Porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach

2023-08-07 – ostatnia aktualizacja

Porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach, czyli narzędzie finansowe pomagające wybrać odpowiednie finansowanie na dowolny cel. Skorzystaj z porównywarki, aby nie tylko zorientować się w propozycjach najnowyszych pożyczek, ale aby szybko oszacować raty i skontaktować się z wybranymi bankami.

porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach

Jaki produkt kredytowy jest najbardziej popularny i najchętniej wybierany przez konsumentów? Tutaj oczywiście nie powinno być wątpliwości, że jest to pożyczka gotówkowa lub kredyt gotówkowy.

Pożyczka gotówkowa pozwala stosunkowo szybko i bez zbędnych formalności środków finansowych z banku na realizację dowolnego celu. Może to być zakup nowej pralki, wyjazd na wakacje, ale i również zakup samochodu lub na wyremontowanie mieszkania.

Przeglądając oferty bankowe możemy korzystać z pomocy, jaką jest porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach. Bardzo często nazywana również kalkulatorem czy wyszukiwarką kredytową. Jej główny cel, to pomoc w zapoznaniu się z propozycjami i skontaktowanie się z bankami.

Wysokość raty pożyczki gotówkowej

Wysokość raty kredytowej ma bardzo duże znaczenie dla naszych finansów domowych. Od jej wysokości zależy, ile zostanie nam wolnych środków w budżecie domowym. Ale rata pożyczki nie może być wbrew pozorom ustalona dowolnie.

Od czego będzie zależeć wysokość raty kredytowej?

1. Od wysokości kredytu i czasu kredytowania. Inna będzie, jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę gotówkową 1000 zł na 3 lata i inna będzie dla 15 tys. zł na 2 lat.
2. Sam rodzaj rat ma również znaczenie. Należy pamiętać, że w przypadku wyboru rat stałych, wszystkie będą jednakowe przez cały czas spłaty kredytu. Przy ratach malejących pierwsza rata jest największa, a każda kolejna coraz mniejsza.

Rata pożyczki gotówkowej się nie zmieni, jeżeli przyjmiemy dodatkowo założenie, że jest oprocentowanie pożyczki jest stałe.

3. Wysokość raty uzależniona jest w końcu od zdolności kredytowej. Musi być ona zatem dopasowana do możliwości pożyczkobiorcy. Większa rata wymaga posiadania większej zdolności kredytowej. Jeżeli zdolność jest zbyt mała, to należy wydłużyć czas spłaty, aby ratę pożyczkową obniżyć i zwiększyć możliwości uzyskania większej pożyczki.

Nie zawsze jest to możliwe, dlatego nieraz jest konieczne zmniejszenie wysokości finansowania.

Narzędzie nr 1: porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach

Czy chcesz wiedzieć, ile będzie wynosiła rata pożyczki gotówkowej? W takim razie możesz skorzystać z narzędzia, jakim jest porównywarka pożyczek gotówkowych. Co taka porównywarka umożliwia?

1. Oszacowanie wysokości comiesięcznych rat przy konkretnym zapytaniu dotyczącym wysokości pożyczki i czasu jej spłaty.
2. Pozwala na wysłanie wniosku kontaktowego do wybranego banku bez wychodzenia z domu. To przedstawiciel banku przedzwoni do Ciebie w sprawie pożyczki.

Należy jednak zawsze pamiętać, że wyliczenia z porównywarką są oszacowane. Precyzyjne obliczenia rat są możliwe do wykonania tylko przez bank, który przedstawi ofertę. Końcowe warunki są zawsze uzależnione od oceny kredytowej.

Jednak porównywarka pożyczek gotówkowych ułatwia dopasowanie wysokości pożyczki oraz raty do możliwości jej uregulowania. Wystarczy tylko wpisać wysokość finansowania, określić czas spłaty w miesiącach i zestawienie propozycji jest gotowe do dalszej analizy.

Propozycje pożyczek gotówkowych pochodzą z najbardziej zaufanych banków oraz zawierają również propozycje pożyczkowe w promocji dla nowych klientów!

Ile kosztuje pożyczka gotówkowa?

Na koszt pożyczki gotówkowej składa się przede wszystkim:

 • oprocentowanie nominalne roczne odpowiedzialne za odsetki,
 • prowizja od wysokości udzielonego finansowania,
 • ubezpieczenie – najczęściej nie jest obowiązkowe, ale bank może uzależnić przyznanie pożyczki od jego wykupienia.

Niekiedy można spodziewać się wystąpienia kosztów okołokredytowych. Być może zdecydujemy się na założenia płatnego konta bankowego, aby otrzymać niższe oprocentowanie kredytu.

Jeżeli zdecydujemy się na konto bankowe lub inny produkt dodatkowy w zamian za obniżenie jednego z kosztów pożyczki, należy przeliczyć czy faktycznie na tym zyskamy.

Koszt pożyczki gotówkowej w przykładzie

Koszt pożyczki, to inaczej cena za pożyczone pieniądze. Większość osób patrzy wyłącznie na oprocentowanie nominalne pożyczki, ale odsetki to nie jedyny koszt.

Ale jest ono bardzo ważne, bo w czasach, kiedy stopy procentowe są na wysokich poziomach, to i oprocentowanie pożyczek gotówkowych jest wysokie.

Dodatkowym kosztem może być prowizja za udzielenie pożyczki. Zazwyczaj jest określona jako pewien procent od wysokości pożyczki, np. 10% od 35 tys. zł, to 3500 zł.

Ale pamiętajmy! Odsetki od pożyczki są tym wyższe, im:

 • większe jest oprocentowanie nominalne roczne (RSO),
 • większa kwota pożyczki,
 • dłuższy czas spłaty (liczony w miesiącach).

Dodatkowo na większy koszt odsetkowy wpływa wybór rat stałych.

Zatem w długim okresie spłaty większy udział w ogólnym koszcie pożyczkowym mają odsetki niż pozostałe elementy kosztów. Natomiast wszystkie koszty pozaodsetkowe, np. prowizja, oddziałują w największym stopniu na całkowity koszt w przypadku pożyczek krótkoterminowych.

Wyliczenia rat i kosztów pożyczek gotówkowych w przykładach:

Przykład pożyczki gotówkowej 50 tys. zł na 96 miesięcy. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 17,05%. Oprocentowanie zmienne 14,56% w skali roku. Pożyczka spłacana w 96 równych ratach kapitałowo-odsetkowych. 95 rat po 884,75 zł, ostatnia po 884,48 zł.

Całkowita kwota do zapłaty 86 955,73 zł. Całkowity koszt pożyczki: 36 955,73 zł, w tym: prowizja 2000 zł, odsetki 34 935,73 zł oraz opłata przygotowawcza 20 zł.

Porównanie pożyczek bez porównywarki pożyczek gotówkowych

Może zabrzmi to nieco dziwnie, ale sprawdzając i porównując oferty pożyczkowe, należy odłożyć na bok… porównywarkę.

Zostało już nadmienione powyżej, że porównywarka szacuje wyłącznie raty, jak i koszty pożyczki (jeżeli to umożliwia). Podkreślić należy jeszcze raz, że w porównywarce znajdują się wyłącznie propozycje, a nie końcowe oferty. Ostateczną ofertę może przedstawić bank dopiero po przeprowadzeniu analizy kredytowej.

Jednakże taka porównywarka pożyczek gotówkowych może być dobrym narzędziem do wstępnej selekcji banków.

Jeżeli skontaktujemy się z dwoma bankami, to po uzyskaniu pozytywnej wstępnej oceny kredytowej, otrzymamy formularze informacyjne, w których znajdą się informacje dotyczące pożyczki.

Należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na wysokość poszczególnych kosztów (odsetki, prowizja, itp.), ale i na RRSO pożyczki (czyli na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) oraz koszt całkowity.

RRSO zawiera poza oprocentowaniem nominalnym również wszystkie inne koszty pożyczki, które należy ponieść w związku z udzielonym finansowanie. Jest to stosunek kosztów do wysokości pożyczki z uwzględnieniem 12 miesięcy i prezentowany jest w ujęciu procentowym.

Pożyczka gotówkowa najlepsza oferta? Wystarczy zatem porównać dwa formularze pod względem kosztów, aby wskazać pożyczkę korzystniejszą i tańszą. Należy tylko pamiętać, że obie pożyczki muszą być jednakowe co do wysokości, czasu spłaty i rodzaju rat, aby uzyskać miarodajne wyniki.

Dlaczego rata pożyczki jest tak istotna?

Nie powinno być żadnych wątpliwości, że wysokość płaconej każdego miesiąca raty pożyczki powinna być dopasowana do naszych możliwości finansowych.

Oszacować jej wysokość możemy z udostępnioną porównywarką pożyczek gotówkowych. Nie może ona obciążać zbyt mocno naszego domowego budżetu i powinna umożliwiać swobodne regulowanie zobowiązania.

Zbyt wysoka rata, nawet jeżeli wynika z obliczeń banku, że możemy sobie na nią pozwolić, może spowodować, że przy niewielkich zawirowaniach finansowych, możemy mieć trudności z jej terminowym uregulowaniem.

Być może czasami lepiej zapłacić za pożyczkę trochę więcej, wydłużając okres kredytowania (płacimy więcej odsetek), niż narazić się na kłopoty finansowe.

Jednocześnie wydłużając czas spłaty zmniejsza się rata, ale zyskujemy w ten sposób większą zdolność kredytową.

Pożyczka gotówkowa, to nie tylko koszt pożyczki

Decydując się na pożyczkę, warto dodatkowo zastanowić się nad innymi aspektami, np.:

1. Czy zależy nam na szybkim uruchomieniu pożyczki? Szukamy wówczas banku, w którym taka procedura będzie uproszczona. Być może pieniądze uzyskamy w tym samym dniu, co złożony wniosek.

2. A może jesteśmy skłonni skorzystać z obniżonego oprocentowania przy założeniu rachunku w tym banku?

3. Czy warto skorzystać z wykupienia ubezpieczenia? Jeżeli rozważasz taką opcję, to zapoznaj się wcześniej z warunkami i zakresem takiej polisy.

4. Czy bank oferuje wakacje kredytowe? Może to być interesująca opcja, ale zapytaj się czy to kosztuje i jaki są warunki skorzystania z odroczenia płatności raty.

5. Pożyczka gotówkowa przez internet niekoniecznie musi być tańsza niż standardowa. Jest to opcja wygodniejsza, ale czy tańsza? To można stwierdzić dopiero po porównaniu oferty z innymi.

1 komentarz do “Porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach”

 1. Porównywarka pożyczek gotówkowych w bankach na jednej stronie jest ok. Pod warunkiem, że jednak będziemy pamiętać, że to tylko oszacowane wyliczenia, a nie faktyczne.

  Jeżeli spojrzymy na wyliczenia na stronach bankowych, to one również się różnią od tych z porównywarek.

  Wydaje mi się, że lepiej jest nie korzystać z porównywarek jeżeli chcemy wyszukać tani kredyt, a jedynie szacować raty. Wyszukując tani kredyt gotówkowy powinniśmy jednak sprawdzać oferty kredytów – kontaktując się bezpośrednio z bankiem – a następnie takie oferty kredytów gotówkowych porównywać patrząc na cenę (koszt całkowity).

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok