Pożyczka bankowa lub pozabankowa. Nie wszystko jest tanie

Pożyczka bankowa lub pozabankowa? Czy warto jest korzystać z usług firm pożyczkowych i czy można cokolwiek zrobić, aby nie przepłacać za kredyt lub pożyczkę? Można zrobić kilka rzeczy, które pomogą dokonać lepszego wyboru.

pożyczka bankowa lub pozabankowa

Kredyty i pożyczki, nie tylko gotówkowe są dzisiaj bardzo popularne i bardzo chętnie korzystamy z usług podmiotów, które je oferują. Na kredyt kupujemy samochody, mieszkania, sprzęt AGD czy RTV. Czy można powiedzieć, że żyjemy na kredyt? W pewnym stopniu tak, bo ponad 60% dorosłego społeczeństwa skorzystało choć raz z kredytu lub pożyczki (bankowej lub pozabankowej). Wielu z nas ma limit w koncie lub korzysta z karty kredytowej (a to jest również kredyt!).

Zanim jednak podejmiemy decyzję o skorzystaniu z kredytu, to należy zastanowić się czy taki zakup jest absolutnie konieczny. Możesz ewentualnie odłożyć pieniądze i kupić daną rzecz za kilka miesięcy z oszczędności (lub częściowo ją kredytując). Koniecznie sprawdź swoje finanse domowe (dochody i wydatki) czy bilans będzie na plusie. Kiedy przyjdzie czas płacić raty kredytowe (w tym celu można skorzystać z kalkulatora rat kredytowych), może być za późno.

Pamiętajmy, że największe problemy ze spłatą zobowiązań dotyczą wszelkiego rodzaju kredytów i pożyczek. Nie ma znaczenia czy jest to kredyt gotówkowy czy mieszkaniowy.

Przegląd pożyczek gotówkowych w bankach:

Przegląd pożyczek gotówkowych niebankowych:

Pożyczka bankowa lub pozabankowa. Kiedy korzystamy z kredytu lub pożyczki?

Generalnie z kredytów i pożyczek korzystamy wówczas, kiedy:

  1. utracimy chwilowo płynność finansową (kredyty i pożyczki gotówkowe).
  2. zamierzamy zakupić dobra konsumpcyjne.

Rzadziej, aby przeznaczyć kredyt na zakup inwestycyjny, np. nieruchomości lub działki budowlanej (kredyty hipoteczne). Coraz częściej konsolidujemy zadłużenia, zaciągając nowy kredyt (kredyt konsolidacyjny). Jednak niestety, najczęściej pożyczamy, bo zabrakło nam do pierwszego, pojawiła się pilna potrzeba finansowa, wystąpiła nieoczekiwana awaria lub popsuła się wielokrotnie naprawiana pralka. Ale zdarza się, że niestety, bezmyślnie, korzystamy z krótkoterminowych pożyczek, aby zapłacić ratę lub uregulować pożyczkę.

Jeżeli chciałbyś spłacić posiadane pożyczki pozabankowe (i dodatkowo pożyczki bankowe), a masz odpowiednią zdolność i wiarygodność kredytową, weź pod uwagę: kredyt konsolidacyjny z dobraniem dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Czy można nie przepłacić za kredyt lub pożyczkę? Można. Pod warunkiem, że nie dokonamy pierwszego lepszego wyboru, tylko porównamy kilka ofert.

Jeżeli zależy nam na jak najtańszym źródle finansowania, to należy brać pod uwagę koszt całkowity pożyczki/kredytu lub/i sprawdzić jego RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Jakie są najbardziej popularne kredyty? Przede wszystkim są to kredyty i pożyczki gotówkowe w bankach oraz krótkoterminowe pożyczki gotówkowe zaciągane w firmach pożyczkowych. Stosunkowo łatwiej, ale na mniejsze kwoty, kredyt można uzyskać również limitach ROR i kartach kredytowych.

W kolejnych częściach – co to jest:

1. Pożyczka krótkoterminowa w firmie pożyczkowej w internecie, a następnie:
2. Pożyczka ratalna niebankowa i czy warto z takiej pożyczki skorzystać.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok