2023-05-04 – ostatnia aktualizacja
1. Mniej zobowiązań kredytowych.
2. Niższa rata kredytowa w porównaniu do obecnie spłacanych zobowiązań.
3. Możliwość uzyskania dodatkowej gotówki na dowolny cel w ramach kredytu.
4. Zwiększenie zdolności kredytowej.
To główne korzyści z przeprowadzonej konsolidacji.
Konsolidacja kredytów – jeżeli nie dla ciebie, to dla kogo?
Kredyty konsolidacyjne nie rozwiązują oczywiście wszystkich problemów finansowych i nie są kredytami dla wszystkich chętnych.
Nie każdy kredytobiorca, który decyduje się na konsolidację i wybiera ten rodzaj kredytu, podejmuje działania z powodu złego stanu budżetu domowego. Tak być nie musi. Skonsolidowanie wszystkich kredytów w jeden (lub wybranych) przy równoczesnym zmniejszeniu raty, pozwala zwiększyć zdolność kredytową i uzyskać dodatkowe finansowanie.
W tym i następnych artykułach, przeczytasz najważniejsze informacje dotyczące kredytów konsolidacyjnych i konsolidacji.
Co oznacza kredyt konsolidacyjny i konsolidacja kredytów
Co to znaczy kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny, to jeden z kredytów bankowych. „Łączy” on wybrane kredyty i pożyczki bankowe w jeden kredyt, co ułatwia spłatę zobowiązań, dzięki niższej comiesięcznej racie. „Łączenie” kredytów i pożyczek, to nic innego, jak spłata przez bank, który udzielił kredytu, bieżących zobowiązań kredytowych.
Należy dodać również, że jest to kredyt celowy, który może być przeznaczony tylko na ten jeden cel.
Czynnikiem, który wpływa na uzyskanie niższej miesięcznej raty jest odpowiednie wydłużenie czasu spłaty tego zobowiązania.
Porównaj kredyty konsolidacyjne zanim wybierzesz
Poniżej znajduje się kilka banków i propozycji kredytowych. Zawsze pamiętaj, że jakikolwiek kredyt przedstawiony w zestawieniu banków, rankingu czy wyszukiwarce, jest tylko propozycją. Ofertę bank przedstawi Tobie podczas indywidualnej rozmowy, kiedy sprawdzi i oceni Twoją zdolność kredytową.
Ale porównaj kredyty konsolidacyjne, najpierw ogólne propozycje, aby zorientować się co mają banki do zaproponowania. Następnie jeżeli zdecydujesz się na jeden bank, to zapoznaj się z ofertą, a jeżeli masz możliwość i czas, to porównaj dwie oferty kredytów konsolidacyjnych, aby mieć możliwość wybrania tej korzystniejszej opcji.
Jakie kredyty można konsolidować?
Czy musisz skonsolidować wszystkie posiadane kredyty? Nie ma takiego obowiązku i możesz samodzielnie zadecydować, które z nich chcesz połączyć, a które spłacać na starych zasadach. Zakres możliwej konsolidacji jest ustalany przez bank i określony w propozycji.
W teorii możesz skonsolidować wszystkie zobowiązania. Mogą to być zatem kredyty i pożyczki:
- gotówkowe,
- ratalne,
- samochodowe,
- hipoteczne,
- studenckie,
- odnawialne,
- karty kredytowe,
- limity kredytowe w rachunkach.
Rzeczywistość pokazuje jednak, że banki bardzo często wyłączają z konsolidacji określone produkty, np. nie zgadzają się na skonsolidowanie innych kredytów konsolidacyjnych lub kredytów z tego samego banku. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, jeżeli dana propozycja jest w promocji.
Odpowiadając jednocześnie na pytania: ile kredytów można skonsolidować czy ile trzeba spłacać kredyt lub pożyczkę, aby włączyć ją do konsolidacji, musimy pamiętać o tym, że banki prowadzą własną politykę kredytową. Nie ma zatem jednej, wspólnej odpowiedzi. Pozostaje dowiedzieć się u źródła.
Łączenie kilku kredytów w jeden kredyt
Podsumowując pierwszą część Porównaj Kredyty Konsolidacyjne, która dotyczy podstawowej charakterystyki kredytów i konsolidacji kredytowej.
- Konsolidacja to „połączenie” posiadanych zobowiązań w jeden kredyt.
- Bank spłaca wybrane zobowiązania (wyszczególnione we wniosku kredytowym) z nowego kredytu,
- Kredyt konsolidacyjny może być przeznaczony tylko na spłatę zadłużenia bankowego.
- Niższa rata kredytowa wynika przede wszystkim z wydłużenia okresu spłaty, a to niestety wiąże się z większą sumą odsetek do zapłacenia.
- Mniejsza rata kredytowa (nawet i o 20-30%) to zdecydowanie lepsza płynność finansowa – zostaje zmniejszona strona wydatkowa w domowym budżecie.
- Konsolidacja kredytów zwiększa zdolność kredytową, co pozwala uzyskać dodatkową gotówkę w ramach kredytu.
Powtórzymy jeszcze raz: zanim zdecydujesz się na konkretny bank, to porównaj kredyty konsolidacyjne. Nie tylko po to, aby zapoznać się ogólną propozycją, ale również, aby sprawdzić całkowity koszt kredytu.