Porównywarka Finansowa. Wyszukaj i porównaj najlepsze oferty

2023-10-30 – ostatnia aktualizacja

Porównywarka finansowa. Czy warto z niej korzystać? W internecie znajdziemy wiele możliwości wyszukania i porównania produktów finansowych, nie tylko kredytów. Poza tym istnieje wiele stron internetowych, które oferują przydatne narzędzie pomagające w podjęciu w znalezieniu produktu finansowego.

Finansowa porównywarka kredyty banki

Najbardziej popularne porównywarki finansowe? PORÓWNYWARKA FINANSOWA:

PORÓWNYWARKA FINANSOWA – KREDYTY GOTÓWKOWE

PORÓWNYWARKA FINANSOWA – KREDYTY HIPOTECZNE

Ale tylko niewielki ułamek tych wszystkich stron to profesjonalne serwisy internetowe oferujące porównanie ofert produktów i usług finansowych. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z bardzo dużymi kosztami prowadzenia takiego serwisu. Owszem, podmioty takie zarabiają na prowizjach od sprzedaży produktów, ale to także konieczność zamieszczania wartościowych informacji tworzonych przez duże grono profesjonalistów, niejednokrotnie są to doświadczeni dziennikarze, a to już kosztuje.

Porównywarki finansowe, to przede wszystkim kredyty

Porównywarki finansowe umożliwiają porównanie między innymi takie produkty finansowe jak: kredyty hipoteczne, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty samochodowe, kredyty konsolidacyjne oraz karty kredytowe i lokaty bankowe.

Portale finansowe zawierają także część edukacyjną, w których znajdziemy poradniki dotyczące oszczędzania, racjonalnego i odpowiedzialnego pożyczania lub objaśniające poszczególne produkty kredytowe. Popularne porównywarki, oferują swoim użytkownikom konkretne rozwiązania finansowe, ale czy zawsze jest to najlepsze źródło wiedzy i informacji o usługach finansowych? Niekoniecznie, ponieważ serwisy dążące do maksymalizacji zysku, mogą promować te produkty finansowe, które są najlepsze z ich punktu biznesowego.

Profesjonalna porównywarka finansowa kredytów

Czym powinna się charakteryzować najlepsza porównywarka finansowa? Jakie czynniki wpływają na taką ocenę? Z pewnością taka porównywarka powinna być na bieżąco aktualizowana i rzetelnie prezentować dane. Nie jest to łatwe zadanie, ze względu na specyfikę porównywanych produktów finansowych oraz sytuację finansową klientów. Nie jest bowiem możliwe stworzenie najlepszego i rzetelnego rankingu kredytów dla całej grupy klientów.

Żadna porównywarka nie uwzględnia bowiem zdolności i wiarygodności kredytowej konsumenta. A oba te czynniki mają bowiem bardzo duży wpływ na atrakcyjność oferty. Każda firma, która dostarcza produkt, jakim jest porównywarka finansowa stawia na obiektywizm prezentowanych ofert. Ale czy tak jest zawsze? Czy możemy być pewni, że dana porównywarka jest niezależna i stara się zaprezentować dane obiektywnie?


Jeżeli szukasz odpowiednio korzystnego kredytu na zakup nieruchomości, to sprawdź porównanie kredytów hipotecznych Kredyt Hipoteczny 340 tys zł – przegląd banków, kredytów oraz pośredników i ekspertów finansowych


Jak już zostało wspomniane powyżej, takie firmy są nastawione na generowanie zysków i niekoniecznie produkt nr 1 w porównywarce będzie faktycznie najlepszą ofertą. Podobne zastrzeżenia zgłasza wiele osób, z którymi opiniami można się zapoznać w internecie, odnoszącymi się do doradców finansowych i kredytowych. Na ile taki doradca jest niezależny i prezentuje nam najkorzystniejsze oferty kredytowe?

Porównywarka finansowa kredytów i pożyczek a ranking kredytów

Praktycznie wszystkie porównywarki kredytów, no, może poza jedną lub dwiema „czarnymi owcami”, prezentują oferty w sposób przejrzysty i czytelny dla każdego użytkownika, przedstawiając wysokość raty kredytowej, prowizję, oprocentowanie nominalne, wymagane ubezpieczenie i RRSO.

I teraz zasadnicza sprawa jest taka: na ile prezentowane dane są prawdziwe? Jeżeli banki oferują oprocentowanie nominalne przy standardowej ofercie takie same dla każdego klienta, to nie nie ma żadnego problemu. Ale jeżeli jest to oprocentowanie promocyjne, zmienne, zależne do wykupienia dodatkowego produktu bankowego, to taka opcja nie zostanie już uwzględniona w porównywarce lub zaprezentowana w ograniczonym zakresie.

Podobnie ma się rzecz z prowizją. Praktycznie w żadnym z banków nie znajdziemy jednej, standardowej prowizji. Banki ustalają prowizję bardzo często indywidualnie, a w tabeli opłat i prowizji niekiedy podawany jest jej zakres lub takiej informacji… nie znajdziemy! W porównywarce kredytowej w wynikach wyszukiwania podawana jest zatem prowizja z przykładu reprezentatywnego.

Duże serwisy internetowe, które udostępniają porównywarki finansowe starają się jednak wyjaśniać zagadnienia skomplikowanego świata finansów. Czy wiesz co to jest marża kredytowa, rrso pożyczki, BIK i BIG, stopa oprocentowania nominalnego, kiedy wybrać pożyczkę gotówkową, a kiedy skorzystać z pożyczki hipotecznej? Odpowiedzi na takie pytania bardzo często znajdziemy w tego typu serwisach.

Porównywania usług i produktów finansowych

Możliwie najlepsze porównanie produktów dostępnych na rynku finansowego jest bardzo ważne z punktu widzenia konsumenta. To możliwość wyboru tańszego kredytu lub najlepszej lokaty bankowej.

Najczęściej spotykanymi porównywarkami wśród produktów kredytowych jest porównywarka kredytów gotówkowych i hipotecznych. Drugą grupę stanowią porównywarki lokat bankowych oraz porównywarka kont bankowych (lub wyszukiwarka).

Zdecydowanie mniej możemy spotkać porównywarek kredytów konsolidacyjnych lub samochodowych. Nie ze względu na brak ofert, ale ze względu na możliwe opcje kredytowe. Na przykład kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne i nie jest już możliwe ujednolicone porównanie tych kredytów.

Najlepsza porównywarka finansowa

Porównywarki bardzo często nazywane są również porównywarkami banków lub mniej szczęśliwie, kalkulatorami rat kredytowych. O ile pierwsza nazwa, „porównywarka banków” jest jak najbardziej wskazana i powinna raczej zastąpić „porównywarkę kredytów”, to druga opcja może wprowadzać w błąd.

Kalkulator rat kredytowych (kalkulator kredytowy) sugeruje, że korzystając z takiego narzędzia wyliczymy raty kredytowe. Niestety, nie wyliczymy. Wysokość rat kredytowych, poza oprocentowaniem i prowizją, zależy także od zdolności kredytowej i wiarygodności kredytowej konsumenta. A te czynniki nie są uwzględniane w żadnym kalkulatorze (porównywarce). Nie jest to możliwe na obecnym etapie.

Bank sprawdzając wiarygodność kredytową klienta musi pobrać dane z Biura Informacji Kredytowej i na podstawie historii kredytowej ocenia potencjalnego kredytodawcę. Klient, który ma wyższą ocenę kredytową dokonaną przez bank, może liczyć na zdecydowanie lepszą ofertę.

Poza tym, każdą ofertę kredytową można negocjować. Jak widać z powyższych ustaleń, porównywarka kredytów nie jest kalkulatorem rat kredytowych, a jedynie szacuje ich wysokość. Dostarcza dodatkowo podstawowych informacji dotyczącej kredytów. Z tego właśnie powodu porównywarki finansowe, powinny raczej być nazywane porównywarkami banków. Ich generalnym założeniem jest, jak zostało wspominane, dostarczenie podstawowych informacji o produktach finansowych. Oddzielną sprawą są porównywarki pożyczek i firm pożyczkowych.

Jak korzystać z porównywarki

Każda taka porównywarka finansowa jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy tylko podać podstawowe parametry np. kredytu i zostanie zaprezentowana oferta banków. Następnym krokiem jest już tylko wysłanie formularz kontaktowego do banku lub doradcy finansowego. Można również złożyć wniosek kredytowy online, jeżeli jest to kredyt przez internet. Doradca finansowy lub ze strony banku skontaktuje się z nami telefonicznie. Wysłanie formularz oczywiście nie zobowiązuje nas do skorzystania z oferty danego banku.


Zastanawiasz się Jaki Jest Najlepszy Kredyt Gotówkowy na 20 tysięcy złotych? Nie znajdziesz szybkiej odpowiedzi. Konieczne jest porównanie propozycji, a następnie ofert kredytowych.


Dostęp do porównywarek finansowych jest bezpłatny i każdy może korzystać z informacji dostępnych w danym serwisie. Są wyjątki, ale nie ma sensu korzystania z płatnych treści udostępnianych w serwisach.

Pierwsze porównywarki finansowe powstały w Stanach Zjednoczonych. Później pomysł został zaadoptowany (z mniejszym lub większym sukcesem) na rynku polskim. Brak wystarczającej wiedzy na temat finansów i liczba ofert bankowych, bardzo często uniemożliwia porównania ofert finansowych. W takim przypadku konsument jest „skazany” na konieczność korzystania z takich narzędzi.

Pamiętajmy, że porównywarka nie oceni w sposób obiektywny najlepszej oferty. Porównywarka nie wybierze za nas najtańszego kredytu, a może być jedynie pomocą w wyborze konkretnej oferty.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok