2022-03-09 – ostatnia aktualizacja
Porównanie kredytów na zakup mieszkania to klucz do korzystnego kredytu, a oferty kredytowe dotyczące kredytów mieszkaniowych znajdziemy praktycznie w każdym banku. Nie ma większego problemu, aby porównać kredyty i wybrać właściwy, ale… Nie daje się jednak tego zrobić w kilka sekund.
Można natomiast w kilka sekund wysłać formularz kontaktowy do wybranego pośrednika, czyli specjalisty od kredytów hipotecznych i umówić się na spotkanie.
Aby wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy, to nie tylko musimy mieć odpowiednią wiedzę w tym temacie, ale i dostęp do bardzo szerokiej oferty kredytowej. W tym przypadku nie wystarczą 2-3 oferty kredytowe, aby wybrać tani kredyt na zakup mieszkania.
Większość z nas nie ma czasu, aby szukać i przeglądać oferty kredytów mieszkaniowych, dlatego najlepiej jest postawić na specjalistę, który zrobi to za nas.
Z pośrednikiem finansowym możemy umówić się na bezpłatne spotkanie w dowolnym terminie. Spotkanie nie jest zobowiązujące do skorzystania z przedstawionej propozycji kredytu mieszkaniowego.
PRZEGLĄD BANKÓW,
POŚREDNIKÓW FINANSOWYCH
KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH
Porównanie kredytów na zakup mieszkania. Na co zwrócić uwagę?
Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego to zobowiązanie na bardzo długi czas, nierzadko nawet i na kilkadziesiąt lat. To także bardzo wysoka wartość zobowiązania: w 2019 r. średnia wartość kredytu hipotecznego wynosi ok. 260 000 zł (!). Dlatego tak istotne jest porównanie oferty kredytowych przynajmniej kilku banków. Tylko porównanie kredytów pozwala zwiększyć szansę na wybór najlepszego banku.
Rata kredytowa, to nie jest najważniejszy czynnik przy porównywaniu kredytów mieszkaniowych, ale niewątpliwie będzie ona miała wpływ na bilans budżetu domowego. Zależy ona nie tylko od oferty kredytowej, ale i od wysokości kredytu i okresu kredytowania.
Prowizja za kredyt mieszkaniowy
Prowizja kredytowa to jednorazowy koszt, który ponosimy w momencie wypłacania przez bank kredytu. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości kredytu mieszkaniowego i wynosi ok. 1-2% – ale oczywiście banki ustalają ją indywidualnie.
Marża kredytu mieszkaniowego
Na marży kredytowej zarabia bank. Jest ona pierwszą składową oprocentowania kredytu i to od niej będzie zależeć wysokość miesięcznej raty. Ustalana jest przez bank i niestety nie ulega zmianie (chyba, że obydwie strony umowy wyrażą na to zgodę).
WIBOR – kredyty mieszkaniowe złotówkowe
To drugi czynnik, który wpływa na wysokość oprocentowania oraz w związku z czym, również na wysokość raty. Oprocentowanie kredytu mieszkaniowego jest wyrażone w procentach. To suma stałej marży kredytu i zmiennego WIBOR-u.
Uwaga: WIBOR zmienia się co kwartał, dlatego oprocentowanie, a tym samym i rata kredytu ulegnie zmianie.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego
Na pewno bank będzie wymagać od Ciebie ubezpieczenia nieruchomości, na zakup której udziela kredytu. Jest ono obowiązkowe i to koszt ok. kilkuset złotych na rok.
Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu mieszkaniowego
Kredyt mieszkaniowy można spłacić wcześniej lub przenieść jego spłatę do innego banku (tzw. kredyt refinansowany). Należy dowiedzieć się kiedy i w jakiej wysokości bank naliczy prowizję za jego wcześniejszą spłatę.
O rankingach hipoteczny i gotówkowych piszemy na blogu w osobnych tematach. Generalnie rankingi kredytowe są przygotowywane na podstawie subiektywnych czynników, niektórych nie można uwzględnić w rankingu (np. zdolność i wiarygodność kredytowa) i bardzo często są tworzone na konkretne zamówienia.