Porównywarka kredytów w bankach w 2021 roku. Oszacuj raty kredytowe (gotówkowe od 3 miesięcy do 10 lat, hipoteczne do 35 lat). Oferty kredytowe (promocyjne, standardowe i online). Szybki kontakt z wybranymi instytucjami (krótkie formularze kontaktowe) oraz możliwość zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat konkretnego produktu kredytowego.

porównywarka kredytów

Najczęściej spotykane porównywarki kredytów, to porównywarki:

KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH
KREDYTÓW HIPOTECZNYCH

Porównywarki kredytów nazywane są bardzo często kalkulatorami kredytów lub wyszukiwarkami kredytów. Dlaczego? Wystarczy bowiem wpisać podstawowe parametry kredytu, takie jak jego wysokość i okres kredytowania, aby otrzymać listę banków, z którymi można skontaktować się w sprawie kredytu. Pozwala na szybkie oszacowanie rat kredytowych w zależności od długości okresu kredytowania.

W przypadku kredytów gotówkowych okres kredytowania możemy ustalić od 3 miesięcy do nawet do 120 miesięcy (10 lat). Natomiast w odniesieniu do kredytów hipotecznych maksymalny okres kredytowania zazwyczaj wynosi 30 lat.

Korzystając z takich narzędzi do wyszukiwania kredytów i pożyczek, musimy pamiętać o tym, że ich podstawowym założeniem jest prezentacja banków i ich propozycji kredytowych.

W internecie znajdziemy kilka różnych porównywarek (zakres i liczba produktów) i jedno co można zauważyć to to, że przy takich samych parametrach szukanego kredytu, otrzymamy różne wyniki. Inna jest wysokość raty kredytowej, różne banki na pierwszym miejscu, a nawet różne informacje dotyczące tego samego kredytu.

porównywarka kredytów najlepszy kredyt

Nawet najlepsza porównywarka kredytów nie wskazuje najlepszego kredytu

  1. Nie wskazuje gdzie jest najtańszy kredyt lub pożyczka. Nie jest to zatem ranking kredytów konsolidacyjnych, gotówkowych lub hipotecznych. Warunki kredytowe, jakie uzyskamy w danym banku zależą od oceny kredytowej, jaką uzyskamy w banku. Na taką ocenę wpływa przede wszystkim nasza zdolność i wiarygodność kredytowa (brana jest pod uwagę między innymi historia kredytowa). Tym samym żadna porównywarka kredytów nie jest kalkulatorem rat kredytowych.
  2. Zgodnie z powyższym punktem, porównywarki nie wyliczą dokładnych rat kredytowych. Niezależenie z jakiego kalkulatora kredytowego korzystamy, czy to na stronie finansowej czy na stronie banku, takie kalkulatory tylko szacują ich wysokość. Nie wyliczają ich dokładne wartości. Dopiero po zbadaniu zdolności kredytowej i sprawdzeniu wiarygodności kredytowej, bank może przedstawić nam ofertę i wysokość raty kredytowej.

Na wysokość raty składa się kapitał do spłaty (czyli wysokość kredytu) i koszty kredytu. Koszty kredytowe to przede wszystkim odsetki (zależne od oprocentowania nominalnego) oraz prowizja. Dodatkowo może wchodzić ubezpieczenie kredytu, opłaty za rozpatrzenie wniosku, administracyjne i inne. Koszt kredytu będzie zależeć również od daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty.

porównywarka kredytów a ranking kredytów

Porównywarka kredytów a ranking kredytów

Korzystając z porównywarki kredytów można stworzyć ranking kredytów gotówkowych lub mieszkaniowych, ale sama porównywarka, jak to już zostało wspomniane powyżej, nie jest takim rankingiem kredytowym.

Jeżeli szukamy np. kredytu gotówkowego na 15000 zł na 7 lat, to po wyselekcjonowaniu 3 banków i sprawdzeniu ich kosztów całkowitych, możemy określić, który z banków ma lepszą ofertę i utworzyć swój własny ranking. Natomiast zestawienie ofert w porównywarce na podstawie szacunkowych wyliczeń rat nie jest takim rankingiem.

Warto również zwrócić uwagę, że wiele rankingów kredytowych jest tworzone na zamówienie konkretnego banku lub portalu finansowego. Należy wziąć pod uwagę, że można stworzyć dowolny ranking kredytowy w taki sposób, aby na miejscu pierwszym znalazł się konkretny bank z promowanym produktem.

plusy porównywarek kredytów

Plusy porównywarek kredytów

Jeżeli już wiemy czym nie jest porównywarka kredytów, to tym łatwiej jest określić jakie zadanie spełnia to narzędzie finansowe.

1) Lista banków i propozycji kredytowych. Z pewnością ułatwia zapoznanie się z najnowszą ofertą kredytową. Daje zatem dostęp do szerokiego zestawienia banków, w których możemy ubiegać się o kredyt. Nie jest to oczywiście pełna lista (ofertę kredytową mają nie tylko banki komercyjne, ale i spółdzielcze, jak również i SKOK-i) i z reguły takie zestawienie nie przekracza więcej niż 10 banków propozycji kredytowych i pożyczkowych. Pozwala to jednak zapoznać się z podstawową informacją na temat kredytu i ułatwia skontaktowanie się z wybranym podmiotem.

Około 80% porównywarek (zwłaszcza w przypadku kredytów gotówkowych) zawiera takie same propozycje, a pozostałe 20% to inne banki. Pomimo takich proporcji i tak 80% zaciąganych kredytów dotyczy najpopularniejszych banków.

2) Wyszukanie kredytów promocyjnych. Są to zazwyczaj propozycje krótkoterminowe i sezonowe. Może to być kredyt na PIT, kredyt gotówkowy z RRSO 0%, kredyt bez prowizji do 2000 zł, kredyt wakacyjny, itp. Porównywarka kredytów pozwala zatem sprawdzić czy w ofercie banków znajduje się taki kredyt. Coraz częściej można znaleźć oferty pożyczkowe dla nowych klientów z kosztami na poziomie 0%. Nie są to wysokie pożyczki, bo przeważnie nie przekraczają 2000 zł, a maksymalny okres spłaty nie przekracza 24 miesięcy.

W ostatnich kilku latach pożyczka darmowa dla nowych klientów była domeną firm pożyczkowych, ale jak widać to co sprawdza się na rynku niebankowym może być skutecznie i z sukcesem zaadaptowane również na rynku bankowym.

szacowanie rat z porównywarką kredytów

Porównywarka kredytów to przede wszystkim oszacowanie raty

To jeden z ważniejszych elementów porównywarek i ich podstawowy atut: oszacowanie raty kredytowej. Ułatwia sprawdzenie czy rata kredytowa przy konkretnych założeniach kredytowych nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla naszego domowego budżetu. I jest to jedna z najlepszych funkcji, które można znaleźć w tego rodzaju porównywarkach. Możemy dowolnie sprawdzać wysokość raty kredytowej, od 3 miesięcy do nawet i 120 miesięcy w przypadku kredytów gotówkowych, i od 5 lat do 35 lat w przypadku kredytów hipotecznych.

rrso i koszt całkowity w porównarkach kredytów

Na co zwracać uwagę porównując kredyty? Koszt całkowity i RRSO

Jak wyszukać tańszy kredyt? Należy zwracać uwagę na RRSO kredytu lub jego koszt całkowity. Oba wyliczenia ułatwiają wybór tańszej oferty. Reguła jest prosta: im mniejszy koszt całkowity kredytu, tym tańszy kredyt. Należy jednak pamiętać o tym, że w ten sposób możemy analizować tylko kredyty o takich samych parametrach. Porównajmy to do zakupów w supermarkecie, w którym sprawdzamy dwa takie same produkty. Jeden z nich kosztuje 3,45 zł, a drugi 3,79 zł. Na pierwszy rzut oka pierwsza cena jest bardziej atrakcyjna, ale okazuje się, że za kilogram pierwszego produktu zapłacimy 12 zł, a za kilogram drugiego tylko 10,99 zł.

Podobnie jest w przypadku kredytów i pożyczek. Porównywać możemy taki sam kredyt w banku A i w banku B. Na przykład kredyt gotówkowy 10000 zł na 48 miesięcy (4 lata) w banku A i w banku B. Ponieważ banki są zobowiązane do przekazywania informacji o kosztach kredytowych, możemy z łatwością przeanalizować oferty z ich uwzględnieniem.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na konkretny bank lub chcemy dowiedzieć się szczegółów na temat kredytu, to wystarczy wypełnić i wysłać online krótki formularz kontaktowy. Przedstawiciel banku do nas przedzwoni i po sprawdzeniu naszej wstępnej zdolności kredytowej uzyskamy informacje na temat kredytu.

Przykładowe RRSO dla kredytów 10000 zł – 15000 zł

Jak widać porównywarka kredytów ułatwia wyszukanie banków, ale konieczne jest również porównanie kosztów całkowitych i sprawdzenia informacji na ich temat.

Przykłady reprezentatywne: Credit Agricole. RRSO 14,75%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 12 900 zł, całkowita kwota do zapłaty 18 121,73 zł, oprocentowanie 6,84% w skali roku, całkowity koszt kredytu 5 221,73 zł, w tym:

61 miesięcznych rat w wysokości 292,29 zł oraz ostatnia rata wyrównawcza w wysokości 292,04 zł. Kalkulacja z 22.06.2020 r. na przykładzie reprezentatywnym.

Santander Consumer Bank Mistrzowski Kredyt Gotówkowy. RRSO 10,14 %. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 13 790,59 zł, okres kredytowania 48 miesięcy, oprocentowanie stałe 7,20%; całkowity koszt kredytu wynosi 2 900,89 zł, w tym:

Całkowita kwota do zapłaty 16 691,48 zł. 47 miesięcznych rat po 347,74 zł, ostatnia 48 rata – 347,70 zł. Na podstawie przykładu reprezentatywnego na dzień 1.12.2020 r.

PKO BP. RRSO wynosi 13,05%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 15 100 zł, całkowita kwota do zapłaty 22 115,38 zł, oprocentowanie zmienne 7,20%, całkowity koszt kredytu 7 015,38 zł, w tym:

74 rat równych miesięcznych po 294,87 zł, ostatnia rata: 295 zł. Kalkulacja dokonana na dzień 1.10.2020 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Gdzie po kredyt gotówkowy, bez porównywarki kredytów? Sprawdź poniżej – szybki kontakt, poprzez formularz kontaktowy, z wybranymi instytucjami.

podsumowanie tematu o porównywarce kredytowej

Porównywarka kredytów i kredyty. Podsumowanie

  1. Decyzja o zaciągnięciu kredytu nie może być podejmowana pod wpływem impulsu, ale musi być dokładnie przemyślana.
  2. Najłatwiej dostępne są kredyty i pożyczki gotówkowe, ale nie oznacza to, że są one najtańsze. Wręcz przeciwnie, należą one do najdroższych na rynku (poza nielicznymi wyjątkami).
  3. Kredyty i pożyczki powinny być dopasowane do celu, na który chcemy przeznaczyć pieniądze. Kredyt samochodowy na zakup samochodu z pewnością będzie tańszy od pożyczki gotówkowej.
  4. Koniecznie należy porównywać oferty kredytowe samodzielnie na podstawie RRSO lub kosztu całkowitego. Wszelkiego rodzaju narzędzia finansowe wyszukiwawcze służy wyłącznie do wytypowania banków i zapoznania się z podstawową informacją na temat kredytu.
  5. Zgodnie z Ustawą o Kredycie Konsumenckim od umowy kredytu lub pożyczki można odstąpić w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Zwracamy wówczas kredyt lub pożyczkę wraz z odsetkami za wykorzystany okres czasu. Odstąpienie od umowy musi być zawarte na piśmie (wzór pisma jest dołączany do umowy).
  6. Jeśli wiesz, że znacznie przepłaciłeś za kredyt lub masz kilka kredytów i pożyczek do spłaty możesz poszukać kredytu konsolidacyjnego.

Podsumowując krótko, narzędzia do wyszukiwania banków, powinny być traktowane przede wszystkim, jako dodatkowe źródło informacji o danym produkcie. Należy również uważać, aby nie trafić na… nieoznaczone oferty sponsorowane na pierwszym miejscu z wynikami. Takie oferty wprowadzają w błąd, sugerując, że jest to najlepsza oferta kredytowa.

3 odpowiedzi

  1. Z kalkulatora zdolności kredytowej nigdy nie korzystam, a z porównywarek to i owszem, aby spradzić i porównać kredyty oraz banki,

  2. Moja opinia na temat porównywarek kredytów jest taka, że warto. Sama dwukrotnie z nich korzystałam i wybrałam bank i kredyt. Okazało się jednak, że moja zdolność kredytowa był mniejsza, niż to wskazywał kalkulator zdolności. Zamiast na 4 lata musiałam wziąć taki sam kredyt na 55 rat. Ale warto korzystać, bo osobiście nie chce mi się nigdy przeglądać wielu stron internetowych i przeprowadzać analiz. Wysyłałam osobiście tylko dwa zapytania do banków, przedstawili mi oferty i wybrałam tą tańszą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.