki upewnij się, że uwzględniłeś jednakowe parametry: kwotę pożyczki, czas spłaty, dodatkowe koszty (np. koszt ubezpieczenia) oraz system rat – malejące lub stałe. Im mniejszy będzie koszt całkowity pożyczki, to tym będzie ona tańsza.

Wydłużając czas spłaty pożyczki zmniejszasz ratę, ale jednocześnie wzrasta koszt odsetkowy. Musi być ona uwzględniać Twoją obecną, jak i przyszłą sytuację finansową, aby nie stała się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Przed podpisaniem umowy:

  • zapoznaj się z kosztami całkowitymi pożyczki oraz z tabelą opłat i prowizji,
  • sprawdź warunki na jakich udzielana jest pożyczka gotówkowa.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok