Pożyczka 50000 zł gotówkowa w banku

2023-05-26 – ostatnia aktualizacja

Tania pożyczka 50000 zł w bank na dowolny cel? Taka pożyczka gotówkowa może być tylko tańsza w porównaniu do innych ofert bankowych. Sama w sobie, i to bez znaczenia czy okres spłaty będzie krótszy czy dłuższy, nie będzie tania.

pożyczka 50000 zł gotówkowa

Pożyczki gotówkowe na 50000 zł, ale i na mniejsze kwoty, jak i zdecydowanie większe, są dostępne w kilku bankach. Nie tylko w komercyjnych, ale i spółdzielczych. Niewiele osób ma czas, aby zapoznać się z aktualnymi propozycjami i następnie porównywać oferty.

Można sobie ułatwić sprawę i skorzystać z przygotowanych zestawień banków i na tej podstawie dokonać odpowiedniego wyboru

Pożyczka 50000 zł w propozycjach banków

Każda pożyczka gotówkowa konsumencka może zostać przeznaczona na dowolny cel. Ale znajdą się oczywiście wyjątki.

Nie można środków przeznaczyć na prowadzoną działalność gospodarczą, jak również z pożyczki gotówkowej nie sfinansujemy wkładu własnego ubiegając się o kredyt mieszkaniowy.

Inne ograniczenia nie dotyczące celu finansowania, ale są związane z oceną kredytową. Konieczne jest zatem posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych z odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz dobrą historią kredytową w BIK.

Czy mamy szansę, aby otrzymać pożyczkę bankową na 50000 zł? Odpowiedzi nie znajdziesz w kalkulatorach kredytowych i na forach internetowych. Tylko bank, z którym skontaktujesz się w sprawie pożyczki, może przeprowadzić analizę i wydać opinię.

Jakie są koszty pożyczkowe?

Ustawa o kredycie konsumenckim1 wyjaśnia, że całkowity koszt kredytu obejmuje koszty, które konsument (kredytobiorca/pożyczkobiorca) jest zobowiązany ponieść w związku z umową kredytową/pożyczkową.

  • odsetki,
  • opłaty dodatkowe,
  • prowizje, np. za udzielenie kredytu (najczęściej wyliczane jako pewien procent od wysokości kredytu – mogą być kredytowane lub płatne przed udzieleniem kredytu),
  • podatki,
  • marże, jeżeli znane są kredytodawcy,
  • koszty usług dodatkowych, np. wykupienie ubezpieczenia, w sytuacji kiedy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu lub do otrzymania go na oferowanych warunkach.

Całkowity koszt kredytu nie obejmuje opłat notarialnych ponoszonych przez konsumenta.

CAŁKOWITA KWOTA DO ODDANIA = POŻYCZONY KAPITAŁ + CAŁKOWITY KOSZT POŻYCZKI

Jeżeli otrzymasz dobrą ocenę kredytową, to z dużym prawdopodobieństwem możesz skutecznie negocjować warunki umowy, pamiętając, że każda obniżka kosztu, to mniejsza cena pożyczki.

Ile kosztuje pożyczka w banku?

Najważniejsze elementy to warunki, na jakich może zostać udzielone finansowanie. Obejmuje elementy kosztowe, które zostały wymienione powyżej, ale również:

1. Wysokość pożyczki gotówkowej.
2. Czas spłaty pożyczki liczonej w miesięcznych ratach.
3. Rodzaj rat kredytowych – mogą być stałe lub malejące.
4. Data wypłaty pożyczki oraz terminy płatności raty.

Na przykład całkowite koszty odsetkowe będą tym większe, im większa jest kwota pożyczki i dłuższy czas spłaty.

Naturalnie zależą również od wysokości oprocentowania nominalnego. Obecnie w 2023 r. nie może być ono większe niż 20,50% rocznie.

Wybór rodzaju rat również mają bezpośredni wpływ na cenę. Większe odsetki zapłacone zostaną przy ratach stałych niż przy malejących.

Rata kredytowa i całkowity koszt pożyczki w trakcie trwania umowy pożyczkowej nie zmieni się przy oprocentowaniu stałym. Jeżeli jednak zdecydujemy się na oprocentowanie zmienne, to raty na początku spłaty zobowiązania nie muszą być takie same jak na końcu. Podobnie jest z całkowitym kosztem, który może się wielokrotnie zmieniać przez cały okres kredytowania.

Z dużym prawdopodobieństwem dla pożyczki gotówkowej zostanie zaproponowana oferta z oprocentowaniem zmiennym. Jest to powszechnie stosowana praktyka przez banki przy wysokich długoterminowych pożyczkach gotówkowych.

Ile wynosi rata pożyczki 50000 zł?

Jeżeli chcesz się posłużyć kalkulatorem do obliczenia rat, to jest Kalkulator Kredytu Gotówkowego, ale:

1. Przedstawione wyliczenia nie mogą być potraktowane jako obowiązujące dla danej propozycji bankowej.
2. Nie uwzględniają, bo nie mogą, oceny kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy.

Najlepszą metodą wyboru pożyczki jest samodzielne porównanie banków, na początku zapoznanie się z propozycjami, a na dalszym etapie analiza wybranych ofert.

Kalkulatory są traktowane (i tak w zasadzie powinno być) jako dodatkowe źródło informacji, wspomagające podjęcie decyzji w oparciu o szacunkowe wyliczenia rat obciążających domowy budżet.

Wracając jednak do obliczeń. Czyli nie da się obliczyć? Da się.. Jeżeli tylko ustalimy określone założenia.

Przyjmijmy, że jest to pożyczka gotówkowa 50000 zł: oprocentowanie 11,99% roczne, brak prowizji, ubezpieczenia – po prostu promocja! Tylko koszt odsetkowy.

Raty kredytowe równe i koszt odsetkowy, który równa się odsetkowemu:

2 lata: 2 353,44 zł – 6 482,56 zł,
3 lata: 1 660,48 zł – 9 777,16 zł,
4 lata: 1 316,45 zł – 13 189,42 zł,
5 lat: 1 111,97 zł – 16 718,18 zł,
6 lat: 977,25 zł – 20 361,97 zł,
7 lat: 882,37 zł – 24 119,02 zł,
8 lat: 812,37 zł – 27 987,27 zł,
9 lat: 758,93 zł – 31 964,41 zł.

Nie powinno być żadnych niespodzianek, zgodnie z tym o czym zostało napisane powyżej: rata pożyczki będzie maleć wraz z wydłużeniem czasu spłaty, przy równoczesnym wzroście kosztów odsetkowych.

pożyczka 50000 zł wysokość raty i kosztów odsetkowych

Wysokość raty oraz koszt odsetkowy pożyczki 50000 zł. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Przeprowadź analizę kosztów pożyczki

To oznacza dwie rzeczy:

1. Porównanie ofert pożyczkowych z różnych banków na podstawie otrzymanych formularzy informacyjnych oraz
2. Dopasowanie wysokości raty (a tym samym i czasu kredytowania) do możliwości finansowych.

Mając zaledwie dwie różne oferty pożyczkowe łatwo wskazać tę tańszą.

Przykład trzech różnych pożyczek gotówkowych na 50000 zł na 5 lat (60 miesięcy):

Nr 1.: oprocentowanie 11,25% z prowizją 4% (nie jest kredytowana, płatna z góry).
Nr 2.: oprocentowanie 11,85%.
Nr 3.: oprocentowanie 9,99% z ubezpieczeniem – koszt 3000 zł (założenie, że jest zapłacone od razu).

Wysokość rat równych i koszt całkowity:

Nr 1.: 1 093,37 zł – 17 601,92 zł (odsetki 15 601,92 zł + prowizja 2000 zł).
Nr 2.: 1 108,44 zł – 16 506,17 zł.
Nr 3.: 1 062,11 zł – 16 726,37 (odsetki 13 726,37 zł + ubezpieczenie 3000 zł).

Rata pożyczki jest najmniejsza dla oferty nr 3, ale całkowity koszt jest mniejszy dla pożyczki nr 2.

Korzyści ze zmniejszania rat również ma swoje ograniczenia. Ponieważ większe korzyści uzyskamy z wydłużenia czasu spłaty z 2 do 3 lat, niż z 8 do 9. Ale w każdym przyjętym zakresie koszt odsetkowy rośnie i całkowity staje się coraz większy.

pozyczka 50000 różnica wysokości raty do okresu poprzedniego

Różnice w wysokości raty oraz wzrost kosztów pożyczki 50000 zł w stosunku do poprzedniego okresu kredytowania. Źródło: kredytyporownywarka.pl

Lepiej jednak nieco wydłużyć czas spłaty (i zmniejszyć ratę) niż ustalić ją na zbyt wysokim poziomie. Przy dobrej kondycji finansowej możliwe jest nadpłacanie rat, a nawet szybsza spłata zobowiązania.

Na koniec

Pamiętaj o tym, aby zawsze porównać pożyczki gotówkowe w otrzymanych ofertach. Jeżeli jest możliwość, aby pożyczyć taniej, to dlaczego tego nie zrobić?

Nie musisz wcale porównywać dwudziestu ofert bankowych. Wystarczy sprawdzić dwie, góra trzy oferty i z nich wybierzesz korzystniejszą pożyczkę gotówkową na 50000 zł.

Kilka pożyczek gotówkowych można skonsolidować w jeden kredyt. Sprawdź: Kredyt konsolidacyjny 60000 zł w banku.

1Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim

Dodaj komentarz

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok