Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna?

Publikacja: 2021-04-23. Redakcja: Marek Kamiński. 2024-04-01 – ostatnia aktualizacja

Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna gotówkowa? Kiedy lepszym wyborem jest pożyczka gotówkowa, a kiedy hipoteczna? Banki oferują kilka podstawowych produktów kredytowych, a każdy z nich jest przeznaczony na inny cel. I również może się to wiązać z określonymi zabezpieczeniami.
pożyczka gotówkowa czy hipoteczna
Pożyczka gotówkowa czy hipoteczna? Źródło: kredytyporownywarka.pl

Gdy potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, często zastanawiamy się, jaka forma pożyczki będzie dla nas najlepsza. Powszechnie dostępnymi opcjami w bankach są pożyczki gotówkowe i hipoteczne. Mają one swoje zalety i wady, dlatego warto bliżej przyjrzeć się różnicom pomiędzy nimi, aby podjąć najlepszą decyzję.

Przegląd propozycji: pożyczka gotówkowa i hipoteczna

Kredyty i pożyczki gotówkowe cieszą się bardzo dużą popularnością. Są ogólnie dostępne w bankach, bardzo często oferowane przez internet i z minimalnymi formalnościami.

Dodać należy również, że pożyczki gotówkowe nie wymagają zazwyczaj dodatkowego zabezpieczenia.

Z pożyczkami hipotecznymi jest nieco inaczej. Dla wielu osób jest to produkt kredytowy mało zanany i nierozpoznawalny. Faktycznie jest on bardziej sformalizowany, wymaga zawsze zabezpieczenia hipotecznego, ale ma również wiele plusów.

Pożyczka gotówkowa w banku

Pożyczka gotówkowa to rodzaj kredytu konsumenckiego (z pewnymi wyjątkami), w ramach którego pożyczkodawca przekazuje pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniędzy, którą może swobodnie dysponować.

Nie jesteśmy zobowiązani do określenia w umowie pożyczkowej celu, który chcemy z sfinansować. Możemy zatem takie pieniądze wydać dowolne, np. na zakup sprzętu AGD, opłacenie wakacji lub spłatę innych zobowiązań.

Maksymalna kwota takiej pożyczki jest zawsze pochodną naszej zdolności kredytowej i historii kredytowej. Najczęściej nie występują zabezpieczenia spłaty, poza tymi standardowymi.

Pożyczka hipoteczna w banku

Pożyczka hipoteczna jest również pożyczką, którą można swobodnie dysponować. Jest to zazwyczaj większa suma pieniędzy udzielana na dłuższy czas, co umożliwia spłatę w ratach przez wiele lat.

Główną zaletą pożyczki hipotecznej jest niższe oprocentowanie w porównaniu do gotówkowej. Wynika to z tego, że pożyczkobiorca wnosi zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. A to zmniejsza ryzyko podejmowane przez podmiot finansujący.

Pożyczki hipoteczne są szczególnie popularne przy zakupie niewielkiej nieruchomości, remoncie, a rzadziej jest wykorzystywana do zakupu samochodu lub na inny cel.

Większość banków oferuje pożyczki hipoteczne od 40-50 tysięcy złotych. Jeżeli zatem Twoje potrzeby finansowe są mniejsze lub nie posiadasz zabezpieczenia hipotecznego, to jedynym wyborem jest pożyczka gotówkowa.

Co lepiej wziąć pożyczkę gotówkową czy hipoteczną?

Wybór między pożyczką gotówkową a hipoteczną zależy od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji finansowej. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

1. Cel pożyczki. Jeśli potrzebujemy pieniędzy na konkretny cel, np. zakup samochodu lub wakacje, pożyczka gotówkowa może być lepszym wyborem, ponieważ nie wymaga ona zabezpieczenia hipotecznego. Natomiast jeśli planujemy zakup nieruchomości lub przeprowadzamy duży remont mieszkania lub domu, to pożyczka hipoteczna jest z reguły bardziej odpowiednia.

2. Kwota pożyczki. Znaczną sumę pieniędzy możemy otrzymać zarówno w ramach pożyczki gotówkowej, jak i hipotecznej.

Przy pożyczce gotówkowej kwota sięgać może nawet i 250 tys. zł. W obu przypadkach możliwe jest wnioskowanie o duże pieniądze. Dla pożyczki hipotecznej maksymalna kwota jest ograniczona wyceną nieruchomości. Finansowanie sięga ok. 60-70% jej wartości.

3. Oprocentowanie i koszty. Pożyczka hipoteczna jest niżej oprocentowana niż pożyczka gotówkowa. Wynika to oczywiście z tego, że bank ma zabezpieczoną spłatę w postaci hipoteki na nieruchomości.

Jednak pożyczka hipoteczna wiązać się z dodatkowymi kosztami pozabankowymi. Jest to między innymi: wycena nieruchomości, obowiązkowe ubezpieczenia, opłaty notarialne i koszty sądowe.

Czas oczekiwania na wydanie decyzji jest znacząco krótszy w przypadku pożyczek gotówkowych. To również mniej formalności i złożenia wymaganych dokumentów.

4. Czas spłaty jest krótszy dla pożyczki gotówkowej niż w przypadku pożyczki hipotecznej. Czy można wziąć kredyt gotówkowy na 15 lat? Nie. Maksymalny okres dla kredytów i pożyczek gotówkowych nie przekracza 10 lat. To dużo czy mało? Jeżeli pożyczamy 70 tys. zł na 10 lat, to wystarczy na uzyskanie raty ok. 1000 zł. Przy 250 tys. zł, 10 lat może nie wystarczyć do uzyskania satysfakcjonującej raty.

Pożyczka hipoteczna daje nam możliwość rozłożenie kredytowania nawet i na 20 lat.

5. Ryzyko utraty nieruchomości. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo utraty zabezpieczenia, kiedy zaprzestaniemy regulować zobowiązanie. W przypadku pożyczki hipotecznej ryzykujemy konkretną nieruchomością.

To jest istotny czynnik do rozważenia, ponieważ strata domu lub mieszkania może mieć poważne konsekwencje. Pożyczka gotówkowa nie niesie takiego ryzyka, ponieważ nie ma ona bezpośredniego związku z nieruchomością.

Pożyczki hipoteczne i zdolność kredytowa

Niektóre osoby sądzą, że skoro zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej jest nieruchomość, to bank nie sprawdzi zdolności kredytowej. Tak nie jest. Bank bierze pod uwagę sytuację finansową, począwszy od wyliczenia zdolności kredytowej, aż po sprawdzenie wiarygodności BIK.

Pożyczka hipoteczna, podobnie zresztą jak każde finansowanie zewnętrzne, nie jest dobrym wyborem dla osób znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej. Jeżeli nie posiadasz oszczędności i masz trudności z regulowaniem rat, to kolejne zobowiązanie – i to tak poważne – grozi utratą zabezpieczenia w przypadku niewywiązywania się ze spłaty zobowiązania.

W sytuacji, kiedy miesięczna suma rat kredytowych jest zbyt duża i obawiasz się utraty płynności finansowej, to należałoby zastanowić się nie nad kolejną pożyczką, ale nad kredytem konsolidacyjnym bez hipoteki.

Szybka pożyczka gotówkowa a hipoteczna

Oczekiwanie na środki z pożyczki gotówkowej lub hipotecznej jest istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję.

Czas, w jakim zostanie rozpatrzony Twój wniosek kredytowy, zdecydowanie przemawia za pożyczką gotówkową. Proces analizy i wydawania decyzji jest bardzo szybki i w zasadzie ogranicza się tylko do niezbędnych formalności.

Przy stosunkowo niewielkich kwotach i krótkim czasie kredytowania, wystarczy przedstawić zaświadczenie o uzyskiwanych zarobkach czy wyciąg z konta bankowego. Po sprawdzeniu zdolności i wiarygodności kredytowej zostaje wydana decyzje. Co więcej, o pożyczkę gotówkową można ubiegać się również przez internet.

Tak łatwo nie będzie, jeżeli wybierzesz pożyczkę hipoteczną – w tym przypadku cały proces może zabrać nawet kilka tygodni. Wniosek jest rozpatrywany dopiero wówczas, kiedy zostaną dostarczone wszystkie niezbędne dokumenty, nieruchomość zostanie wyceniona, a później musi być wpisana do księgi wieczystej, ubezpieczona, itp.

Podsumowanie

Wybór między pożyczką gotówkową a hipoteczną zależy od naszych potrzeb, kwoty, jaką potrzebujemy, czasu spłat, ale i pewnego ryzyka, jakie jesteśmy gotowi zaakceptować.

Jeśli potrzebujemy większej kwoty na zakup niewielkiej nieruchomości lub remont domu, pożyczka hipoteczna może być odpowiednia. Jeśli natomiast potrzebujemy pieniędzy na inny cel lub nie chcemy zabezpieczać nieruchomością, pożyczka gotówkowa powinna być lepszym wyborem.

Warto dokładnie przeanalizować obie opcje, porównać koszty i korzyści oraz skonsultować się z doradcą finansowym, aby podjąć najlepszą decyzję.

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok