Porównanie kredytów mieszkaniowych

Porównanie kredytów mieszkaniowychPorównanie kredytów mieszkaniowych w bankach oraz pomoc ze strony pośrednika finansowego.

Banki, pośredników i listę kredytów mieszkaniowych znajdziesz poniżej.

Ponieważ kredyt mieszkaniowy to duże wyzwanie, nie tylko finansowe, należy dokładnie sprawdzić i porównać oferty kredytowe, jak również dysponować podstawową wiedzą na temat, jak to skutecznie zrobić.

W internecie znajdziemy wiele pomocnych kalkulatorów i porównywarek kredytowych i rankingów mieszkaniowych, ale pytanie, które się pojawia brzmi: czy to wystarczy, aby wybrać najlepszy kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to długotrwałe zobowiązanie na bardzo wysokie kwoty, sięgające nawet i 35 lat. Konieczne jest zatem dołożenie wszelkich możliwych starań, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie.

Od czego zacząć przy wyborze kredytu na zakup mieszkania?

Zanim dokonasz porównania kredytów mieszkaniowych, musisz wiedzieć czy masz zdolność kredytową. W tym przypadku nie ma co korzystać z kalkulatorów zdolności kredytowej, tylko należy skontaktować się z bankiem lub pośrednikiem finansowym.

Dopiero wstępna ocena zdolności kredytowej pozwala określić na jaki kredyt mieszkaniowy możemy sobie pozwolić.

1. Zdolność kredytowa w duży skrócie zależy od uzyskiwanych dochodów i wydatków (przeczytaj: Czy można poprawić zdolność kredytową?). 2. Im dłuższy jest czas spłaty kredytu, tym rata jest mniejsza, a zatem również większa zdolność kredytowa.

I dopiero wówczas, kiedy znamy wstępną oszacowaną zdolność kredytową możemy zacząć szukać mieszkania.

Jeżeli już takie mieszkanie znajdziemy, to wówczas możemy zacząć kompletować odpowiednie dokumenty. Jakie to będą dokumenty? I ponownie odsyłamy do banku lub do pośrednika finansowego, którzy przedstawią ich kompletną listę.

Potrzebne dokumenty zależą od wybranego banku oraz od naszej sytuacji. Mogą to być między innymi:

 • umowa o pracę,
 • zaświadczenie o dochodach, wypełnione na druku dostarczonym przez bank,
 • przedsiębiorca potrzebuje zaświadczenia o niezaleganiu składek w US i ZUS,
 • dokumentacja dotyczącą nieruchomości.

Pamiętajmy również o wymaganym wkładzie własnym na poziomie 20%, ale jest możliwość również posiadania wkładu własnego na poziomie 10%.

Porównanie kredytów mieszkaniowych z porównywarką kredytów

Kredyty mieszkaniowe są oferowane są w kilkunastu bankach. Skuteczne porównanie polega na przeanalizowanie co najmniej kilku ofert kredytowych z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Jest to bardzo żmudny proces wymagający odpowiedniej wiedzy i konieczne udanie się do wielu banków, aby uzyskać szczegółowe informacje.

Czy porównywarka kredytów mieszkaniowych spełnia założenia skutecznego wyszukania kredytu? Niestety, nie. Jest to spowodowane tym, że porównywarka jest ograniczona tylko do kilku propozycji kredytowych – jeżeli to nam wystarczy, to OK.

Porównywarka pozwala natomiast oszacować wysokość rat kredytowych przy konkretnych parametrach. Można bowiem ustalić wysokość kredytu mieszkaniowego, wybrać okres kredytowania i kilka dodatkowych elementów.

Są to tylko szacunkowe wyliczenia, ponieważ wysokość raty kredytowej zależy nie tylko od wysokości kredytu oraz czasu przez jaki będziemy go spłacać, ale także od indywidualnej oferty kredytowej.

Wszystko to co znajdziesz w reklamie, to tylko propozycje kredytowe, ponieważ oferta kredytowa jest zawsze ustalana indywidualnie. Oznacza to, że warunki dostosowane są do konkretnego klienta i zależą od oceny scoringowej dokonanej przez bank. Lepsza ocena naszej zdolności i wiarygodności kredytowej, to tym lepsze warunku na jakich można uzyskać kredyt.

Praktycznie każdą propozycję kredytową można negocjować z bankami.

To co pozostaje, jeżeli nie chcemy korzystać z porównywarki kredytów mieszkaniowych? Można się umówić na darmowe spotkanie z pośrednikiem finansowym.

Porównanie kredytów mieszkaniowych z pośrednikiem finansowym

Poniżej znajduje się lista banków i ekspertów finansowych, z którymi możemy się skontaktować w sprawie kredytu mieszkaniowego:

Usługi pośredników finansowych są kierowane do osób, które nie wiedzą jaki kredyt na mieszkanie wybrać, a formalności związane z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego są zbyt skomplikowane.

Zapoznaj się również z artykułem dotyczącym opłat bankowych i niebankowych, które należy ponieść w związku z kredytem hipotecznym.

Pośrednik finansowy i kredyt mieszkaniowy

Spotykając się z pośrednikiem finansowym, nie otrzymasz porównanie kredytów mieszkaniowych, ale również :

 • wstępne oszacowanie zdolności kredytowej,
 • pomoc w wyborze kredytu mieszkaniowego (hipotecznego),
 • przegląd aktualnych promocji kredytowych,
 • dopasowanie raty kredytu do twoich możliwości finansowych, z uwzględnieniem zgromadzonego wkładu własnego,
 • wybór maksymalnego okres spłaty zobowiązania,
 • pomoc w załatwieniu wszystkich formalności i dokumentów,
 • podpisanie umowy kredytowej z wybranym bankiem.

Dobry pośrednik finansowy współpracuje z klientem od samego początku: począwszy od analizy ofert kredytowych, aż po finalizację umowy z bankiem.

1 komentarz do “Porównanie kredytów mieszkaniowych”

 1. Oczywiście, że porównanie kredytów mieszkaniowych jest istotne. Im mniejszy jest koszt kredytu mieszkaniowego, tym przecież lepiej.

  A jest kilka elementów które wpływają na cenę:

  1. Wysokość oprocentowania kredytu mieszkaniowego zależy od takich składowych jak:
  WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate), któy nie jest stały. Przy kredytach mieszkaniowych zazwyczaj ustalany jest WIBOR 3 lub 6 miesięczny. Wpływ na wysokość WIBORu ma sytuacja na rynku bankowym.
  MARŻA KREDYTU MIESZKANIOWEGO jest to zarobek banku na pożyczeniu pieniędzy i jest stała przez cały okres spłaty kredytu.

  2. PROWIZJA KREDYTU MIESZKANIOWEGO ma w zasadzie nieduży wpływ na całkowity koszt kredytu mieszkaniowego. Ale jednak jest to koszt – jakiś procent wysokości kredytu. Prowizja od kredytu może być kredytowana (kwota wliczona w całość kredytu mieszkaniowego i dopisana do raty) lub niekredytowana, czyli zapłacona z naszych środków.

  3. UBEZPIECZENIA kredytu. Cały szereg:

  – Ubezpieczenie na życie,
  – Ubezpieczenie nieruchomości,
  – Ubezpieczenie od utraty pracy,
  – Ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego,
  – Ubezpieczenie pomostowe (ubezpieczenie, które płacimy od momenty uruchomienia kredytu mieszkaniowego, aż do czasu wpisania hipoteki do Księgi Wieczystej).

  A jeszcze przecież dochodzą koszty u notariusza i sądowe. Jak widać kredyt mieszkaniowy kosztuje i to niemałe pieniądze…

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok