Porównanie kredytów bankowych. Analizy i porównania banków

2022-03-09 – ostatnia aktualizacja

Porównanie kredytówPorównanie kredytów w bankach. Czy jest to istotne? Jeżeli zależy nam na tym, aby to był jak najtańszy kredyt, to takie porównanie jest wskazane. W przeciwnym wypadku, wystarczy dowolny bank z reklamy.

Decydując się na kredyt w banku musimy ponieść wiele kosztów, a to z pewnością utrudnia znacznie porównanie kredytów. O koszcie kredytu decydują odsetki, prowizja, ubezpieczenia, opłaty dodatkowe, itp.

Kompleksowy poradnik w temacie: Kredyty i Pożyczki w Bankach. Pożyczki Pozabankowe.

Jak zatem porównać kredyty?

Jednym ze sposobów może być porównanie kredytów wg całkowitych kosztów kredytowych lub jego RRSO.

RRSO czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania ma obowiązek podawać każdy bank i firma pożyczkowa. Jest to procentowe ujęcie wszystkich kosztów kredytu, jakie w związku z jego udzieleniem i spłatą musi ponieść kredytobiorca.

Uwzględnia ono zarówno oprocentowanie nominalne, jak i prowizję, koszty ubezpieczeń, opłaty dodatkowe oraz wartość pieniądza w czasie. Jeśli bank wymaga założenia rachunku osobistego, to opłaty związane z jego prowadzeniem zostaną również uwzględnione. Dzięki RRSO porównanie kredytów jest znacznie łatwiejsze.

Porównanie kredytów wg RRSO

Porównując kredyty wg parametru RRSO to koszty muszą być wyliczone przy takich samych założeniach: kwota kredytu i okres spłaty muszą być takie same.

Kierowanie się wyłącznie poziomem RRSO i wybieranie oferty kredytowej na jego podstawie ma sens wyłącznie wówczas, kiedy kredyt będziemy spłacać zgodnie z ustalonym harmonogramem. Jakakolwiek zmiana spłaty kredytu, np. spłacimy większą ratę, spłacimy kredyt w całości, powoduje, że wyliczenia dotyczące RRSO nie będą już aktualne. I mogłoby się okazać, że tańszy był kredyt, który miał pierwotnie większe RRSO.

Taka sytuacja występuje w momencie, kiedy wzięliśmy kredyt z wyższym oprocentowaniem nominalnym, ale z niską prowizją.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych w bankach

Konsolidacja kredytów i pożyczek bankowych w uproszczeniu polega na tym, że zaciągamy nowy kredyt i nim spłacamy nasze zobowiązania. Właściwie to bank je spłaca, ponieważ tych pieniędzy z kredytu nie dostajemy na konto. Bank na podstawie przedstawionych dokumentów do konsolidacji spłaca nasze zobowiązania.

I zamiast kilku kredytów czy pożyczek mamy tylko jeden kredyt. Zalet takiego rozwiązania jest co najmniej kilka:

 • zamiast kilku rat, płacimy tylko jedną,
 • nowe raty są zazwyczaj niższej niż suma rat płaconych przed konsolidacją,
 • brak konieczności pamiętania o wielu terminach spłat kilku rat,
 • możliwość otrzymania dodatkowej gotówki na dowolny cel.

Kredyty konsolidacyjne gotówkowe nie są niczym nowym. W ofercie kredytowej banków są już one od wielu kilkunastu lat.

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

 • Zabezpieczone hipoteką – kredyty konsolidacyjne hipoteczne – jednym ze spłacanych zobowiązań jest kredyt mieszkaniowy lub zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.
 • Kredyty konsolidacyjne gotówkowe. Korzystając z takiego kredytu możemy spłacić kredyty gotówkowe, samochodowe czy zadłużenie z kart kredytowej. Taki kredyt konsolidacyjny gotówkowy otrzymać możemy bez dodatkowych zabezpieczeń nawet do 200 tys. zł i do 10 lat.

Jeżeli szukasz skutecznego sposobu na odzyskanie płynności finansowej i zmniejszenie obciążeń domowego budżetu, to powinieneś zastanowić się nad możliwością skonsolidowania zobowiązań.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych jest bardzo ważne. Są dostępne oferty kredytowe, które umożliwiają spłatę kredytów bez konieczności płacenia prowizji, jak i z obniżonym oprocentowaniem nominalnym.

Jak to się dzieje, że konsolidując zadłużenie obniżamy ratę kredytową? Są stosowane dwa rozwiązania:

 • Niższe oprocentowanie nominalne – z punktu widzenia banku, ryzyko jakie ponosi jest mniejsze niż przy kredycie gotówkowym. Mamy większą świadomość co do przewidywania terminowości regulowania nowego kredytu. Nie czekamy, aż wystąpię problemy finansowe i przestaniemy płacić raty, tylko działamy natychmiast.
 • Wydłużenie okresu kredytowania powoduje znaczną obniżkę raty. Jednak w dłuższym horyzoncie sprawia, że kredyt jest droższy. Zapłacimy więcej odsetek od pożyczonego kapitału, co zwiększa całkowity koszt kredytu.

Porównanie kredytów gotówkowych

Kredyt gotówkowy, podobnie jak i pożyczka gotówkowa, jest najbardziej popularnym kredytem bankowym. Nie oznacza to jednocześnie, że jest najtańszy. Wręcz przeciwnie. Kredyty i pożyczki gotówkowe należą do najdroższych produktów kredytowych w bankach. Dlatego tak istotne jest porównanie kredytów gotówkowych w bankach.

Kredyt gotówkowy to kredyt celowy, który musi być przeznaczony na cel zapisany w umowie. Natomiast pożyczka gotówkowa może być przeznaczona dowolnie. Jednakże nawet banki stosują zamiennie oba sformułowania, które i tak dotyczą tego samego zobowiązania.

W serwisie znajdziemy zarówno kredyty gotówkowe tradycyjne – wniosek kredytowy wypełniamy w banku, jak i kredyty gotówkowe online – wniosek wysyłamy przez internet.

Jaka jest maksymalna kwota kredytu gotówkowego? Maksymalnie możemy pożyczyć 200 tys. zł do 10 lat. Tak wysoka suma kredytu i okres kredytowania nie jest możliwy we wszystkich bankach. Wysokość kredytu zależeć będzie również od naszej zdolności kredytowej.

Aby wybrać korzystny kredyt gotówkowy, niezbędne jest porównanie kredytów gotówkowych.

PORÓWNYWARKA KREDYTÓW GOTÓWKOWYCH

Porównanie kredytów mieszkaniowych

Banki stawiają wysokie wymagania kredytobiorcom, którzy szukają kredytów na zakup mieszkania. To nie tylko odpowiednie wysokie dochody, ale również i wkład własny na poziomie 20%.

Podobnie jak przy innych kredytach, również w przypadku kredytów mieszkaniowych, a może zwłaszcza w tym przypadku, potencjalny kredytobiorca musi udowodnić odpowiednią zdolność kredytową. Dlatego porównanie kredytów mieszkaniowych jest bardzo ważne i nie można się skupić wyłącznie na jednym banku, ale nawet na kilkunastu. W porównaniu tak wielu ofert kredytowych może pomóc pośrednik finansowy.

Dlaczego w przypadku kredytów mieszkaniowych lub hipotecznych skorzystać z pośrednika finansowego lub doradcy bankowego?

Kalkulator kredytów co prawda pomoże tobie oszacować ratę i umożliwi kontakt z bankiem lub doradcą, ale podobnie jak żaden ranking kredytów hipotecznych, nie weźmie pod uwagę takich czynników, jak np.:

 • Pracujesz za granicą, a chcesz wziąć kredyt w Polsce na zakup mieszkania.
 • Poza umowę o pracę otrzymujesz jeszcze dochód z umowy zlecenia.
 • Pracujesz dopiero 6 miesięcy.
 • Nie ukończyłeś jeszcze 21 lat.
 • Masz zaległości w spłacie kredytu nie przekraczające 30 dni.
 • Jesteś pracownikiem służb mundurowych lub wykonujesz wolny zawód.
 • Oprócz kredytu na zakup mieszkania potrzebujesz jeszcze dodatkowej gotówki na jego remont.
 • Prowadzisz działalność gospodarczą.

Takich pytań może być znacznie więcej. Czy ranking kredytów hipotecznych odpowie tobie na te i inne pytania i pomoże w wyborze kredytu hipotecznego?

Sprawdź poniżej, kontakt z wybranym bankiem lub pośrednikiem finansowym w sprawie kredytu mieszkaniowego:

Porównanie kredytów a ranking kredytów

Decydując się na kredyt w banku, chcemy mieć proste i szybkie porównanie kredytów, najlepiej jeżeli byłby to ranking kredytowy. Ale czy aby na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Czy na podstawie rankingu można podjąć decyzję o wyborze banku?

To nie jest dobry wybór. Nie trzeba czytać już dalej. Ranking kredytowy przeważnie robiony jest na zlecenie konkretnej instytucji finansowej i ma na celu promocję konkretnej oferty kredytowej.

Na czym to polega?

Bank lub pośrednik finansowy płaci właścicielowi portalu internetowego za umieszczenie konkretnego rankingu, który promuje ofertę danego banku. Cały ranking jest tak skonstruowany, aby parametry wg których jest tworzony, pozwoliły umieścić dany bank na miejscu nr 1. I już potencjalni klienci wysyłają zapytania w sprawie kredytu do tego „najlepszego banku„, bo przecież jest to „najlepszy kredyt„.

Na wybór konkretnej oferty kredytowej wpływają różne czynniki: zdolność kredytowa, oprocentowania nominalne, prowizja, wysokość docelowej raty, itp. Żaden ranking nie uwzględni twojej zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej czy sytuacji rodzinnej!

Porównanie kredytów powinieneś zrobić samodzielnie lub we współpracy ze specjalistą, który się na tym zna. Pamiętaj, że najprostsza droga do porównania kredytów, jeżeli zależy tobie na cenie kredytu, jest porównanie RRSO kredytów i kosztów całkowitych.

1 komentarz do “Porównanie kredytów bankowych. Analizy i porównania banków”

 1. Oczywistym jest, że porównanie kredytów gotówkowych i bankowych ofert jest bardzo istotne, jeżeli szukamy taniego finansowego. Bank i kredyt gotówkowy można wybrać w kilka sekund. Ale wybór taniego kredytu gotówkowego jest zdecydowanie istotniejszy, chociaż nie jest to trudne. Z drugiej jednak strony wiele osób jest zbyt leniwych lub nie wie jak to zrobić.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok