Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna?

Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna gotówkowa? Kiedy lepszym wyborem jest pożyczka gotówkowa, a kiedy pożyczka hipoteczna? Banki oferują kilka podstawowych produktów kredytowych, a każdy z nich jest przeznaczony na inny cel i może być związane z określonymi zabezpieczeniami.

pożyczka gotówkowa czy hipoteczna

Kredyty i pożyczki gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością: szeroko dostępne w bankach, bardzo często oferowane przez internet i z minimalnymi formalnościami. Dodać należy również, że pożyczki gotówkowe nie wymagają zazwyczaj dodatkowego zabezpieczenia. O ewentualnych zabezpieczeniach kredytów gotówkowych przeczytasz w artykule: Zabezpieczenie kredytu gotówkowego.

Z pożyczkami hipotecznymi jest nieco inaczej. Dla wielu osób jest to produkt kredytowy mało zanany i nierozpoznawalny. Faktycznie jest on bardziej sformalizowany, wymaga zawsze zabezpieczenia hipotecznego, ale ma również wiele plusów.

Często dokonując wyboru produktu pozwalającego sfinansować określony cel, zwraca się uwagę na maksymalną kwotę, jaką w ramach takiego produktu można uzyskać. Inne kwoty uzyskasz dla karty kredytowej, pożyczki gotówkowej i pożyczki hipotecznej.

Pożyczka: ile chcesz pożyczyć?

Decyzja o skorzystaniu z ewentualnej pożyczki, nie powinna zaczynać się od pytania: ile, ale czy możesz sobie na taką pożyczkę pozwolić. Jeżeli chcesz oszacować raty kredytowe, to skorzystaj z porównywarki kredytów gotówkowych.

No dobrze, przyjmijmy, że wiesz jaką kwotę pożyczki potrzebujesz i poradziłbyś sobie z jej spłatą (ale o tym oczywiście zadecyduje bank), to jaką pożyczkę wybrać: gotówkową czy hipoteczną?

Pożyczki hipoteczne są przeznaczane dla osób, które chcą nie tylko pożyczyć większą kwotę pieniędzy, ale i mają nieobciążoną hipotecznie nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem jej spłaty.

Większość banków oferuje pożyczki hipoteczne od 40-50 tysięcy złotych. Jeżeli zatem Twoje potrzeby finansowe są mniejsze lub nie posiadasz zabezpieczenia hipotecznego, to jedynym wyborem jest pożyczka gotówkowa.

Pożyczka hipoteczna a gotówkowa, która jest tańsza?

Zdecydowana większość konsumentów zwraca uwagę na koszt zaciąganego zobowiązania – i jest to słuszne podejście. Wskazane jest porównanie pożyczek z uwzględnieniem kosztów całkowitych. Na ich wysokość wpływają odsetki, prowizja oraz koszty dodatkowe.

Pożyczki hipoteczne są tańsze od pożyczek gotówkowych, ze względu na oferowane niższe oprocentowanie nominalne. Jeżeli dla pożyczki gotówkowej oprocentowanie wyniesie np. 7%, a dla pożyczki hipotecznej 3,5%, to przy takim samym czasie kredytowania i wysokości zobowiązania, całkowity koszt odsetek będzie większy dla pożyczki gotówkowej.

Mając na uwadze jednocześnie, że w przypadku pożyczki hipotecznej konieczne jest posiadanie nieruchomości, która będzie zabezpieczeniem jej spłaty, w zasadzie jedynym wyborem pozostaje droższa pożyczka gotówkowa.

Różnice w kosztach całkowitych są tym bardziej zauważalne, im większa pożyczka i dłuższy czas jej spłaty.

Propozycje pożyczek hipotecznych są kierowane do osób, które są właścicielami nieruchomości, np. mieszkania, domu czy działki. W ten sposób mogą uzyskać finansowanie sięgającej 60-70% wartości nieruchomości, a czas spłaty zobowiązania rozłożyć nawet na 30 lat.

Przy pożyczce gotówkowej maksymalna kwota z reguły nie przekracza 200 tys. zł, a czas spłaty 10. lat.

Pożyczki hipoteczne i zdolność kredytowa

Niektóre osoby sądzą, że skoro zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość, to bank nie sprawdzi zdolności kredytowej. W obu przypadkach bank przeanalizuje sytuację finansową, począwszy od wyliczenia zdolności kredytowej, aż po ocenę wiarygodności kredytowej.

Zwróć uwagę, że przy takiej samej zdolności kredytowej, w przypadku pożyczki hipotecznej możesz otrzymać zdecydowanie większą kwotę niż dla pożyczki gotówkowej. Jest to spowodowane tym, że spłata kapitału i kosztów kredytowych jest rozłożona na dłuższy czas.

Przy pożyczce hipotecznej występują również dodatkowe koszty pozabankowe, które związane są z wyceną nieruchomości, wpisem do ksiąg wieczystych czy innymi opłatami notarialnymi.

Pożyczka hipoteczna nie jest rozwiązaniem dla osób znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej, nie posiadających oszczędności lub mających trudności z regulowaniem rat. Grozi to bowiem utratą zabezpieczenia w przypadku niewywiązywania się z regulowania rat. Jeżeli suma rat kredytowych, które płacisz jest zbyt duża i obawiasz się utraty płynności finansowej, to należałoby zastanowić się nie nad kolejną pożyczką, ale na konsolidacji kredytów.

Szybka pożyczka gotówkowa, a hipoteczna

Czas oczekiwania na otrzymanie środków z udzielonej pożyczki gotówkowej i hipotecznej jest również czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję.

Czas, w jakim zostanie rozpatrzony Twój wniosek kredytowy, zdecydowanie przemawia za pożyczką gotówkową. Procedura przyznawania tego typu pożyczek jest bardzo szybka i w zasadzie ograniczona do niezbędnych formalności.

Przeważenie wystarczy przedstawić zaświadczenie o uzyskiwanych zarobkach czy wyciąg z konta bankowego i po sprawdzeniu zdolności i wiarygodności kredytowej zostaje wydana decyzje. Co więcej, o pożyczkę gotówkową można ubiegać się również przez internet.

Tak łatwo nie będzie, jeżeli wybierzesz pożyczkę hipoteczną – w tym przypadku cały proces może zabrać nawet kilka tygodni. Wniosek kredytowy jest rozpatrywany dopiero wówczas, kiedy zostaną dostarczone wszystkie niezbędne dokumenty, nieruchomość zostanie wyceniona, wpisana do ksiąg wieczystych, ubezpieczona, itp.

Jak widać, zarówno pożyczka gotówkowa, jak i hipoteczna, mają swoje wady i zalety. W momencie, kiedy masz wybór pomiędzy oferowanymi pożyczkami, kluczowa jest analiza oczekiwań, potrzeb, możliwości oraz aktualnej i przyszłej sytuacji finansowej.

7 komentarzy do “Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna?”

  1. Pożyczka hipoteczna ma same plusy, poza jednym, że trzeba ją oddać. Ale za to mniej, biorąc pod uwagę, kwotę i czas spłaty.
    1. Zabezpieczeniem pożyczki jest nieruchomość – minus, bo dużo formalności do załatwiania. 2. Na dowolny cel. 3. Minimalna kwota pożyczki może być ustalona, np. od 70 000 zł. 4. Maksymalna kwota do do 60-80% wartości zabezpieczenia. 5. Długi czas kredytowanie – nawet do 25 lat.

  2. Pożyczka hipoteczna? Za dużo formalności. Lepsza, ale droższa oczywiście, pożyczka gotówkowa od ręki.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok