Porównanie kredytów konsolidacyjnych i wybór banku

2023-08-26 – ostatnia aktualizacja

Porównanie kredytów konsolidacyjnych. Masz kilka kredytów i pożyczek bankowych? Spłacasz kredyt za samochód, kredyt za pralkę, masz jeszcze pożyczkę gotówkową i zadłużenie na karcie? Za dużo terminów spłaty, a suma rat urosła już do krytycznej wysokości, nie pozwalającej myśleć o innych pilnych wydatkach?

porównanie kredytów konsolidacyjnych

W krótkim, ale wyczerpującym artykule Porównanie kredytów konsolidacyjnych zostały poruszone podstawowe zagadnienia dotyczące kredytu konsolidacyjnego i celowości konsolidacji kredytowej.

Sprawdzisz również propozycje kredytów konsolidacyjnych i dowiesz się jak porównać kredyty konsolidacyjne, aby wybrać taniej.

Po co robić konsolidację kredytów w banku

W tym miejscu warto zadać podstawowe pytanie i wyjaśnić dokładnie: dlaczego przeprowadzać konsolidację kredytową? Czy nie wystarczy spłacać kilka rat kredytowych miesięcznie w różnych terminach? Można to robić jak do tej pory, ale jeżeli raty zaczynają nadmiernie ciążyć w domowym budżecie, to jest to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Wówczas konsolidację można rozważyć.

Przede wszystkim należy pamiętać, że konsolidacja daje nam możliwość połączenia kilku kredytów i pożyczek w jeden kredyt, który jest nazwany kredytem konsolidacyjnym. Konsolidacji podlegają kredyty i pożyczki bankowe, zatem nie można skonsolidować pożyczek pozabankowych.

Łączenie kredytów, to potoczna nazwa konsolidacji. W praktyce z nowego kredytu zamykane są wybrane umowy kredytowe i pożyczkowe.

Kredyt konsolidacyjny umożliwia zmniejszenie raty kredytowej poprzez wydłużenie czasu spłaty.

Marta Nowakowska, Blog Kredyt Konsolidacyjny Ekspert:

Kredyt konsolidacyjny staje się coraz bardziej popularnym produktem oferowanym przez banki. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą obniżyć wysokość płaconej raty.

Zamiast kilku rat kredytowych, mamy wówczas tylko jedną i jak dodaje:

Jest ona niższa niż suma rat, które płaciliśmy dotychczas. Obciążenia miesięczne z tytułu płaconych rat ulegną zmniejszeniu. Odbywa się to jednak kosztem wydłużenia okresu kredytowania i zwiększenia kosztów odsetkowych.

Ile wyniesie rata kredytu konsolidacyjnego?

Obniżenie rat kredytowych i ich wysokość zależy od przyjętego:

 • czasu spłaty kredytu – liczba miesięcy,
 • wysokości oprocentowania i dodatkowych elementów kosztowych oferty,
 • rodzaju rat kredytowych, które mogą być równe bądź stałe.

Ile dokładnie wyniesie rat kredytowa? Dowiemy się dopiero wówczas, kiedy skontaktujemy się z bankiem w sprawie kredytu, i który obliczy naszą zdolność kredytową i sprawdzi wiarygodność kredytową w BIK.

Jeżeli chcesz skorzystać z porównywarki kredytów konsolidacyjnych, to należy liczyć się z tym, że zaprezentowane wyniki nie będą dokładne. Należy traktować to jako symulację kredytową, a rata oraz koszt całkowity z pewnością będą się różnić od przedstawionych przez bank.

Zwróć uwagę, że każdy bank umieszcza informację (o takiej lub podobnej treści):

Ostateczne warunki kredytowania zależą od oceny ryzyka kredytowego Klienta, jak również od daty wypłaty kredytu oraz daty płatności pierwszej raty. Wyliczenia mają charakter szacunkowy i nie stanowią oferty kredytowej w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego.

Podobnie ma się rzecz, kiedy korzystamy z jakiejkolwiek porównywarki kredytowej w dowolnych serwisach kredytowych.

Kredyt konsolidacyjny. Przykładowe wyliczenia rat kredytowych

Ile może wynieść rata kredytu konsolidacyjnego? Przykładowe wyliczenia dla oprocentowania 12% w skali roku. Innych kosztów nie ma (poza odsetkami). Porównanie kredytów konsolidacyjnych:

5000 zł.

 • 1 rok: 444,24 zł.
 • 2 lata: 235,37 zł.
 • 3 lata: 166,07 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyty konsolidacyjne 5000 zł.

10000 zł.

 • 2 lata: 470,73 zł.
 • 3 lata: 332,14 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 10000 zł.

15000 zł.

 • 3 lata: 498,21 zł.
 • 4 lata: 395,01 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: Kredyty konsolidacyjne 15000 zł.

20000 zł.

 • 3 lata: 664,29 zł.
 • 4 lata: 526,68 zł.
 • 5 lat: 444,89 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 20000 zł.

25000 zł.

 • 3 lata: 830,36 zł.
 • 4 lata: 658,35 zł.
 • 5 lat: 556,11 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 25000 zł.

30000 zł.

 • 4 lata: 790,02 zł.
 • 5 lat: 667,33 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 30000 zł.

35000 zł.

 • 4 lata: 921,68 zł.
 • 5 lat: 778,56 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 35000 zł.

40000 zł.

 • 4 lata: 1 053,35 zł.
 • 5 lat: 889,78 zł.
 • 6 lat: 782,01 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 40000 zł.

45000 zł.

 • 5 lat: 1 001,00 zł.
 • 6 lat: 879,76 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 45000 zł 8 lat.

50000 zł.

 • 5 lat: 1 112,22 zł.
 • 6 lat: 977,51 zł.
 • 7 lat: 882,64 zł.
Wyliczenia rat i kosztów odsetkowych: kredyt konsolidacyjny 50000 zł.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych. Propozycje w bankach

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, które pozwala połączyć wszystkie czy wybrane zobowiązania kredytowe w jeden. Może to być korzystne dla osób, które mogą mieć problemy z terminową spłatą rat lub chcą poprawić swoją sytuację finansową.

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego należy dokładnie rozważyć wszystkie oferty dostępne na rynku. W tym celu należy na początku zapoznać się z propozycjami kredytów, a następnie przeprowadzić porównanie kredytów konsolidacyjnych, dzięki czemu można sprawdzić koszty, warunki i pozostałe elementy kredytów.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych. Kilka wskazówek

Porównanie kredytów konsolidacyjnych – kilka wskazówek, które się mogą przydać:

1. Określ swoje potrzeby i oczekiwania. Przed rozpoczęciem porównania kredytów konsolidacyjnych warto dokładnie przemyśleć, czego oczekujesz od konsolidacji? Czy chcesz obniżyć wysokość raty? Skrócić okres kredytowania? Zmienić warunki kredytowania? A może uzyskać dodatkowe środki?

2. Zbierz informacje o swoich obecnych zobowiązaniach. Zanim zaczniesz porównywać oferty kredytów konsolidacyjnych, musisz przeanalizować wszystkie aktualne zobowiązania kredytowe. Ocenisz w ten sposób jakie są aktualne koszty ich obsługi oraz wysokość kredytu konsolidacyjnego.

3. Sprawdź propozycje dostępne na rynku. Kiedy już wiesz, czego potrzebujesz i ile pieniędzy chcesz skonsolidować, możesz zacząć sprawdzać propozycje banków. Dostępnych jest wiele porównywarek kredytów konsolidacyjnych które pozwalają oszacować koszty oraz raty.

Zwróć uwagę na najważniejsze czynniki. Przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych warto zwrócić uwagę na następujące czynniki:

 • Kwota kredytu musi być wystarczająca do pokrycia wszystkich Twoich obecnych zobowiązań kredytowych.
 • Oprocentowanie to najważniejszy czynnik wpływający na koszt kredytu. Im niższe oprocentowanie, tym tańszy będzie kredyt.
 • Prowizja to jednorazowa opłata pobierana przez bank za udzielenie kredytu.
 • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to całkowity koszt kredytu, wyrażony w procentach. RRSO uwzględnia wszystkie koszty kredytu, w tym oprocentowanie, prowizję i inne opłaty.
 • Okres kredytowania wpływa na wysokość miesięcznej raty. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższa rata, ale tym wyższy całkowity koszt kredytu.

4. Przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych warto również zwrócić uwagę na warunki dodatkowe, takie jak możliwości wcześniejszej spłaty kredytu, zabezpieczenie kredytu czy możliwość zawieszenia spłaty rat.

5. Kiedy już znajdziesz najlepszą ofertę, musisz złożyć wniosek o kredyt. Do wniosku będziesz musiał przygotować odpowiednie dokumenty, takie jak: dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu.

6. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku będziesz mógł podpisać umowę kredytową. Określa ona wszystkie warunki kredytu, w tym jego kwotę, oprocentowanie, prowizję, RRSO, okres kredytowania i warunki dodatkowe.

Kredyt konsolidacyjny hipoteczny i gotówkowy

Nie ma jednego kredytu konsolidacyjnego, który byłby odpowiedni i najlepszy dla wszystkich. W jakiej wysokości i na jakich warunkach możemy ubiegać się o taki kredyt, zależy między innymi od naszej zdolności kredytowej, wiarygodności kredytowej, oferty banku oraz produktów, które zamierzamy skonsolidować.

Powiedzieliśmy już, że konsolidacji nie podlegają produkty pozabankowe (pożyczki gotówkowe w firmach pożyczkowych), ale możemy skonsolidować kredyty i pożyczki:

 • gotówkowe,
 • samochodowe,
 • ratalne,
 • inne kredyty konsolidacyjne,
 • zadłużenie w kartach kredytowych i koncie bankowym.

Z kredytu konsolidacyjnego można skorzystać zarówno wówczas kiedy mamy kilka kredytów, jak i kilkanaście. W kilku różnych bankach, jak i tylko w jednym.

Kiedy konsolidacji podlega również kredyt hipoteczny, to mamy do czynienia z kredytem konsolidacyjnym hipotecznym. W przeciwnym wypadku mówimy o kredycie konsolidacyjnym gotówkowym.

Konsolidacja kredytów poprawia równocześnie naszą zdolność kredytową, dlatego banki bardzo często oferują nam w ramach kredytu konsolidacyjnego dodatkową gotówkę, którą można wykorzystać na dowolny cel.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych podsumowanie

1) Kredyt konsolidacyjny to kredyt konsumpcyjny, który bierzesz na spłacenie innych kredytów i pożyczek bankowych.
2) Bank spłaca twoje zadłużenie w innych instytucjach, zamieniając je na jeden kredyt – tzw. kredyt konsolidacyjny.

3) Kredyt konsolidacyjny pozwala na uporządkowanie swoich finansów.
4) Biorąc nowy kredyt, wydłużasz czas jego spłaty.

Zapoznaj się również z wpisem: Kredyt konsolidacyjny pytania i odpowiedzi. Najczęściej zadawane pytania dotyczące kredytów konsolidacyjnych

5) Konsolidacja kredytowa, to mniejsza miesięczna rata.
6) Minusem kredytu konsolidacyjnego jest z pewnością dłuższy okres kredytowania, a to oznacza wyższy koszt kredytu (spłacasz bankowi więcej odsetek).
7) Decydując się na kredyt konsolidacyjny zrób kalkulację kosztów, biorąc pod uwagę: oprocentowanie, prowizję, ewentualne ubezpieczenie.

8) Korzystając z gotówki w ramach takiego kredytu, zastanów się czy faktycznie ją potrzebujesz czy tylko zwiększy wartość płaconej raty.
9) Najlepszy kredyt konsolidacyjny? Najtańszy kredyt konsolidacyjny? Nie znajdziesz takiego. Szczegółowe warunki oferty kredytowej zależą od indywidualnej oceny dokonanej przez bank. Im lepsza jest twoja ocena w oczach banku, tym na lepszy kredyt możesz liczyć.

1 komentarz do “Porównanie kredytów konsolidacyjnych i wybór banku”

 1. Konsolidacja kredytów? Robiłam dwukrotnie. Na początku miałam do konsolidacji kartę kredytową, debet i kredyt ratalny. Kilka lat poźniej skonoslidowałam pożyczki gotówkowe. W tym drugim przypadku musiałam to zrobić, bo straciłam pracę i z samego zasiłku nie dałabym rady jej regulować. Jakoś dałam radę, bo faktycznie rata była mniejsza niż to co płaciłam poprzednio, ale kosztem wydłużenia spłaty i wyszło drożej. No, ale cóż. Jak mus, to mus. Jak zaczęłam nową pracę, to jakoś poszło i nawet udało mi się odłożyć pieniądze i spłacić kredyt z półrocznym wyprzedzeniem.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok