2023-08-31 – ostatnia aktualizacja
W bankach znajdziesz w zasadzie wszystkie produkty kredytowe, które mają odpowiedzieć na większość potrzeb finansowych zgłaszanym przez klientów.
Do wyboru są zarówno kredyty gotówkowe na dowolny cel, kredyty samochodowe na zakup ruchomości, czy kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe. Również jednym z takich rozwiązań celowych jest kredyt konsolidacyjny na skonsolidowanie zobowiązań bankowych.
O co chodzi z kredytem konsolidacyjnym i konsolidacją? Potocznie mówi się, że jest to połączenie kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt.
Poniżej znajduje się zestawienie kredytów konsolidacyjnych i propozycji bankowych. Wystarczy wypełnić i wysłać krótki formularz, aby przedstawiciel banku skontaktował się z nami w sprawie kredytu.
Połączenie kredytów i pożyczek bankowych. Po co to robić?
Połączenie kredytów i pożyczek bankowych to rozwiązanie, które pozwala klientom różnych banków, spłacających różne zobowiązania, na konsolidację swojego zadłużenia w jeden, łatwiejszy do zarządzania kredyt.
Decydując się na nowy kredyt, kredytobiorca może spłacać różne zobowiązania bankowe, takie jak:
- kredyty i pożyczki gotówkowe,
- zadłużenie w kartach kredytowych,
- kredyty samochodowe i ratalne.
Po przeprowadzonej konsolidacji, zamiast np. 3 rat w miesiącu i dwóch limitów, jest tylko jedna rata z jednym kredytem.
Drugim ważnym elementem połączenia kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt jest mniejsza rata. Dlaczego? Ponieważ zmniejszenie raty następuje poprzez wydłużenie czasu spłaty. Dłużej spłacany kredyt, to nie tylko zmniejszenie raty, ale i niestety większy koszt zapłaconych odsetek.
Ale niekiedy jest również możliwość osiągnięcia oszczędności z konsolidacji. Bo, jeżeli nowy kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się korzystniejszymi warunkami kredytowania od konsolidowanych kredytów, to wówczas faktycznie można uzyskać oszczędności kredytowe.
I na koniec należy wspomnieć, że połączenia kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt i zmniejszenie raty w stosunku do tego co było przed konsolidacją, zwiększa zdolność kredytową. Jeżeli suma wydatków domowego budżetu zostanie zredukowana, to dysponujemy wówczas większym rozporządzalnym budżetem.
Połączenia kredytów i pożyczek bankowych i zdolność kredytowa
Powyżej można się zapoznać z propozycjami kredytów konsolidacyjnych. Jest to zestawienie kredytów konsolidacyjnych ogólne, które może pomóc w dokonaniu wyboru.
Ważniejsze jest jednak, aby porównać oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach. Przy czym, zapoznanie się z propozycjami i wybór banku na tej podstawie, a porównanie ofert kredytowych, nie jest tym samym.
Zestawienie jest ogólną propozycją banków skierowana w zasadzie do wszystkich klientów, którzy chcieliby połączyć zadłużenie. Natomiast porównanie kredytów, czy bardziej ofert kredytowych, to już zapoznanie się z indywidualną propozycją kredytu. A w dalszym kroku możliwość jej porównania z inną ofertą, z innego banku. W ten sposób łatwiej jest wybrać korzystniejszy kredyt.
Należy zawsze brać pod uwagę, że:
1. Im lepszą ocenę scoringową (zdolność kredytowa + wiarygodność kredytowa) uzyskamy w banku, to lepszą ofertę kredytową otrzymamy.
2. Lepsza ocena kredytowa, to i lepsza pozycja negocjacyjna z bankiem.
Porównanie banków i kredytów na skonsolidowanie zadłużenia
Na co powinniśmy zwrócić uwagę porównując dostępne kredyty konsolidacyjne? Na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim należy sprawdzić poszczególne elementy wpływające na koszt kredytu:
- odsetki (oprocentowanie),
- opłaty dodatkowe, np. prowizja,
- czy jest wymagane ubezpieczenie kredytu.
Ale i tak najważniejszy jest całkowity koszt kredytu – jest to suma wszystkich kosztów, który poniesiemy na rzecz banku. W zasadzie jest to cena kredytu, czyli koszt pożyczonego kapitału na określony czas.
Przy porównywaniu kredytów konsolidacyjnych można posłużyć się również RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Wskaźnik także przedstawia całkowity koszt, ale w ujęciu procentowym.
Połączenie kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt. Podsumowanie
Istnieje wiele korzyści wynikających z połączenia kredytów i pożyczek bankowych. Przede wszystkim, umożliwia kredytobiorcom lepszą kontrolę nad swoim zadłużeniem. A jedna rata miesięczna może być łatwiejsza do zarządzania i udźwignięcia niż kilka mniejszych płatności.
Ponadto, oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest znacząco niższe od oprocentowania limitów w kartach i w rachunkach, co pozwala zaoszczędzić na odsetkach.
- Konsolidacja kredytów, to bardzo często niższa rata kredytowa od sumy rat miesięcznych konsolidowanych zobowiązań. Przykładowe wyliczenia: kredyt konsolidacyjny 20000 zł.
- Całkowita koszt kredytu najczęściej będzie większy niż gdybyśmy nie konsolidowali zadłużenia i spłacali kredyty tak, jak dotychczas.
- Wydłużony okres spłaty, to większe odsetki od kredytu. Nowy kredyt, to również dodatkowe koszty związane z kredytem, np. prowizja za jego udzielenie.
- Kredyt konsolidacyjny gotówkowy do 70000 zł z reguły nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia.
- W ramach konsolidacji można uzyskać dodatkową gotówkę na dowolny cel: konsolidacja poprawia naszą zdolność kredytową. Takiej pożyczki gotówkowej moglibyśmy nie otrzymać, gdybyśmy nie połączyli kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt.
- Konsolidacja pomaga poprawić płynność finansową.
Wybór odpowiedniego banku i oferowanego kredytu, który ma posłużyć połączeniu kredytów i pożyczek bankowych jest kluczowe. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, powinny rozważyć kilka czynników oferty, takich jak: oprocentowanie, opłaty dodatkowe, termin spłaty i ostateczne warunki umowy. Warto również porównać oferty różnych banków, aby zwiększyć szanse na wybranie najlepszej oferty, spełniającej indywidualne wymagania.
Podsumowując, połączenie kredytów i pożyczek bankowych w jeden kredyt to znane i powszechne rozwiązanie, które powinno pomóc w uporaniu się z wieloma rodzajami zadłużenia i zyskać lepszą kontrolę nad finansami.