Porównanie kredytów gotówkowych bankowych

2022-09-12 – ostatnia aktualizacja

Porównanie kredytów gotówkowych bankowych jest konieczne i obowiązkowe, ale tylko pod warunkiem, że zależy nam na korzystniejszej ofercie. Jeżeli nie, to wystarczy wybrać bank i kredyt, tak jak nam będzie wygodniej.

najlepsze porównanie kredytów gotówkowych bankowych

Czy porównanie kredytów gotówkowych jest mocno skomplikowane?

Nie jest skomplikowana i nie jest trudne. Na początku warto jest jednak wiedzieć, jaki konkretny produkt potrzebujemy. Czy to ma być pożyczka gotówkowa, karta kredytowa, a może kredyt konsolidacyjny. Dopiero po zdefiniowaniu potrzeb i celu kredytowania, możemy szukać i przeglądać propozycje w bankach.

Porównanie kredytów gotówkowych bankowych

Jeżeli jest to kredyt, bądź pożyczka gotówkowa, to na początku sprawdźmy, jakie propozycje bankowe znajdziemy, a następnie odpowiemy sobie na pytanie: jak wybrać tańszy kredyt gotówkowy.


Porównanie kredytów i pożyczek gotówkowych z uwzględnieniem czynnika kosztowego, to sprawdzenie całkowitego kosztu kredytowego oraz/lub RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

Wystarczy porównać dwie oferty bankowe (na taką samą wartość i czas kredytowania) i sprawdzić całkowite koszty, aby wybrać tańszy kredyt gotówkowy.

A nie można uwzględnić w naszych porównaniach tylko oprocentowania nominalnego? Nie, ponieważ oprocentowaniem nominalne to jeden z kilku elementów kosztów. To, że oprocentowanie wyniesie 0% w skali roku, nie oznacza, że pożyczymy za 0 zł. Zapewne wystąpią inne dodatkowe koszty (np. prowizja, ubezpieczenie, itp.). To wszystko wpływa na całkowity koszt kredytu gotówkowego i wyliczenia jego RRSO.

Każdy bank, SKOK czy firma pożyczkowa ma obowiązek, wynikający z Ustawy o kredycie konsumenckim, udostępnić formularz informacyjny, w którym znajdzie się informacja dot. między innymi RRSO i całkowitych kosztach kredytu.

RRSO pokazuje całkowite koszty kredytu w ujęciu procentowym w skali roku i można śmiało z niego korzystać w analizowaniu cen kredytów. Obecnie poza całkowitym kosztem kredytu i RRSO, nie wymyślono niczego lepszego, co by pomogło w znalezieniu tańszego kredytu.

Należy jednak porównywać kredyty, które są takie same co do wysokości, jak i do okresu kredytowania.

Przeczytaj również: Jak Porównać 2 Różne Kredyty Bankowe. Czy jest możliwe? Można posłużyć się wyliczeniem kosztu na 1 dzień.

Zanim podpiszesz umowę o kredyt gotówkowy

Porównanie kredytów to podstawowa rzecz przy wyborze banku. Nie należy również zapominać o tym, aby już po wybraniu banku i oferty kredytowej, zapoznać się z zapisami umowy i to jeszcze zanim złożymy na niej swój podpis. Co innego może przedstawiać reklama, a co innego jest rzeczywistością. To zapisy umowy kredytowej będą nas obowiązywać, a nie informacje zawarte w druku reklamowym.

Nie dajmy sobie wcisnąć produktów, które nie są nam potrzebne lub podrażają znacznie koszt kredytu!

Pamiętajmy, że niekiedy ubezpieczenie jest obligatoryjne (częściej spotykane w kredytach hipotecznych), w innych przypadkach dobrowolne. W sytuacji kiedy chcemy skorzystać z ubezpieczenia, należy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Zawsze może być tak, że po doliczeniu składek ubezpieczeniowych, kredyt gotówkowy w promocji jest droższy niż kredyt standardowy w innym banku.

Serwis korzysta z plików cookies. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich wykorzystanie. Nie gromadzi, nie przetwarza danych osobowych. Więcej
ok